مشکلات قلعه مادر و دختر همچنان ادامه دارد

مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رامهرمز گفت:« انفجارهای شرکت گچ و مشکلات حقوقی زمین‌های واقع در دامنه قلعه داودختر محدودیت‌هایی را برای سازمان میراث فرهنگی در زمینه برنامه‌های اجرایی ایجاد کرده است. »

فردین بیگدلی به خبرنگار ایسنا در خوزستان توضیح داد:« متاسفانه انفجارهای شرکت گچ که در نزدیکی این قلعه می‌باشد این قلعه را در معرض خطر قرار داده که طی آن سازمان میراث فرهنگی شکایاتی را صورت داد ولی به نتیجه مطلوب نرسید. »

وی افزود:« همچنین مشکل حقوقی که سازمان میراث فرهنگی با سپاه پاسداران در خصوص زمین‌های واقع در دامنه قلعه دارد باعث محدود کردن فعالیت‌های سازمان برای این قلعه شده که امیدوار هستیم با همکاری‌های سپاه پاسداران بتوانیم به نتیجه مطلوب برسیم و این قلعه مهم که جزء شناسنامه این شهر است را حفظ و احیا کنیم. »

به گفته بیگدلی:« وضعیت دسترسی به این قلعه بهبود داده شده است. »

او همچنین از انجام مطالعاتی برای استحکام بخشی قلعه امیرمجاهد که متعلق به دوره قاجار است، خبر داد و اظهار کرد:« در حال حاضر این مطالعات پایان یافته و به زودی کار مرمت و احیای آن انجام می‌شود. »

گفتنی است این قلعه در سال 80 به شماره 4140 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است اما تاکنون هیچ گونه کاوش باستان‌شناسی در این بنا یا محوطه اطراف آن صورت نگرفته است.

این قلعه باستانی نه تنها در دوره ساسانی به عنوان دژ نظامی مورد استفاده قرار می‌گرفته بلکه در دوره‌های بعدی نیز محل امنی برای پادشاهی حکومت‌های وقت بوده است.

قلعه داودختر در شمال رامهرمز و روی بلندی کوه گر قرار دارد و مشرف بر تمام رامهرمز است و در ساخت آن از مصالح خیلی خاص مانند سنگ‌های کوره‌ای و قلوه‌ای استفاده شده است.
دسته بندی: