چراغ قلعه‌های تاریخی اندیمشک دیگر سویی ندارد

اهواز - خبرگزاری مهر: قلعه های تاریخی شهرستان اندیمشک که دروازه استراتژیک خوزستان در جنوب غربی ایران نیز به شمار می رود این روزها به دلیل کم توجهی در مرمت و رسیدگی روزگار نابودی را سپری می کند و چراغهایشان چندان سویی ندارد.

به گزارش خبرنگار مهر در اهواز، بیش از 80 درصد مردم اندیمشک از قوم لر به شمار می رود، اقوامی که بازماندگان اقوام باستانی نژاد آریایی هستند که یک قرن پیش به تدریج از کوهستانهای زاگرس به شهر اندیمشک کوچ کردند.

مردم اندیمشک به گویش لری که یکی از گویشهای خانواده فارسی و برگرفته از زبان پهلوی پارسی باستان و از زبانهای خانواده بزرگ هند و آریایی است سخن می گویند.

گفته می شود یافته ها و نشانه های زندگی مردمان پیش از تاریخ، دوران پارینه سنگی، میانه سنگی، نوسنگی و سپس کوچ نشینی و روستانشینی نخستین و آغاز دوران تاریخی و شهرنشینی عیلامیها نمایانگر پیشینه کهن این سرزمین است.
 
 

یافته های زندگی غارنشینی در کوه تنگوان، یافته های اردوگاه روستایی یا کوچ نشینی در تپه توله ای، یافته های زندگی شهری و روستائی در شمال دشت سوزیانا که اندیمشک امروزی محسوب می شود، تپه های تاریخی عیلامی و پارتی سنجر، زیستگاه ها و گذرگاه های قوم کاسیان در دره ها و کوهستان های بالا گریوه بخش الوار در شمال اندیمشک بخشی از مطالعات انجام شده است که به این دیار نسبت داده شده است.

ساخت اردوگاه اسیران یونانی بنام "اری ترین" یا "اردریکا" در محل کنونی دهستان قیلاب، دیده بانی های بین راهی، همچنین یافت آثار سلوکیان یونانی و اشکانیان پارتی در تپه سنجر، ایجاد شهر لور و سپس روی کار آمدن ساسانیان پارسی و آغاز دوران طلایی تاریخ اندیمشک باستان به دست شاهنشاهی ساسانیان پارسی که بیش از پیش در ساخت و ساز و آبادانی، اقتصادی، سیاسی و نظامی آن کوشش کرده اند بارزترین آثار دوران ساسانیان در اندیمشک محسوب می شود.

اندیمشک از جمله شهرهای مهم خوزستان است که به جنبه های تاریخی و گردشگری آن هیچگاه توجه نشده است.

امروز فقط بخشی از خرابه بناها و محوطه هایی که نام برده شده وجود دارد و به دلیل برخی کوتاهیها امروزه به خاطر ساخت و ساز واحدهای مسکونی شاهد تخریب بخشهای باقیمانده محوطه شهر لور هستیم.

سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان در این خصوص گفت: در سفری که چندی پیش به منطقه منگره در بخش الوار گرمسیری اندیمشک داشتم از نزدیک چند قلعه تاریخی این شهرستان را مشاهده کردم که بخشی از آنها با وجود ثبت بودن در فهرست آثار ملی کشور همچنان به حال خود رها شده اند و فرسایش زمانه و نبود حیات، اندک اندک آنها را به نابودی هدایت می کند.
 
مجتبی گهستونی با اشاره به نام قلعه های تاریخی این شهرستان اظهار داشت: قلعه های حسینی، رزه، ادریسی، کورو، دژ و... بخشی از میراث باقیمانده از قلاع این شهرستان هستند که در صورت بازسازی و بهره برداری از آن می توان ضمن بازسازی بخشی از هویت تاریخی منطقه، سرانه فرهنگی را افزایش داده و با جلب گردشگر زمینه اشتغال زایی بسیاری از جوانان منطقه را حل کرد.
 
گهستونی ادامه داد: حال که دولت اعلام کرده که در هر مکان و موقعیتی حاضر است سرمایه گذاری کند تا بیکاری ریشه کن شود، نبود اعتبار برای بازسازی این قلعه های تاریخی با معماری بومی بهانه قابل قبولی نیست.

سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان با اشاره به اینکه این قلعه ها در مسیر ترانزیتی اهواز به تهران که استانهای فراوانی در مسیر این راه واقع شده قرار دارند، تاکید کرد: می توان با تبدیل این قلعه ها به اماکن اقامتی و سیاحتی ضمن تهیه امکاناتی برای مسافران در راه، گردشگران فراوانی را به سمت این قلعه سوق داد.

وی گفت: موقعیت منحصر به فرد قلعه های یاد شده با چندصد سال عمر در مجاورت روستاهای هدف گردشگری و کوهستانی بودن منطقه که رودخانه نیز از میان آن عبور می کند فرصتی است تا با طراحی متناسب با محیط، آنجا را به مقصدی مناسب برای گردشگران مناطق طبیعی و تاریخی تبدیل کرد.

 در اندیمشک چهار سال مرمت انجام نشده
 
سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان تاکید می کند: نگران کننده ترین موضوع بخش میراث فرهنگی اندیمشک این است که از سال 1386 که پل صیحه مرمت شد تا به امروز هیچگونه فعالیت مرمتی در این شهر که آثار تاریخی فراوانی دارد صورت نگرفته و این بی توجهی باعث نگرانی دوستداران میراث فرهنگی خوزستان شده است.
 

گهستونی تصریح کرد: بر اساس پیگیریهای صورت گرفته از سوی این انجمن از ابتدای امسال مبلغ ناچیزی در حدود 12 میلیون تومان برای مرمت، احیا و پژوهش میراث فرهنگی به شهرستان اندیمشک اختصاص یافته که تاکنون این مبلغ نیز تامین مالی نشده و در اختیار این بخش قرار نگرفته که این موضوع بسیار نگران کننده است.
شهر: 
دسته بندی: