هفت تپه؛ منطقه ای مهم تاریخی و گردشگری که ناشناخته مانده است

پایگاه خبری ایران بزرگ- محوطه ی باستانی هفت تپه که از مهم ترین شهرهای ایلامی می باشد ، در ۲۵ کیلومتری چغازنبیل قرار گرفته است.قدمت این منطقه مربوط به دوره ایلام است.استقرار هفت تپه میان چغازنبیل و محوطه های تاریخی و مذهبی شوش منجر به فراموش شدن این منطقه شده است واگر پایگاه پژوهشی چغازنبیل نزدیک به آن نبود ، امروز جز مزارع نیشکر نام دیگری از آن باقی نمانده بود.

هفت تپه با برخورداری از موزه، محوطه و مقبره تپتی اهر که تاکنون تلاش های رضایت بخشی از سوی پایگاه هفت تپه و چغازنبیل در آن صورت گرفته است.

در سال ۱۳۴۴، قسمتی از یک دیوار خشتی و طاقی آجری در هنگام تسطیح زمین و راه سازی توسط بولدوزرهای طرح نیشکر هفت تپه نمایان گردید. این محل توسط هیئت حفاری به سرپرستی دکتر عزت الله نگهبان به عنوان نقطه شروع کار انتخاب شد و با ایجاد شبکه‌ای عملیات حفاری از این محل به سمت جنوب ادامه پیدا کرد. مقبره ی تپتی اهر و ملکه اش که امروزه در کنار مزارع نیشکر قرار دارد ، از این محل به دست آمده است.قدیمی ترین طاق قوسی شکل جهان نیز در محوطه کشف شد.

مزارع نیشکر از مشکلات اصلی این منطقه ی باستانی است.احشام و گرازها شب ها به این مزارع حمله می کنند.جای پای گرازها به وضوح بر روی تپه ها نمایان است.

مجتبی گهستونی ، دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان، تاریانا در این باره به ایران بزرگ گفت:" منطقه ی باستانی هفت تپه محصور نیست و باید با حصارکشی جلوی ورود احشام به این محوطه را گرفت تا از تخریب و آسیب رسیدن به این محوطه جلوگیری شود."

هم چنین موزه ای در این منطقه احداث شده است که حاوی اکتشافاتی است که از این محل به دست آمده.در دوره ی جنگ تحمیلی بخشی از اشیای موزه به تهران منتقل شد.امروزه گور خمره ای که از هفت تپه به دست آمده در این موزه نگهداری می شود.این گور خمره به همراه اسکلتی که در درون آن قرار دارد سالم ترین گور خمره ای است که تا به امروز کشف شده است.

مجتبی گهستونی با بیان این که پایگاه پژوهشی چغازنبیل ، هفت تپه از نخستین پایگاه های پژوهشی کشور می باشد می گوید :"موزه ی هفت تپه که زیر نظر این پایگاه قرار دارد دارای آزمایشگاه ، کتاب خانه و تالار کتیبه ها است و با وجود آن که توانسته نقش مثبتی داشته باشد اما هنوز مشکلاتی دارد که یکی از ان ها عدم تجهیز این موزه به سیستم مدار بسته است."

پتانسیل ها و امکاناتی چون برخورداری از ایستگاه قطار ،فضای سبز ، مراتع ، پارک تفریحی، دسترسی سریع به شوشتر و شوش و آب فراوان که می تواند در جذب گردشگر بیشتر به این منطقه موثر باشد ، بدون استفاده مانده است.

سخنگو انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان با اشاره به اینکه بسیاری از گردشگران از اهمیت هفت تپه آگاهی ندارند و عده محدودی از بین گردشگران چغازنبیل و کاخ آپادانا و قلعه شوش برای بازدید به هفت تپه می آیند گفت: برای آن عده گردشگری که برای بازدید از این منطقه می آیند، اقامت گاهی ساخته نشده و مکان هایی هم که وجود دارد متعلق به کارکنان کارخانه های اطراف این محوطه است و عمومی نمی باشند که سازمان میراث فرهنگی و فرمانداری شهرستان شوش باید به این مهم توجه داشته باشند.

وی می گوید :"هیچ اقدامی برای جذب گردشگر به هفت تپه صورت نگرفته است .نه تنها مهمان سرا که یک رستوران هم در این محوطه ساخته نشده است."

علاوه بر مشکلات اقامت ، دکل های فشار قوی برق باعث آشفته شدن آرامش گردشگران هنگام بازدید می شود. این دکل ها که با وجود اعتراض انجمن دوستداران میراث فرهنگی هنوز هم در این محوطه قرار داند علاوه بر صدای زیادی که تولید می کنند از میان آثار می گذرند.

گهستونی معتقد است دکل های برق حریم منظری و بصری محوطه را مورد تعرض قرار دادند و پایه های آن باید جا به جا شوند تا از تخریب بیشتر جلوگیری شود.

محوطه ی باستانی هفت تپه ، در منطقه ای صنعتی ، در میان کارخانه های نیشکر ، کاغذ پارس و دستمال کاغذی حریر ، از مهم ترین مناطق تاریخی کشور محسوب می شود.تعدادی از تپه های آن به ثبت ملی رسیده اند و اگر سازمان میراث فرهنگی خوزستان و پایگاه پژوهشی چغازنبیل هفت تپه اندکی بیشتر به آن جا توجه کنند به یکی از مهم ترین مراکزتاریخی گردشگری نیز تبدیل می شود.

شهر: 
دسته بندی: