کامیار عبدی: تعیین حریم محوطه‌های باستانی شوش و ارجان پا در هوا است

کامیار عبدی: تنها عامل در هوا ماندن تعیین حریم محوطه تاریخی شوش و ارجان بهبهان که از مدت‌ها پیش توسط کارشناسان مشخص شده مخالفت مدیرکل سابق میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان است.

وی با تاکید بر این که هم‌اکنون این محوطه‌ها نیازمند تعیین حریم اضطراری هستند، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خوزستان بیان کرد: خوشبختانه تعیین حریم محوطه باستانی شوش به موقع انجام شد اما صادق محمدی، رییس سابق میراث فرهنگی خوزستان، به خاطر منافع شخصی و درگیر نشدن شهر شوش حاضر به قبول نظر کارشناسی در این زمینه نشد.

وی افزود:‌ تمامی کارشناسان عضو هیات علمی و فنی شوش با تعیین عرصه و حریم جدید و بزرگ‌تر شدن آن موافق بودند و فقط تنها صادق محمدی مخالف این موضوع بود. در حقیقت این بدعتی تازه‌ در میراث فرهنگی به شمار می‌رود که مدیری نظر کارشناسان مربوطه را قبول نکند و آن را در خصوص موضوع مورد نظر رد می‌کند. این در حالی است که همین کار در گذشته در ارجان نیز اتفاق افتاده است.

او خاطرنشان کرد: هم‌اکنون ۲ محوطه تاریخی شوش و ارجان به علت مخالفت‌های مدیرکل سابق سازمان میراث فرهنگی خوزستان و هم‌چنین اوضاع بحرانی میراث فرهنگی در نتیجه جابه‌جایی‌های اخیر پا در هوا مانده‌اند. لازم است تعیین حریم این ۲ محوطه را دوباره از سر گرفته شود و تکلیف آن‌ها را مشخص و یک سره کنیم. در حقیقت می‌خواهند شهر صنعتی شوش را با کلی آلودگی محیطی و صوتی پایین شهر شاهی احداث کنند که این وضعیت به هیچ وجه برای شهری باستانی همانند شوش مطلوب نیست.

عبدی توضیح داد: مشکل بعدی تعیین حریم شوش ایجاد کارگاه آسفالت توسط شهرداری درست کمی پایین‌تر از شعر صنعتی و در جنوب شهر شاهی است که بر اساس نظر کارشناسی گفته شد باید حتما جمع شود و به محل دیگری منتقل شود. علی رغم مخالفت‌های مدیر سابق میراث فرهنگی و انکار تاریخی بودن محوطه در حال خاک‌برداری برای نصب تانکر گازوئیل چند قبر از زمین بیرون آمد و پیدا شد.

وی تصریح کرد: متاسفانه عامل اصلی تخریب‌های شوش، آقای باغبان، رییس پایگاه میراث فرهنگی این شهرستان است، وی کسی بود که برای نخستین بار مساله ساخت هتل امیر زرگر در آن نقطه را مطرح کرد و گزارشی مبنی بر باستانی بودن این نقطه و منع ساخت‌وساز در آن ارایه داد.

او تاکید کرد: لازم است تعیین حریم شوش بلافاصله تصویب و هر گونه ساخت‌وساز در این محوطه متوقف شود زیرا شوش نیز همانند تهران در حال گذراندن دوره‌ انتقالی است. در صورتی که اقدامی در این خصوص انجام نشود تا چند وقت دیگر تمام اطراف محوطه باستانی شوش را آپارتمان احاطه می‌کند و دیگر هیچ اقدامی نمی‌توان کرد. در حقیقت مدیر سابقه سازمان میراث فرهنگی خوزستان آسیبی که باید وارد کند، وارد کرد و پس از آن هم سازمان نابسامان شد و تاکنون در این وضعیت باقی مانده است.

این باستان‌شناس تصریح کرد: شوش در وضعیت بحرانی قرار دارد. فرسایش طبیعی در همه جاهای محوطه آن در حال به وقوع پیوستن است. به دلیل انسجام بالای تپه‌های طبیعی مقاومت آن‌ها در مقابل فرسایش بیش‌تر است اما تپه‌های شوش طبیعی نبوده و مقاومت‌شان در مقابل این عوامل کم‌تر است. در بازدیدی که به تازگی از این تپه‌ها داشته‌ام وضعیت آن‌ها فاجعه‌بار بود به طوری که ترک‌ها بسیار شدیدتر از قبل شده به نحوی که در صورت ریزش یک باران و یا عوامل طبیعی دیگر به کلی تخریب خواهند شد. بنابراین این تپه‌های باستانی نیازمند مرمت و رسید اضطراری قبل از فرارسیدن زمستان امسال هستند.

عبدی یادآور شد: محوطه باستانی شوش و «ده نو» دو محوطه باستانی بسیار مهم در خوزستان به شمار می‌روند که مورد توجه باستان‌‌شناسان می‌باشند و نیازمند رسیدگی اضطراری هستند. من پیشنهاد می‌کنم میراث فرهنگی با برآورد و پرداخت تمام هزینه‌های لازم را برای احیای تپه‌های باستانی و آثار تاریخی شوش پرداخت کند. در عوض بنده نیز حاضرم بدون دریافت هر گونه حقوق و حق ماموریت و با هدف حفظ آثار تاریخی این شهر به صورت کاملا رایگان اقدام به مرمت و احیای دوباره آن‌ها کنم.

دسته بندی: