مشاور سازمان آب و برق خوزستان: اقدامات غیرکارشناسی میراث فرهنگی رژیم رودخانه گرگر را مختل کرد

خبرگزاری فارس: مدیر مهندسی عمومی و مشاور مدیر عامل سازمان آب و برق خوزستان گفت: اقدامات غیرکارشناسی میراث فرهنگی خوزستان رژیم و تراز رودخانه گرگر را بر هم زده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از اهواز، سیدمهران علم‌الهدی ظهر امروز در نشست بررسی مشکلات پل بند گرگر شوشتر با اشاره به اقدامات میراث فرهنگی در راستای اجرای طرح استحکام‌بخشی ضلع شمالی بند گرگر، سازمان آب و برق خوزستان را متولی اجرای این‌گونه طرح‌ها در استان دانست و ادامه داد: میراث فرهنگی خوزستان از سال گذشته همزمان با طرح علاج‌بخشی تونل بلیتی در شوشتر، در کنار ساحل گمانه‌هایی حفر کرد که به دلیل عمق و قطر بالای دیواره ایجاد شده قسمت‌هایی از پل بند گرگر فرو ریخت و مسدود کردن پل و تبعات بسیاری را در پی داشت.

وی ترک‌های بوجود آمده بر روی پل گرگر را بسیار حاد توصیف‌ و تصریح کرد: فاصله دیواره احداث شده توسط پیمانکار میراث فرهنگی از بند گرگر ۱۲ متر است و طرح دیواره هفت متری بتنی نیز در حال اجرا است؛ علاوه بر این ارتفاع مستحدثات به قدری زیاد است که آب به خوبی به آبشارها نمی‌رسد و نشان می‌دهد رژیم آن ناحیه به هم خورده است.

به گفته وی، بر اثر اقدامات میراث فرهنگی، آب کف رودخانه به حدی بالا رفت که آب به تونل بلیتی که سوپاپ اطمینان شهر است و تنها در مواقع سیلاب آب می‌گیرد جاری شد.
مشاور مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان افزود: این سازمان ابتدا به دلیل انجام عملیات اجرایی و ۱۲ متر پیشروی در حریم رودخانه و کارگذاشتن شش لوله بتنی که سبب برهم خوردن تراز رودخانه شده بود، به میراث فرهنگی استان تذکر داد.

وی تصریح کرد: بر اساس توافقات گذشته قرار بود اجرای طرح در بند میزان شوشتر، پل بند گرگر و تونل بلیتی زیر نظر موسسه گنجینه ملی آب ایران از زیرمجموعه‌های وزارت نیرو یا با هماهنگی آنها انجام گیرد، همچنین در اسفند سال گذشته در جلسه با مدیر بحران استان مقرر شد طرح با هماهنگی سازمان آب و برق خوزستان اجرا شود.

علم‌الهدی با انتقاد از اینکه میراث فرهنگی پیش از تایید طرح استحکام‌بخشی کار خود را آغاز کرده است، گفت: در بازدید میدانی از اجرای طرح بندپل گرگر، کارشناسان این موسسه اعلام کردند که طرح میراث فرهنگی فنی نیست.

وی مکاتبات متعدد سازمان آب و برق با مقامات مسئول میراث فرهنگی را یادآور شد و افزود: در بهمن ۸۸ عطارزاده معاون وزیر نیرو در مکاتبه با علوی معاون سازمان میراث فرهنگی، عملیات اجرایی میراث را خلاف توافقات گذشته عنوان کرد و به دلیل بی‌اعتنایی سازمان میراث فرهنگی، نامجو وزیر نیرو نیز در شهریور ماه امسال به رئیس سازمان میراث فرهنگی اعلام کرد که وضعیت بحرانی شده و عنقریب آب، تونل بلیتی را که هنوز در حال ریزش است، فرا ‌می‌گیرد.

علم‌الهدی افزود: همچنین پیش از این معاونت حفاظت از منابع آب در دی ماه گذشته طی مکاتباتی به میراث اعلام کرد که عدم تغییر در تراز کف رودخانه و استفاده نکردن از مواد آلاینده از جمله نخاله را در نظر بگیرند که به آن هم اعتنایی نشده است.

وی تاکید کرد: هم‌اکنون نیز موسسه گنجینه ملی آب ایران طرح میراث فرهنگی را با ارسال پنج صفحه مستندات رد و غیرقابل اجرا اعلام کرده است. مدیر مهندسی عمومی سازمان آب و برق خوزستان اظهار داشت: با توجه به اینکه این پل از میراث فرهنگی به شمار می‌آید، موسسه گنجینه ملی آب ایران پیش از این طرحی برای اجرا پیش‌بینی کرده که مرمت پل بند گرگر را شامل می‌شود، اما با عملیات اجرایی کنونی تفاوت دارد.

وی با پیشنهاد اینکه به منظور حل معضل کار در حریم رودخانه بهتر است طرح میراث فرهنگی با طرح موسسه گنجینه ملی ایران هماهنگ شود، کار در بستر رودخانه گرگر را بسیار خطرناک عنوان کرد و افزود: با توجه به اینکه بر اثر یک بارندگی و ورود حجم زیاد آب و سیلاب وضعیت خطرناکی برای پل بند گرگر و تونل بلیتی پیش می‌آید که مشکل‌ساز می‌شود، در آخرین نشست شورای معاونان سازمان آب و برق خوزستان این مسئله مطرح و نسبت به آن ابراز نگرانی شده است.

پل گرگر به عنوان بخشی از این مجموعه باستانی‌ و منحصر به فرد سازه‌های آبی تاریخی خوزستان در شوشتر در تیر ماه ۸۸ به ثبت جهانی رسید. پل بند گرگر بر روی محوطه آبشارها و در شرق خیابان شریعتی شوشتر واقع است.

گرگر شاخه‌ای مصنوعی از رودخانه کارون است که در شمال این شهر از شاخه اصلی کارون جدا می‌شود و پس از طی مسافتی، در محلی به نام بند قیر حدفاصل میان اهواز و شوشتر بار دیگر به شاخه اصلی می‌پیوندد. طول مسیر رود گرگر حدود ۸۲ کیلومتر و فاصله هوایی از بند میزان تا بند قیر حدود ۴۴ کیلومتر است.

اگرچه برخی مورخان، کندن این نهر را به دوران اردشیر و شاپور اول ساسانی نسبت می‌دهند، اما وجود سایت‌های اشکانی مانند شهر دستوا، حفر این نهر را مربوط به زمانی قبل از دوران اشکانی (هخامنشی) می‌دانند. نهر گرگر که دو دانگ از شش دانگ آب کارون را منتقل می‌کند، آب این بزرگ‌ترین نهر دست‌کند پس از عبور از تونل‌ها بلیتی، سه کوره و دهانه شهر که پره‌های آسیاب‌ها در محوطه آبشارها و آسیاب‌های شوشتر را به حرکت در می‌آورند، به صورت آبشار از درون آسیاب‌ها سرازیر می‌شود.

شهر: 
دسته بندی: