هنوز هم برای نجات آثار تاریخی حریم سد گتوند فرصت هست

درباره اینکه افتتاح پیش از موعد سد گتوندعلیا چه خطراتی ممکن است داشته باشد و آبگیری این سد و به زیر آب رفتن حدود ۶۰روستا و سطح بالایی از مراتع و چراگاه ها چه پیامدهای اقتصادی و فرهنگی ای در پی خواهد داشت و نیز چه میزان آثار باستانی به زیر آب خواهد رفت، حرف های بسیاری در رسانه ها گفته شده اما ظاهرا تا اینجای کار مرثیه های سروده شده را مستمعی شنوا نبوده است و این سد در روزهای آینده ا حضور مسئولین اجرائی افتتاح خواهد شد. نکته ای که ما را بر آن داشت در کنار همه ی اطلاعات منتشر شده درباره این سد، گزارش کوتاهی در این باره منتشر کنیم، فرصت دو ساله ای است که همچنان بعد از افتتاح این سد وجود دارد تا بتوانیم بخشی از آثار تاریخی مان را نجات دهیم و البته یادآور می شویم که مطالعات تعداد زیادی سد دیگر در کشور شروع شده است و انتظار این است که لااقل در آینده بیشتر به فکر میراث تاریخی خود باشیم.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شبکه خبری آتی نیوز؛ مجتبی گهستونی، یکی از فعالان حوزه میراث فرهنگی در استان خوزستان با اشاره به کم کاری اداره میراث فرهنگی این استان به آتی نیوز گفت: میراث فرهنگی خوزستان علی رغم اعتباراتی که برای این کار گرفته، به صورت کامل به تعهدات خود عمل نکرده است. در واقع این اداره برای کاوش در محدوده سد گتوندعلیا ۳۰۰میلیون تومان بودجه دریافت کرده اما عملکرد آن رضایت بخش نیست.

وی که در سال های اخیر پیگیر این کار بوده است، در ادامه به آتی نیوز گفت:آبگیری کامل این سد به گفته مجریان طرح ۲سال به طول می انجامد. بنابراین در این مدت میراث فرهنگی فرصت دارد که کار شناسایی، کاوش و نجات بخشی آثار باستانی را انجام دهد.شرکت آب نیرو هم می تواند بعد از افتتاح سد تجهیزات و ماشین آلات خود را در اختیار میراث فرهنگی قرار دهد تا این سازمان با قدرت بیشتری کارها را پیش ببرد.

این فعال میراث فرهنگی افزود: از زمان ساخت سد دز در دوران معاصر بیش از ۵۰سال است که در ایران سد ساخته می شود و برای همه این سدها چیزی وجود دارد به نام مطالعات مقدماتی و امکان سنجی که در هیچ مورد از سدها سرفصلی به نام میراث فرهنگی وجود ندارد. اگر در بعضی از سدها هم کاری در این زمینه شده، مربوط می شود به یک بخشنامه کلی که در سال ۸۲ صادر شده با این مضمون که هر فعالیت عمرانی ای منوط به استعلام از سازمان میراث فرهنگی است. حال اگر رسانه ها و سازمان های مردم نهاد به سازمان مربوطه فشار آوردند، استعلام می کنند، در غیر اینصورت خودشان را درگیر این کارها نمی کنند!

به گفته این فعال میراث فرهنگی در استان خوزستان؛ در مورد این سد دیگر فرصت چندانی باقی نمانده و کار از کار گذشته است اما سدهای دیگری هم قرار است در خوزستان ساخته شود. بنابراین باید اطلاع رسانی کرد تا از همین حالا کاوشهای باستان شناسی در این استان تاریخی انجام شود.

شهر: 
دسته بندی: