پژوهشکده باستان شناسی کشور برای گمانه زنی در مسیر باستانی قطار شهری اهواز وقت کشی می کند

پژوهشکده باستان شناسی کشوردر حالی از آمادگی خود برای انجام کاوش های باستان شناسی در شهر هرمز اردشیر سخن می گوید که مدعی است تا کنون اعتبارات لازم تخصیص داده نشده است.

سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان با اعلام این مطلب گفت: در دیداری که با مدیر عامل قطار شهری اهواز داشتیم ایشان اظهار داشتند اعتبار مورد نیاز که بالغ بر 200 میلیون تومان می باشد از سوی شهرداری اختصاص یافته است و شهرداری آماده اعلام حساب پژوهشکده باستان شناسی است که سخنان عباس هلاکویی با گفته های حسن فاضلی نشلی به عنوان رییس پژوهشکده باستان شناسی کشور تناقض دارد.

مجتبی گهستونی گفت: وقتی از مدیر عامل قطار شهری اهواز پرسیدیم که چرا علی رغم اختصاص بودجه برای کاوش در 4 خط مصوب قطار شهری فعالیتی صورت نمی گیرد ایشان عنوان نمودند که ما اگر چه حاضریم گرمای موجود در کارگاههای مسیر قطار شهری را برای باستان شناسان به سرما تبدیل کنیم تا باستان شناسان رنجشی نبینند اما باستان شناسان تهرانی می گویند به دلیل وجود گرما در حال حاضر توان حضور در اهواز را ندارند و ترجیع می دهند که در فرصت مناسب به خوزستان سفر کنند.این گفته های مدیر عامل قطار شهری زمانی برای ما رنگ واقعیت گرفت که مکاتبات پی درپی مدیرعامل قطار شهری را برای حضور باستان شناسان مشاهده نمودیم.

نایب رییس انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان درحالی از آمادگی باستان شناسان برای انجام کاوش‌های باستان‌شناسی درشهرهرمزاردشیرخبر میدهد که تاکنون درسه مرحله حکم ماموریت برای باستان شناسانی همچون بروجنی ، شریفی و فریادیان صادر شده تا در یک دوره زمانی مشخص به گمانه زنی بپردازند ولی هر بار تعلل کرده و باعث شده که کاوش در مسیر باستانی قطار شهری به زمان دیگری موکول شود.

به گفته گهستونی مشاهده چند سفال و لایه های باستانی در ایستگاه قطار شهری میدان خلیج فارس ( دروازه) اهواز توسط اعضای هیات مدیره انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان باعث شد که گمانه زنی در شهر ساسانی هرمز اردشیر مورد توجه قرار گیرد.

شهر تاریخی هرمز اردشیر در سال 1310 به شماره 43 توسط باستان شناسان آلمانی به سرپرستی شخصی به نام "گدار" در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

شهر: 
سوژه: 
دسته بندی: