مشکل کول فرح دستشویی نیست، نگهداری غیر کارشناسی سنگ نگاره‌ها است

نگهداری غیر کارشناسی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان، سکوت سازمان مرکزی در تهران و انکار وضعیت اسفبار نقش برجسته های ایلامی کول فرح ایذه به مرگ تاریخی این آثار منحصر به فرد ایلامی در مهم ترین شهر نقش برجسته های ایران منجر شده است.

سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان با اعلام این مطلب گفت: در حالی که با گذشت پنج سال از برداشتن پوشش نگارکندهای کول فرح نه تنها هیچ تصمیمی برای نگهداری از این گنجینه ها نشده بلکه علاوه بر تاثیرات جوی، صفحه خاطرات بعضی افراد نا آشنا به اهمیت این سنگ نگارهها شده است ، سازمان میراث فرهنگی خوزستان با اختصاص اعتباری بالغ بر 480 میلیون تومان تصمیم دارد در یک اقدام غیر ضروری به دستشویی های این محوطه افزوده و کف پوش اضافه نماید.

مجتبی گهستونی افزود: رویش گیاهان در بین نقش ها، ترک خوردن سنگ ها، نم زدگی ،نقش بستن خطوط نامنظم ویادگاری نویسی با شئی نوک تیز، نصب پوشش های فلزی به صورت مقطعی به عنوان عاملی مخرب و... از جمله عوامل نابود کننده پی درپی سنگ نگاره‌های ایذه است.

وی بیان کرد: تا کنون اعتبارات متعددی از 70، 140 و 400 میلیون تومان برای رفع آسیب های پیش رو در کول فرح اختصاص داده اند که تا کنون هیچ کدام به معنای واقعی هزینه نگردیده است.

دبیر انجمن تاریانا با اشاره به ضرورت نگهداری کارشناسی آثار اظهار داشت: در کشورهای پیش رو در امر باستان شناسی، حفظ و احیاء ، برای حفاظت و نگهداری از سنگ تحقیقات و تجربیات زیادی صورت گرفته است که باید از این تجربیات استفاده کرد. اما نکته مسلم اینکه در حفظ سنگ، تهویه هوا اهمیت زیادی دارد. هوا‌زدگی و رطوبت برای آثار از جمله سنگ‌ها مضر هستند. نکته مهم اینکه آثار تاریخی طی سده‌ها و هزاره‌ها با شرایط خاصی خو گرفته‌اند که نباید به یکباره آنها را از این شرایط دور کرد.

گهستونی با اشاره به آنکه مشکل امروز کول فرح به عنوان نیایشگاه تاریشا ساخت دستشویی جدید نیست بلکه حفاظت از سنگ نگارهها است گفت: قطعا حفاظت از سنگ نگاره‌ها به روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است. در کنار این موضوع، ساماندهی محوطه به عنوان یک موزه فضای باز از اهمیت زیادی برخوردار است. اما تعیین حریم و روشن شدن تکلیف مالکیت زمین‌های محوطه از مهمترین اقدامات ضروری در کول فرح به شمار می رود.

وی خواهان نظارت دستگاههای مسئول در نحوه تصمیم گیری های فردی و معیارهای تعیین شده برای اختصاص وهزینه کرد اعتبارات شد.

شهر: 
دسته بندی: