پاسخ دکتر چیت ساز به اتهامات خبرگزاری میراث آریا

در پی انتشار خبری از سوی خبرگزاری میراث آریا (CHTN) و متهم نمودن سرپرست پیشین پایگاه میراث فرهنگی شوش به تخلفات کاری، دکتر محمدرضا چیت ساز سرپرست پیشین این پایگاه متنی برای انجمن تاریانا فرستاده اند که در ادامه آن را می‌خوانید.

جناب آقای بقایی؛ رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی، و گردشگری

در تاریخ ۱۳۸۸/۷/۱۹ در تارگاه خبرگزاری میراث آریا (CHTN.IR)، خبری با عنوان «دلیل تعویض سرپرست سابق پایگاه شوش مشخص شد» منتشر شده است که عنوان می‌کند «علت برکناری فرد نامبرده وجود برخی تخلفات در حوزه کاری وی بوده است.»

۱- اینجانب طی نامه شماره ۲۸۹۳/۱/۸۸۱ مورخ ۲۶/۵/۱۳۸۸ خطاب به شما، از سمت خود استعفا داده‌ام. بنابراین، برخلاف ادعای مطرح شده در خبر مذکور، مطلقاً موضوع برکناری اینجانب مطرح نبوده است.

۲- علت استعفای اینجانب، همانگونه که می‌دانید، عدم توجه کافی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به «مجموعه باستانی شوش» و مخالفت پایگاه تحت مدیریت اینجانب با اقدامات غیر کارشناسی ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان خوزستان بویژه در خصوص تخریب عرصه این مجموعه باستانی در اثر ساخت غیرقانونی هتل امیرزرگر در سی متری کاخ آپادانا و بر روی آثار دوره عیلامی و هخامنشی بوده است.

۳- به نظر می‌رسد که این خبر نیز همچون خبری که در تاریخ (۱۱/۶/۱۳۸۸) به نقل از ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری خوزستان در خصوص «بومی نبودن و مدیریت پروازی» در تارنمای میراث آریا درج شد، (اگر نگوییم خصومت) ریشه در مسأله‌ای مشترک دارند. اینجانب به دعوت همکاران آقای مهندس مشایی، ریاست وقت سازمان، با توجه به سوابق پژوهشی و دانشگاهی‌ام (دکترای تاریخ ایران باستان و آشنایی با آثار حوزستان بویژه شوش و شوشتر)، به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری آمدم و افتخار همکاری با این سازمان را به مدت سه سال از مرداد ۱۳۸۵ تا مرداد ۱۳۸۸ پیدا کردم. در طی این مدت، در سمت‌هایی همچون، مدیر پژوهشی پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی، مسؤول و معاون امور پایگاه‌های پژوهشی سازمان میراث فرهنگی، سرپرست پایگاه میراث فرهنگی شوش، عضو هیأت راهبردی پایگاه جهانی سازه‌های آبی شوشتر، عضو گروه تدوین‌کنندگان پرونده ثبت جهانی سازه‌های آبی شوشتر (جهت ارسال به سازمان یونسکو)، عضو کمیته عفو سازمان میراث فرهنگی، عضو شورای تخصصی کتاب سازمان میراث فرهنگی و... همکاری داشته‌، طی این مدت هیچ‌گونه تخلفی از سوی اینجانب صورت نگرفته است.

۴- بنا به دلایلی که روشن نیست و به نظر می‌رسد با مسأله مخالفت اینجانب با ساخت هتل در عرصه مجموعه باستانی شوش و نابودی آثار فرهنگی مرتبط باشد، هنوز حقوق سال ۱۳۸۷ و ۱۳۸۸ دو کارشناس پایگاه میراث فرهنگی شوش و اینجانب پرداخت نشده است. ۵- اینجانب ضمن تکذیب خبر جعلی منتشر شده در تارنمای میراث آریا (وابسته به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری)، پیگیری قضایی این تهمت ناروا را حق قانونی خود می‌داند.

خواهشمند است دستور فرمایید طبق قانون مطبوعات و رسانه‌های خبری و برای روشن سازی افکار عمومی، این توضیحات در سایت آن خبرگزاری درج شود.

محمدرضا چیت‌ساز - ۱۹ مهر ۸۸

شهر: 
دسته بندی: