هیچ کدام از وعده‌های سازمان میراث فرهنگی درباره روستای دشت بزرگ انجام نشده است

دهدار روستای تاریخی دشت بزرگ گفت: بارها برای رسیدگی آثار تاریخی دشت بزرگ و جلوگیری از تخریب کامل آن‌ها از سازمان میراث فرهنگی استان خواهان رسیدگی شدیم اما متاسفانه تاکنون هیچ کدام از وعده‌های این سازمان محقق نشده است.

سید محمدرضا موسوی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خوزستان بیان کرد: با وجود آسیب‌دیدگی و فرسودگی آثار باستانی موجود در این دهستان بر اثر رسیدگی نشدن به آن‌ها بارها و به دلیل شدت خسارات و به منظور جلوگیری از تخریب کامل این آثار از سازمان میراث فرهنگی استان خواهان رسیدگی شدیم. این سازمان نیز وعده‌های خوبی در این زمینه داد که با کمال تاسف هیچ کدام تا به حال محقق نشده است.

وی افزود: تاکنون هیچ یک از آثار تاریخی آسیب دیده این دهستان از سوی سازمان میراث فرهنگی مرمت نشده است. تنها یکی ـ دو بار یکی از پل‌های تاریخی که تخریب شده بود توسط خود اهالی با استفاده از گچ و سیمان مرمت گردید. این در حالی است که یکی دیگر از پل‌های باستانی این دهستان به شدت در حال تخریب است و در صورت طغیان رودخانه به طور کامل از بین می‌رود.

او خاطرنشان کرد: قسمت‌هایی از بند تاریخی بهمن روستای دشت بزرگ نیز از بین رفته و نیازمند رسیدگی است. البته در هر صورت چارچوب کلی بنا مشخص است. همچنین تنگ عقیلی که بیش‌تر مسیر کاروان‌ها به سمت شوشتر بوده در حال حاضر وضعیت مطلوبی ندارد.

روستای تاریخی دشت بزرگ که از روستاهای باستانی می‌باشد در ۱۷ کیلومتری شهرستان شوشتر و ۲۷ کیلومتری شهرستان گتوند واقع شده است. بزرگان و ریش سفیدان روستا در مورد قدمت آن عقیده داشتند که برای ساختن شهر شوشتر از گچ حاصله از کوره‌های این روستا استفاده شده ‌است. وجود آثار باستانی دوره ساسانی در این روستا به خصوص (بند بهمن) بر روی آب شور و آسیاب‌های قدیمی آبی از جمله آسیابی که بر اساس فرسایش و سیل سال ۵۸ از زیر تپه‌ای قدیمی از خاک در آمده‌ است و قبرستان‌های متعدد در فواصل مختلف در اطراف روستانشینان از دیرینه‌گی و قدمت تاریخی دشت بزرگ نشان دارد.

احمد اقتداری در کتاب «دیار شهریاران» درباره این روستا می‌گوید:« دشت بزرگ نام آبادی نسبتا بزرگی است که در منتهی علیه بلوک عقیلی در نزدیکی رودخانه‌ای که از کوهستان به طرف رود کارون جاری است قرار دارد ».

در کتاب «جغرافیای ایران» جلد ششم نیزآمده ‌است: «دشت بزرگ دهی است از دهستان عقیلی بخش شوشتر که بیش از ۱۱۰۰ سکنه دارد. این تعداد در آن زمان نشان از یک روستای با عظمت دارد.»

شهر: 
دسته بندی: