نیایشگاه بردنشانده به پوشش حفاظتی کامل و مراقبت دائم نیاز دارد

راه پله نیایشگاه بردنشانده مسؤول انجمن دوستداران میراث فرهنگی مسجدسلیمان از وجود حفاری‌های غیرمجاز در معبد بردنشانده به دلیل عدم پوشش حفاظتی کامل محوطه پوشش حفاظتی کامل نبود مراقبت دایم از آن خبر داد.

فرید کاوش در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خوزستان اظهار کرد: معبد بردنشانده دارای اتاق‌های تدفینی (قبرستان‌های باستانی) است که مطمئنا در آنها اشیای باستانی قیمتی فراوانی وجود دارد.

او خاطرنشان کرد: با توجه به این که تاکنون بیش از 80 درصد معبد بردنشانده تخریب شده سال گذشته مطالعات مربوط به تعیین حریم این معبد و سرمسجد انجام و مدارک آن به میراث فرهنگی استان تحویل داده شده اما متاسفانه هنوز به پژوهشکده باستان‌شناسی ارسال نشده است.

کاوش همچنین از اختصاص اعتبار برای خرید کانکس و تجهیزات حفاظتی برای معبد بردنشانده و سرمسجد خبر داد و گفت: متاسفانه هیچ یک از تجهیزات تعیین شده بر اساس اعتبار خریداری نشده‌اند. به گزارش ایسنا از خوزستان، معبد بردنشانده در 16 کیلومتری مسجدسلیمان بر سر راه سد مسجدسلیمان و سد شهید عباسپور قرار گرفته است.

در بردنشانده سنگ نوشته‌هایی به همین نام وجود دارد و تمامی بنا از سنگ ساخته شده و به دوره هزاره اول پیش از میلاد می‌رسد.این اثر باستانی در 18 اسفند 1387 با شماره 327 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

دسته بندی: