محوطه های باستانی رامهرمز به حال خود رها شده اند

به گزارش انجمن دوستداران میراث فرهنگی رامهرمز، هرچند از گذشته‌های دور حفاری غیرمجاز در رامهرمز انجام می‌گرفته، اما طی 4 سال گذشته میزان حفاری قاچاق در این شهرستان باستانی بی‌سابقه بوده است. اکثر محوطه‌های باستانی رامهرمز مورد تعرض قاچاقچیان اشیاء باستانی قرار گرفته است و هنوز هم این تخریب‌ها ادامه دارد. تا کنون بیش از 25 محوطه غارت شده‌اند.

به گزارش انجمن دوستداران میراث فرهنگی رامهرمز، هرچند از گذشته‌های دور حفاری غیرمجاز در رامهرمز انجام می‌گرفته، اما طی 4 سال گذشته میزان حفاری قاچاق در این شهرستان باستانی بی‌سابقه بوده است. اکثر محوطه‌های باستانی رامهرمز مورد تعرض قاچاقچیان اشیاء باستانی قرار گرفته است و هنوز هم این تخریب‌ها ادامه دارد. تا کنون بیش از 25 محوطه غارت شده‌اند.

رئیس انجمن دوستداران میراث فرهنگی رامهرمز با انتقاد از عملکرد سازمان میراث فرهنگی خوزستان اعلام کرد که تعداد حفاری‌های غیرمجاز طی 4 سال گذشته در این شهرستان بی‌سابقه بوده و هنوز هم متوقف نشده است. این درحالی است که گفته می‌شود بارها نسبت به این قبیل تخریب‌ها به مسئولان میراث فرهنگی تذکر داده شده است.

منصور معتمدی، رئیس انجمن دوستداران میراث فرهنگی رامهرمز دراین‌باره به CHN گفت: «به علت تعدد محوطه‌های باستانی در رامهرمز، حفاری‌ غیرمجاز در این منطقه همیشه بوده است. اما آنچه باعث اعتراض مردم رامهرمز شده، تعداد این حفاری‌ها، طی 4 سال گذشته است که نشان می‌دهد یگان حفاظت از آثار تاریخی در انجام وظیفه‌شان چندان موفق نبوده‌اند.»

وی در ادامه گفت: «اکثر محوطه‌های باستانی رامهرمز مورد تعرض قاچاقچیان اشیاء باستانی قرار گرفته است و انجمن دوستداران میراث فرهنگی رامهرمز تا امروز تمامی آن‌ها را به صورت گزارش‌های مصور به اطلاع مسئولان سازمان میراث فرهنگی خوزستان رسانده است. اما هیچ قدمی برای جلوگیری از کاهش این قبیل تخریب‌ها و حفاری‌های غیرمجاز در رامهرمز نشده است.»

معتمدی با انتقاد به عملکرد یگان حفاظت در رامهرمز گفت: «یگان پاسداران و حفاظت از آثار تاریخی رامهرمز با ماشین و موتور در منطقه گشت می‌زنند. اما از آنجایی که مدام با مسئله بنزین و مشکلات آن روبرو هستند، این گشت‌زنی با وقفه مواجه می‌شود.»

وی در ادامه افزود: «انجمن دوستداران میراث فرهنگی رامهرمز بارها در این موارد به یگان پاسداران کمک کرده و هرگونه همکاری لازم را برای حفاظت از تپه‌های باستانی رامهرمز داشته‌ایم. اما این کفایت نمی‌کند و همانطور که شاهدیم، هر روز بر تعداد حفاری‌های غیرمجاز افزوده می‌شود.»

به گفته معتمدی برخی سوراخ‌های ایجاد شده در تپه‌های باستانی بیش از 6 متر عمق دارد و این تنها بخشی از تخریب‌های انجام گرفته است.

وی دراین‌باره می‌گوید: «بیشتر تپه‌ها نه تنها به صورت عمودی که افقی‌ هم مورد حفاری غیرمجاز قرار گرفته‌اند. یعنی بخشی از تپه‌ها از زیر نیز مورد تخریب شدید قرار گرفته و این خود نشان از آرامش خاطر حفاران غیرمجاز دارد.»

رئیس انجمن دوستداران میراث فرهنگی رامهرمز درباره تازه‌ترین حفاری‌های غیرمجاز در رامهرمز گفت: «حدود 2 ماه قبل تپه مشتانه، که متعلق به دوره اسلامی است به شدت حفاری شد.»

به گفته وی تا کنون محوطه‌های باستانی تل ملاسوزی، تل قصیل، تل قراول، تل مش‌تانه، تپه گسر، تپه بغدک، دو تپه مولوچه، تپه گور پی‌وزی، تل چهارطاقی، تل کایَت، تل سرچشمه، تل ماوا، سر تلی، تپه عباس، تپه بایمان، تپه مربچه، تپه سوبیتی، محوطه باستانی جوبجی، تل برمی، محوطه مختارک، قلعه داودختر، تپه حوری نعمت، چهارطاقی زیره‌زیر،‌ امامزاده شاه‌چراغ، سرتلی و ... تخریب و غارت شده‌اند.

معتمدی در ادامه گفت: «رئیس سازمان میراث فرهنگی خوزستان مصاحبه می‌کند و می‌گوید که صدا سیما جای محوطه‌های باستانی را آشکار می‌کند. پس تا امروز این همه حفاری غیرمجاز هم تقصیر رسانه‌ها بوده که جای محوطه‌های باستانی را گفته‌اند؟ این‌گونه‌ مصاحبه‌ها فقط شانه‌خالی کردن از مسئولیت حفاظت از آثار باستانی است. وگرنه حفارهای غیرمجاز خیلی خوب می‌دانند که کجا باید به دنبال آثار باستانی باشند.»

یکی از محوطه‌های باستانی که تا کنون چندین‌بار مورد حفاری غیرمجاز قرار گرفته، جوبجی است که پیش از این با کاوش‌های باستان‌شناسی، مقبره دو شاهزاده ایلامی در آن یافت شد.

معتمدی با اشاره به یکی از مشکلات رامهرمز گفت: «یکی از مهمترین محوطه‌های باستانی رامهرمز "تُل برمی" است. طی 10 سال گذشته روی این محوطه باستانی ساخت و ساز شده و امروز این ساخت و سازها بلای جان تل‌ برمی شده‌اند. از یک‌سو هنوز فکری به حال انتقال خانواده‌هایی که روی تپه زندگی می‌کنند نشده و از سوی دیگر حفاری غیرمجاز در منازل و ورود فاضلاب، هر روز بیشتر از قبل این محوطه باستانی را تخریب می‌کند.»

تل برمی یکی از مهمترین محوطه‌های ایلامی رامهرمز است. این محوطه باستانی نخستین بار در سال 1978 توسط الیزابت کارتر و هنری رایت شناسایی شد و در نخستین فصل‌های کاوش باستان‌شناسی، آجرنوشته "اونتاش لاپیرشات" در آن کشف شد که حکایت از یک نیایشگاه ایلامی در این تپه باستانی دارد.

این محوطه باستانی در سال 1347 با شماره 403 در فهرست میراث ملی به ثبت رسید و پس از آن کتیبه دیگری به نام "اوسوئن" در آن کشف شد. این کتیبه پس از رمزگشایی از وجود شهری به نام "اوقنور" خبر داد و اکنون در موزه رامهرمز نگهداری می‌شود.

به گفته معمتدی امروز کسانی که روی تپه زندگی می‌کنند از داشتن امکاناتی چون گاز بی بهره‌اند و از آنجایی که افراد کم درآمدی هستند، بدون کمک سازمان میراث فرهنگی و مسئولان کشوری نمی‌توانند به جای دیگری نقل مکان کنند.

از سوی دیگر کمی آن‌سوتر از تل برمی، "سرتلی" قرار گرفته که آن‌هم سرنوشتی مشابه تل برمی دارد. به گفته معتمدی بارها مسئولان را به این محوطه باستانی آورده‌ایم تا از نزدیک شاهد وضعیت اسفناک آن باشند.

وی درباره تخریب‌های دیگر در محوطه‌های رامهرمز گفت: «آن بخش از محوطه‌ها که توسط حفاران غیرمجاز تخریب نشده‌اند اکنون توسط سدسازی و کانال‌کشی در حال تخریب هستند.»

معتمدی در توضیح این مطلب گفت: «کانال‌کشی سد جره بدون استعلام و اخذ مجوز از سازمان میراث فرهنگی خوزستان بوده و یک تپه اشکانی نیز در این بی‌توجهی قربانی و تخریب شد. هرچند پس از پیگیری جلوی ادامه فعالیت کانال‌کشی گرفته شد اما دوباره مسئولان سد جره شروع به کار کرده‌اند.»

رئیس انجمن دوستداران میراث فرهنگی رامهرمز در پایان از سازمان میراث فرهنگی خواست تا به قول‌ها و وعده‌هایی که در رامهرمز داده است عمل کنند. یکی از این وعده‌ها تشکیل پایگاه باستان‌شناسی در این شهرستان باستانی است.

به گفته انجمن‌های میراث فرهنگی برخی محوطه‌های غارت شده و چاله‌های عمیقی که به وجود آمده دوباره توسط مسئولان میراث فرهنگی پر می‌شود. این درحالی است که هیچ مسئولی تا کنون پاسخ‌گوی این تخریب‌ها نبوده است.

همچنین شنیده می‌شود که فرماندار رامهرمز طی دیداری با رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان خواستار رسیدگی به وضعیت محوطه‌های باستانی رامهرمز شده است.

شهر: 
دسته بندی: