نبود قانون برای عرصه و حریم در ایوان کرخه متجاوزین را بی پروا کرده است

پس از گذشت 3 سال از برنامه گمانه زنی در ضلع شمالی و شرقی به منظور تعیین حریم و عرصه محوطه 400 هکتاری ایوان کرخه به سرپرستی غلامعلی باغبان کوچک که هم اکنون رییس اداره میراث فرهنگی دزفول و مسئول پایگاه باستان شناسی شوش هستند هنوز ظوابط و مقررات خاصی برای این محوطه ارزشمند ساسانی که در سال 1310 به شماره 47 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است تائید و تصویب نشده است.

عدم وجود ظوابط تعیین حریم در محوطه ایوان کرخه، کشاورزان محلی را چنان بی پروا کرده که سطح فعلی این محوطه را زیر کشت گندم برده اند و این تجاوز حتی جلوی چشم نمایندگان میراث فرهنگی و مجلس صورت می گیرد. زیرا عدم تعیین حریم این محوطه باعث شده تا این نمایندگان قدرت اجرایی برای جلو گیری از این تجاوز نداشته باشند. حتی در مواردی که اداره میراث فرهنگی در مقابل کشاورزان ایستادگی می کند دادگاههای محلی به دلیل عدم وجود ظوابط و تعیین حریم تقریبا مجازات های ناچیزی برای متجاوزین در نظر می گیرند.

از سوی دیگر چندی پیش شاهد نصب 30 پایه سیمانی برق توسط اداره برق شهرستان شوش به فاصله نزدیکی از دیواره های ایوان کرخه بودیم که با اطلاع رسانی دوستداران میراث فرهنگی این پایه ها برچیده شدند.

افزون بر این از سال 1371 تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی دزفول 100 هکتار از محوطه شمالی ایوان کرخه را به عنوان مرکز تحقیقات کشاورزی در اختیار دانشجویان رشته کشاورزی قرار داده است که پروژه های کشت خود را عملا بر روی این محوطه مهم ساسانی انجام دهند.

به این موارد حفر چاههای عمیق و احداث موتور خانه، باسکول 60 تنی، کانال آب رسانی، عبور جاده آسفالته از مرکز محوطه، حضور مدام حفاران غیر مجاز و دیگر فعالیت ها را باید اضافه کرد.

حال این پرسش مطرح می شود مگر نه اینکه تعیین حریم همانند نوش دارویی است که از مرگ و نابودی این محوطه ارزشمند جلوگیری می کند و حلال مشکلات آن است پس چرا علی رغم اختصاص بودجه مورد نیاز بالغ بر 25 میلیون تومان از سوی پژوهشکده باستان شناسی برای گمانه زنی های صورت گرفته هنوز تعیین حریم این محوطه به تایید و تصویب نرسیده است. در صورت مشخص نشدن وضعیت تعیین حریم و عرصه ایوان کرخه، این محوطه به مرور زمان به سرنوشتی همچون شهر ساسانی جندی شاپور که هم اینک جز نام آثاری از آن باقی نمانده است دچار خواهد شد.

مجتبی گهستونی

شهر: 
دسته بندی: