مرخصی زایمان عرصه را بر قلعه مدرسه بهبهان تنگ کرد

بهبهان از جمله شهرهای مهم باستانی خوزستان است که در جنوب شرق این استان جای دارد، مردم آن لر و بهبهانی و به گویش بهبهانی سخن می‌گویند. در سالهای پیش رو میراث فرهنگی این شهرستان شرایط چندان خوبی نداشته است. بهبهان با اینکه دارای پایگاه باستان شناسی و پ‍ژوهشی ارجان است و از محوطه ها و یناهای مهمی مثل ارجان، حمام و پل بکان، پل مح خان، قلعه مدرسه و.... برخوردار است اما نبود مدیران قوی و کارآمد و نداشتن کارشناسان فعال و زبده شرایط این محوطه ها و بنا ها را به تنگ آورده است.

در سالهای گذشته به دلیل اینکه صادق محمدی مدیر کل وقت میراث فرهنگی خوزستان، غلام شجاعی معاون وقت گردشگری این اداره کل و احمدرضا فرخ احمدی معاون پیشین میراث‌فرهنگی خوزستان بهبهانی بودند سعی کردند توجه کافی به بهبهان داشته باشند اما اتفاقات خیلی مهمی نیفتاد.

عرصه بنای تاریخی قلعه مدرسه بهبهان درحالی با ساخت و ساز از بین رفت که برخی از کارشناسان با مراجعه به اداره میراث‌فرهنگی بهبهان با این پاسخ مواجه شدند «کارشناسی که باید گزارش‌های مربوط به ساخت و ساز و تخطی از عرصه را می‌داد در مرخصی زایمان به سر می‌برد».

قلعه مدرسه بهبهان یکی از مهمترین بناهای متعلق به‌دوره صفوی در شهرستان بهبهان است. ساخت و ساز در عرصه این قلعه مدرسه و نداشتن هیچگونه کاربری این بنا را به‌شدت تهدید کرده است. این درحالی است که قلعه مدرسه بهبهان به‌دلیل اهمیت معماری و تاریخی بودن‌اش کاملا مرمت شده اما هنوز هیچ کاربری مشخصی ندارد.

قلعه مدرسه بهبهان بنایی آجری و دارای ۴ ایوان است. سال‌ها پیش این بنای منحصربه‌فرد آجری توسط سازمان میراث‌فرهنگی به‌صورت کامل مرمت شد اما پس از تغییر مدیریت‌ استان هیچ کاربری پیدا نکرد. این‌درحالی است که چندی پیش نیز در عرصه آن ساخت و ساز صورت گرفت. کارشناسان چندین بار این موضوع را به اداره میراث‌فرهنگی بهبهان منتقل کردند اما نه‌تنها تمهیدی اتخاذ نشد حتی پس از اتمام ساخت و سازها نیز با مراجعه به میراث‌فرهنگی شهرستان توجیهی دیگر تراشیده شد.

«احمدرضا فرخ احمدی» معاون پیشین میراث‌فرهنگی اداره کل میرا‌ث‌فرهنگی خوزستان دراین رابطه به خبرگزاری میراث خبر می‌گوید: با اینکه قلعه مدرسه بهبهان در دوره‌ مدیریت فاضل محمدی به‌طور کامل مرمت شد اما پس از تغییر مدیریت‌ها این مدرسه کاملا رها شد و هیچگونه کاربری برای آن تعریف نشد.

به‌گفته وی، درحال‌حاضر نه‌تنها بسیاری از گردشگران با بازدید از این مدرسه با مشکلاتی از جمله نداشتن سرویس بهداشتی مواجه هستند بلکه ساخت و سازها در عرصه آسیب‌های جدی به این اثر وارد کرده است.

این درحالی است که این اثر تاریخی متعلق به دوره صفویه و جزو آثار ثبتی به‌شمار می‌رود. فرخ احمدی ادامه می‌دهد: «با شروع ساخت و سازها در سال گذشته این موضوع به سازمان میراث‌فرهنگی اطلاع داده شد اما متولیان میراث‌فرهنگی نه‌تنها ترتیب اثرندادند بلکه وقتی روز گذشته با اعتراض مواجه شدند اعلام کردند، کارشناس این حوزه در زمان ساخت و سازها در مرخصی زایمان به‌سر می‌برد و از آنجایی‌که هیچ گزارشی ارائه نشده اقدامی هم صورت نگرفته است.

این باستان‌شناس اعتقاد دارد: «هم‌اکنون یکی از نیروهای یگان حفاظت، مدیریت اداره میراث‌فرهنگی شهرستان بهبهان را به‌عهده دارد. مقامات محلی اعتقاد دارند میراث فرهنگی در شهرستان بهبهان کاملا فراموش شده است.

خیر آباد در ۲۰ کیلومتری جنوب شرق بهبهان، در کنار رودخان‌های به همین نام قرار دارد. روستاهای خیر آباد به برکت این رودخانه همواره آباد بوده و به‌واسطه قرار گرفتن بر سر راهی که باعث ارتباط ایالات خوزستان، کهگیلویه، فارس و بوشهر می‌شده، در طول تاریخ مورد توجه حکومتهای وقت بوده است .

در کتاب فارس نامه نوشته حاج میرزا حسن حسین فسایی آمده است : (ایالات بهبهان و کهگیلویه در زمان شاه سلیمان صفوی (۱۰۸۶ هجری) به حسینعلی خان زنگنه فرزند شیخ علیخان کرمانشاهی وزیر دانشمند سلاطین صفوی عنایت گردید. درسال ۱۰۸۹ (ه.ق)حسینعلی خان زنگنه با وجود اینکه مردی صحراگرد و ایلیاتی بود از علوم رسمیه زمان خصوصا علم فقه آشنایی کامل داشت ، برای ترویج علم وکمال در کنار رودخانه خیرآباد مدرسه ای از آجر پخته وگچ بنا کرد. این مدرسه دارای طاق‌های کوتاه و بلند ، مسجد و حجره برای معلمان و مدرسان ،آشپزخانه وحیاط داخلی بود و برای تامین هزینه‌های داخلی مدرسه و نگهداری آن درآمد روستاهای خیرآباد را وقف آن کرد. همچنین برای نیازهای ضروری روزمره طلاب این مدرسه دینی، کنارآن به قدر ضرورت چند مغازه و دکان جهت عرضه کالا و حمامی در خور دانشجویان مهیا کرد.

تاریخ بنای مدرسه را که به حروف ابجد وبا عبارت (منزل علم ودانش است و ادب) نگاشته‌اند معادل ۱۰۸۹ه.ق است. در سال ۱۱۳۵ ه.ق که علمای اخباری در بهبهان شهرت یافتند، حضرت آیت الله وحید بهبهانی از نجف اشرف به بهبهان عزیمت و ۳۰ سال را در این شهر اقامت داشت و به مباحثه ومبارزه علمی با علمای اخباری پرداخت به‌گونه ای که این عالمان راه دیگری جز ترک بهبهان و اقامت در مدرسه خیرآباد نیافتند، ازآن پس و به‌دلیل تجهیز مدرسه به برج وتاسیسات دفاعی به قلعه مدرسه تغییر نام یافت.

شهر: 
دسته بندی: