مسئولان اعتبارات را برای میراث فرهنگی هزینه کنند

روز پنجشنبه شهر تاریخی یزد شاهد گردهمایی بزرگ تشکل‌های غیردولتی دوستدار میراث فرهنگی بود. در نخستین روز از این گردهمایی درباره مشکلات تشکل‌ها بحث و تبادل نظر صورت گرفت و به مشکلاتی از جمله، دخالت سازمان‌ها، عدم حمایت از تشکل‌ها، آموزش اعضای آن‌ها و همچنین وضعیت نابسامان تشکل‌ها اشاره شد.

پس از ماه‌ها تلاش از سوی انجمن حافظان خشت خام در یزد، این شهر تاریخی میزبان بیش از ۲۵ عضو و نماینده رسمی انجمن‌های دوستدار میراث فرهنگی از سراسر کشور شد. این گردهمایی با هدف تاسیس شبکه بزرگ انجمن‌های دوستدار میراث فرهنگی و رفع مشکلات آن‌ها در هتل مشیرالممالک برگزار شد.

در ابتدای این جلسه سخنگو انجمن‌ دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان به نبود فضای مناسب و همچنین بروز هزینه‌های جاری برای انجمن‌های دوستدار میراث فرهنگی اشاره کرد و آن را یکی از مشکلات آن‌ها خواند.

به اعتقاد مجتبی گهستونی هنوز اعتبارات مناسبی برای انجمن‌های دوستدار میراث فرهنگی در نظر گرفته نشده است. موضوع آموزش انجمن‌ها از جمله دیگر موضوعات مطرح شده بود. یکی دیگر از حاضران در جلسه با اشاره به این مطلب گفت: «طی ۸ سال گذشته کمتر انجمنی دیده شده است اعضای آن در مورد مسائل مربوط به موضوع ngo آموزش دیده باشند. این سئوال باید پرسیده شود که تا کنون چند کارگاه برای درک مفهوم ساختار انجیو برگزار شده است؟»

وی در ادامه افزود که چه توقعی باید از یک انجیو داشته باشیم و آیا مسئولان انجیو وکیل مدافع مردم هستند. وی در یک نگاه کلی نبود دانش فنی، نبود آموزش کافی و عدم دانش نسبت به جایگاه انجمن‌ها را از جمله مشکلات آن‌ها دانست. از سوی دیگر یکی دیگر از اعضای شرکت کننده در جلسه با انتقاد از تعاونی شدن برخی انجمن‌ها گفت که انجمن‌های دوستدار میراث فرهنگی را عده‌ای افراد مشتاق که گرد هم آمده‌اند و داوطلبانه فعالیت می‌کنند تشکیل داده است. پس نیازی به بودجه‌های دولتی ندارند.

وی مهمترین مسئله دراین‌رابطه را بحث فرهنگ عمومی دانست و گفت: «هنوز فعالیت‌های انجیو‌ها در باور عمومی از وجه لازم برخوردار نیست. تفکر مردم و حتی دولت درباره فعالیت تشکل‌ها، نوعی فعالیت بازدارنده است.»

در ادامه این نشست نماینده یکی از تشکل‌های دوستدار میراث فرهنگی در اصفهان نیز به برخی دیگر از مشکلات تشکل‌های غیر دولتی از جمله ردیف سنی اشاره کرد. وی در این‌باره گفت: «ترکیب سنی انجیو‌ها یکی دیگر از مواردی است که باید به آن اشاره کرد. در یک دوره‌ای تشکل‌ها به صورت زیرمجموعه سازمان ملی جوانان شکل گرفتند که البته به دلیل مسائل سنی مشکلاتی را به وجود آورد.»

وی در ادامه افزود که تجربه نشان داده است انجیو‌هایی که از یک ترکیب و یا موقعیت سنی تشکیل شده‌اند زودتر از تشکل‌هایی با اعضای غیر هم سن از هم می‌پاشند. دیده شده است که تشکل‌های هم سن با رفتن به سربازی برخی اعضا از هم پاشیده‌اند.

وی همچنین همکاری با سازمان‌ها را لازم دانست و تاکید کرد: «اما نباید به سازمان‌ها اتکا کرد. اگر به سازمان‌ها یا نهادهای دولتی از نظر مالی متکی نباشیم بهتر است. تکیه به دولت باعث می‌شود که با تغییر اعضای دولت شرایط تشکل‌ها نیز با مشکل مواجه شود.»

به گفته این عضو انجمن‌های دوستدار میراث فرهنگی آموزش و سطح معلومات اعضای انجیو‌ها باید ارتقاء پیدا کند. دیده شده است که بعضی تشکل‌ها برنامه مهرگان برگزار می‌کنند اما هنوز دانشی نسبت به خود موضوع مهرگان ندارند.

یکی از اعضای انجمن‌ چارسوق کویر نیز درباره چگونه‌گی تشکیل انجمن خود گفت که سه سال پیش با شناخت دوباره اردکان کار را آغاز کردیم و در حالی که دیگران ما را برای این‌کار مسخره می‌کردند دلسرد نشدیم و ادامه دادیم. این ماجرا تا‌ آنجایی پیش رفت که امروز خود مسئولان از ما خواسته‌اند که در اجرا برنامه‌های نوروز همکاری کنیم.

درگیری با مسئولان سازمان میراث فرهنگی و معاونین آن‌ها از جمله مشکلاتی است که در این گردهمایی مطرح شد. علت این درگیری غیرمتخصص خواندن مسئولان سازمان‌های میراث فرهنگی در استان‌ها قلمداد شد. قومیت‌ها تهدید دیگری برای تشکل‌های میراث فرهنگی است. زیرا نگاه به موضوعات میراث فرهنگی در قومیت‌های مختلف، متفاوت است.

نگاه به اساس‌نامه انجمن‌ها و موضوعاتی که در این اساس‌نامه‌ها به آن اشاره شده نیز بخش دیگری از گردهمایی تشکل‌های سراسر کشور در یزد را تشکیل می‌داد.

همچنین درباره نوع تعامل با شهرداری‌ها، میراث فرهنگی و مکانیزم این تعامل نیز بحث و بررسی شد. در این رابطه یکی از اعضای سابق انجمن‌های دوستدار میراث فرهنگی همدان به طرح‌های بلندمدت و کوتاه مدت اشاره کرد و ایجاد شبکه انجمن‌های دوستدار میراث فرهنگی را در ردیف اهداف بلند‌مدت گنجاند.

وی الگوی پیشنهادی خود را در اجرا برنامه‌های بلندمدت آموزش کودکان عنوان کرد و گفت که این آموزش می‌تواند در آینده سودمند باشد.

وی با تاکید بر حفاظت از آثار تاریخی و گنجاندن این موضوع در اساس‌نامه‌های انجمن‌های دوستدار میراث فرهنگی تاکید کرد که باید سیاست‌هایی برای دفاع از میراث فرهنگی دیده شود و در این راه انجمن‌ها همکاری لازم را داشته باشند.

در ادامه دبیرانجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان گفت: که اگر مسئولان به دنبال فرهنگ‌سازی هستند باید اعتبارشان را برای میراث فرهنگی صرف کنند و دچار دغدغه‌های مربوط به آمارهای گردشگری نشوند.

در ادامه نیز به برخی رفتارهای سیاسی انجمن‌ها اشاره و تاکید شد که نباید رفتار اعضای انجمن‌ها شکل احزاب را به خود بگیرد و این موضوع باید اصلاح شود.

دسته بندی: