نبود توجه و رسیدگی به چند محوطه و روستای باستانی پیرامون بهبهان

رییس انجمن دوستداران میراث فرهنگی بهبهان از نبود توجه و رسیدگی به چند محوطه و روستای باستانی موجود در اطراف این شهرستان انتقاد کرد.

دولتی مختاران در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خوزستان اظهار کرد: روستای " پشگر " در کنار روستای گردشگری " تنگه تکاب " یکی از روستاهای تاریخی و باستانی است که به حال خود رها شده است. روستای " پشگر " به عنوان یکی از روستاهای گردشگری شناخته شده که در آن تخته سنگ‌های عمودی وجود دارند که سرسبز نمی‌شوند و عشایر به زبان محلی آنها را " گر " می‌نامند.

وی افزود: از مکان‌های تاریخی مجاور این روستا می‌توان به کلیسای " نستوری " به همراه آثار به جا مانده از دوران ایلامی و نیز یکی از قلعه‌های معروف بهبهان به نام " طاق کلیسا " اشاره کرد.

مختاران همچنین با ابراز تاسف از نبود رسیدگی در روستای " تنگه تکاب " و رضایت‌بخش نبودن وضعیت این روستا عنوان کرد: قرار بود قسمتی از این روستا خریداری و به عنوان زیرمجموعه یک سد استفاده و خانه‌های سازمانی در آن محل احداث شوند که با نامه‌نگاری‌ها و اعتراض‌های فراوان جلوی این کار گرفته شد.

رییس انجمن دوستداران میراث فرهنگی بهبهان از وجود چندین روستای زیبا و سرشار از آثار تاریخی در آن جا خبر داد که به گفته وی متاسفانه هیچ گونه رسیدگی به آنها نمی‌شود. این در حالی است که به گفته مختاران آب و هوای روستای " تنگه تکاب " وضعیت بسیار مطلوبی دارد اما اخیرا جاده‌ای را که برای اتصال به روستا احداث شده بود به خاطر ساختن یک سد تنظیمی تخریب کرده‌اند.

او افزود: روستای " روشن مهر "، " امام‌زاده محمود " و " تنگه نیده " نیز در پشت " تنگه تکاب " قرار دارند که البته عبور و مرور در مسیر " تنگه نیده " کمی دشوار است.

مختاران از وجود قلعه‌ای بر بالای کوهی در محوطه ارجان گفت و گفت: این قلعه از یک طرف مشرف به " تنگه تکاب " است و از طرف بر رودخانه مارون اشراف دارد.

وی در همین باره ادامه داد: این قلعه شش ضلعی است و آب خوردنی آن از برکه‌ای که در دامنه جنوبی آن حفر شده تامین می‌شود. این قلعه با قلعه‌های دیگر مرتبط است و در گذشته با دود کار خبررسانی در آنها انجام می‌شده است.

او خاطرنشان کرد: رسیدن به این قلعه دشوار است چراکه باید گاهی اوقات در حدود یک ساعت به حالت سینه‌خیز رفت!

شهر: 
دسته بندی: