مشاهده لایه‌های مربوط به دوره‌های اوروک و پارتی در شوشتر

براساس بررسی‌های انجام شده درتپه پیش از تاریخی واقع دردشت میان آب شوشتر، 30 کیلومتری جنوب شهر شوشتر، شواهدی از وجود لایه های مربوط به دوره های اوروک، پارتی و شوشان جدید یک بدست آمد.

رئیس هیأت کاوش تپه پیش از تاریخی واقع دردشت میان‌آب شوشتر درگفتگو با میراث آریا (CHTN) ضمن بیان این مطلب افزود:در دشت میان آب شوشتر محوطه‌ای پیش از تاریخ وجود دارد که درسال 80 بررسی این منطقه را انجام دادیم اما به دلیل یک سری مشکلات درتاریخ گذاری برخی سفال‌ها گمانه کوچکی ایجاد کردیم که درپی آن یک سری پرسش‌ها ایجاد شد.

عباس مقدم در ادامه خاطرنشان کرد: در آن زمان یک سری سفال متعلق به دوره اوروک (3500 تا 3700 سال پیش از میلاد )درگمانه زنی های همان سال بدست آمد که درسطح مشاهده نشده بودند بنابراین برنامه امسال، برای پاسخ به سوال‌های سال 80 یعنی چگونگی نهشته‌ها و لایه‌ها و نیز بررسی تحت تأثیر قرارداشتن دشت‌های جنوب شوشتر و رسوب گذاری کارون آغاز شد.

وی با اشاره به این که دربررسی‌های ما بسیاری ازمحوطه‌ها ازدید محو شده‌ بودند اظهار داشت: وجود این محوطه باعث درک بیشتر ما از میزان رسوب‌گذاری و برهم کنش رفتارهای کارون و استقرارهای پیش ازتاریخ شد.

مقدم با بیان این‌که گمانه و کاوش ما دراین محوطه، در قالب یک کاوش آموزشی برای دانشجویان دانشگاه آزاد شوشتربود که هم جنبه آموزشی و هم برای دریافت پاسخ پرسش‌های سال 80 بود تصریح کرد:براین اساس یک گمانه 10 در4 زده شد که درپی آن به خاک بکررسیدیم و نتایج امیدوارکننده‌ای درلایه‌های سطحی بدست آوردیم به طوری‌که در لایه‌های سطحی مقدارکمی مربوط به دوره پارتی به دلیل نزدیکی به تپه نشول بدست آوردیم.

به گفته این دکترای باستان‌شناسی؛همچنین لایه‌های اندک پارتی درگمانه سال 80 بدست آمد، سپس دوره‌ای مشاهده شد که وقفه زمانی را نشان می داد چراکه به نظر می‌رسید تغییرات آب و هوایی به گونه‌ای بوده که لایه‌های بدون استقرار، رسوبی سبزرنگ ایجاد کرده که این موضوع بیانگر تغییرات آب وهوایی به سمت مرطوب شدن بوده و ارتباط این محوطه را با فعالیت‌های اجرایی در زمان ساسانیان نشان می‌دهد.

وی با اشاره به این‌که دو قطعه سکه شدیداً زنگ زده درلایه‌های پارتی بدست آمد که تاریخ‌گذاری آن را با مشکل مواجه می کند یادآور شد:همچنین درلایه‌‌های پارتی مقادیر بسیاری قیرنیز بدست آمد و این درحالی است که درلایه‌های اروکی شواهدی از وجود قیرمشاهده نشده است.مقدم اضافه کرد:همچنین درلایه‌های پارتی کوره ای همراه با شواهد زیادی خمیرشیشه بدست آمد که احتمال می رود این کوره درتولید شیشه فعال بوده‌ زیرادر300 متری محوطه مورد اشاره شاخه‌های عظیم گرگر باستان وجود داشته که به واسطه غرغاب شدن منطقه و سیلاب از بین رفته‌اند.

وی با بیان این‌که لایه‌های پیش ازتاریخ اوروک به دوشاخه اوروک قدیم و میانه تقسیم می‌شود تأکید کرد:پس از لایه های اروک، لایه‌های دوران شوشان جدید یک (4 هزار و 200 تا 4 هزارو 600 پیش از میلاد )بدست آمد،درشوشان یک،مقادیر زیادی قیر بدست آمد که ازآنها ظروف قیری ساخته می شده است همچنین تیغه‌های داس مربوط به دوره پیش از تاریخ نیز بدست آمد.

این باستان‌شناس با اشاره به وجود معماری منسجم دردروه اوروک اظهار داشت:در مشول 3 یک بخش کارگاهی با مقدار زیادی سرباره‌های کوره‌های سفال و سفال‌هایی که به دلیل حرارت بالای کوره از بین رفته بودند نیز کشف شد بنابراین می‌توان گفت که در این محوطه کوچک استقراری کمتر از یک هکتار، فعالیت‌های سفال‌سازی صورت می‌گرفته البته مقداراندکی سنگ اکسیدان نیز از این منطقه بدست آمد.

رئیس هیأت کاوش تپه پیش از تاریخی واقع دردشت میان آب شوشتر ادامه داد:پیش از این گفته می‌شد مرحله شوشان جدید یک،دوره‌ا‌ی بوده که درآن دشت خوزستان با هجوم اقوام کوچ‌رو از کوه‌های زاگرس مواجه بوده و آنها استقرارهای کوچ‌نشین داشته‌اند این درحالی است که براساس شواهد بدست آمده به نظر می‌رسد که این منطقه روستای کوچک مستقری بوده که ساکنان آنها،اقدام به استحصال یا ترانزیت قیر می‌کردند.

مقدم با بیان این‌که همچنین مقادیر بسیاری صدف در تمامی لایه های یاد شده بدست آمد بیان داشت: بنابراین این پرسش ایجاد می‌شود که این صدف‌ها از کجا به این نقطه منتقل شده‌اند،این صدف‌های دوکوپه‌ای به تعداد کمتری از صدف‌های پیچکی موجود در آب‌های سطحی آب زیرزمینی بالا و کانال‌های آبیاری دیده شدند که باید وجود آنها را به تغییرات محیطی شکل گرفته در اطراف این محوطه ارتباط دهیم البته یک سری صدف‌های خاکی نیزمشاهده شدند.

وی درپایان گفت:در مجموع شواهد بسیاری از این محوطه بدست آمده که تا یک ماه آینده با استفاده از بررسی‌های متخصصان خوانا سازی آنها انجام خواهد شد.

شهر: 
دسته بندی: