فعالان گردشگری را سرگرم نکنید،آنها را به تفکر و برنامه‌ریزی ترغیب نماید

مجتبی گهستونی: بسیاری از گردشگران و مردم انتظار دارند که برای سفر به مناطق و روستاهای گردشگری سفر بی دغدغه ای داشته باشند. اما تاکنون شده است به روستا و منطقه ای در خوزستان سفر کنید و با انواع مشکلات مواجه نشوید.

هفته گردشگری به عنوان یکی از رویدادهای ملی که خوزستان هم سهمی از آن دارد تا چه حد در زندگی شما و آشنایی تان با خوزستان نقش داشت؟ اصلا آیا از وجود هفته ای به نام گردشگری اطلاع دارید؟ به خدا برای استان خوزستان که مهد تمدن بوده و در حال حاضر از تنوع قومیتی و فرهنگی برخوردار است و از طبیعت بکری برخوردار می باشد زشت است که با یک سری برنامه سطحی و پیش پا افتاده به استقبال هفته ملی گردشگری بروید و آن را برگزار کنید و بعد با بزرگنمایی آن و گرفتن عکس به خلق خدای بی خبر از همه جا گزارش کذب ارایه دهید که چنان شد و چنین کردیم و گزارشی غیر واقعی را در بوق و کرنا کنید.

حداقل می خواهید تقلید کنید مقلد خوب باشید و به بعضی از استان ها نگاه کنید که با برنامه های فراگیر در استان خود عالم و آدم را از وجود هفته گردشگری مطلع می کنند و آنها را با پتانسیل های استان مربوطه آشنا می کنند. شما خیرتان به مردم نمی رسد حداقل برنامه ای برای 300 کارمندتان و خانواده مربوطه شان برگزار کنید تا آنها وجود هفته گردشگری را لمس کنند.

از سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خوزستان انتظار می رود به جای برگزاری جُنگ های کم بهره و گردهم نشینی های کم سود به فکر رفع اشتباهای متعدد طرح جامع گردشگری و اقدام های اساسی برای توسعه گردشگری در خوزستان باشد. شاید ایشان هم مثل رییس سازمان متبوع خود فکر می کند که توسعه گردشگري در زمان تصدی او بيش از تمام طول تاريخ ايران بوده است.

در حالی که حمل و نقل و راه‌هاي دسترسي، تسهيل در ترددهاي مرزي، ايجاد انگيزه براي اعزام گروه‌هاي گردشگر به ايران، دعوت از گروه‌هاي نخبه کشورهاي هدف، رشد سريع احداث زيرساخت‌ها مانند مراکز اقامتي و پذيرايي، حمايت از واحدهاي اقامتي با اعطاي سوبسيد و بسته‌هاي حمايتي، شناسايي بازارهاي نوظهور و راهيابي به بازارهاي جهاني، تصويب منطقه های نمونه گردشگري براي ايجاد تاسيسات گردشگري مدرن، ايجاد زمينه‌هاي جذب سرمايه‌گذاران خارجي با تضمين دولت، به عنوان اهداف پيش‌بيني شده و چند راهبرد در حال پي‌گيري مطرح است، در استان خوزستان مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری خوزستان، معاونین و کارشناسان او با برگزاری برنامه هایی در سطح نازل و با فراگیری بسیار جزیی سعی می کنند فقط دست به کارهای باری به هر جهت بزنند و سر دیگران را گرم کنند.

سرپرست معاونت گردشگری خوزستان به قدری ضعیف است که حتی در دوره خود توان ایجاد ثبات در برگزاری منظم کارگروه گردشگری استان را نداشته و تلاش های آنها برای پایان دادن به ماهها تعطیلی این کارگروه اثر بخش نبوده است. کارگروهی که به عنوان بالاترین نهاد تصمیم سازی و تصمیم گیری و هماهنگ کننده کلیه فعالیت های سخت افزاری و نرم افزاری مشترک ادارات، سازمان ها و نهادها و موسسات مختلف خوزستان در بخش گردشگری ایفای نقش می کند. شاید هم فکر می کنند آنقدر نخبه هستند که دیگر به کارگروه و هم فکری با دیگران نیازی نیست و خودشان از پس حل مشکلات بر می آیند و ما به ‌زودي شاهد رشد و جهشي شگرف در گردشگري خواهيم بود.

از سرپرست معاونت گردشگری درخواست می شود به برگزاری سرگرمی های زودگذر آن هم برای عده ای اندک در حوزه گردشگری پایان دهد و به جای سرگرم کردن پرسنل خود و فعالان گردشگری، ابتدا خود و سپس آنها را به دور اندیشی، تفکر و یافتن راه حلی برای برون رفت از مشکلات گردشگری ترغیب کند. این معاونت باید با اقدامات اساسی و عملی خود در حوزه گردشگری به کسانی که فکر می کنند در معاونت گردشگری کارها حین خاله بازی است اجازه چنین اظهار نظری را ندهد.

در حالی که مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خوزستان و معاون و کارشناسان او در هفته به ظاهر گردشگری در یکی از شهرهای جنوب غربی خوزستان حال سرگرم کردن خود برای گذران روز جمعه بودند من در یکی از شهرستان های خوزستان با سرمایه گذاری که مدتی پیش به اداره کل مربوطه و اداره شهرستان رفته بود تا نظر آنها را برای احیا یکی از بناها به منظور توسعه گردشگری جلب کند با پاسخ های سربالا مواجه شده بود و یا در تماس با سرمایه گذاری دیگر او از اینکه به وعده های سرخرمن اداره کل اطمینان کرده بود احساس پشیمانی می کرد.

به راستی معاونت گردشگری خوزستان برای ایجاد سفرهای ارزان قیمت در هفته گردشگری درون استانی چه اقدامی انجام داد؟ آیا از عهده تورهای اهوازگردی هم عاجز بودند.

یادمان نرفته است که در سال 1383 قانون تشکیل و اداره مناطق نمونه گردشگری اجرایی شد و حال با گذشت هشت سال از آن زمان که ظاهرا بیش از 40 منطقه نمونه گردشگری سهم خوزستان شده است هیچ منطقه نمونه گردشگری به طور کامل به بهره برداری نرسیده است.

در حالی که بیشتر این مناطق نمونه گردشگری در سفرهای استانی هیات دولت به خوزستان تصویب شد و طبق قانون، سرمایه گذاران غیر دولتی در این مناطق سرمایه گذاری کنند، آیا در خوزستان تاکنون شرایط لازم برای این واگذاری ها صورت گرفته است و اگر این کار انجام شده است پس چرا در شهرستان اندیکا بعضی مناطق گردشگری با اختیار فرماندار به هلال احمر واگذار شده است؟ آیا غیر از آن است که فرماندار مورد نظر به ناتوانی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خوزستان در بهره برداری ناصحیح از این فرصت های گردشگری پی برده و خود شخصا دست به کار شده است.

آیا شما از اماکن گردشگری شیمبار اندیکا، گلگیر مسجدسلیمان، سوسن سرخاب اندیکا، آبشار آرپناه لالی، منگره اندیمشک، تاراز اندیکا، چم سور لالی، تالاب شادگان، مال آقا و ابوالعباس باغملک، منطقه گردشگری پل ناجیان شوش و... که تابلو اداره کل میراث فرهنگی بر آنها نصب شده است راضی هستید؟

واقعا از 1168 منطقه نمونه گردشگری کشور که تاکنون 208 منطقه دارای سرمایه گذار است چند منطقه در خوزستان واقع شده است و نام آن مناطق چیست؟ و اگر این مناطق سرمایه گذار هم دارند به چه صورتی نگهداری و حتی بهره برداری می شوند؟ اصلا معاونت گردشگری خوزستان برای چه تعداد بهره بردار شرایط استفاده از تسهیلات را فراهم کرده است؟ واقعا برای چند منطقه نمونه گردشگری طرح جامع تایید شده است؟

اصلا یادم نمی رود فریاد عاجزانه یکی از سرمایه گذاران مناطق گردشگری خوزستان که در تماس با من می گفت نمی دانی میراث فرهنگی خوزستان چه بلایی بر سر من آورده که از هر چه سرمایه گذاری است ناامید شده ام. به راستی هفته گردشگری یعنی چی؟ و در این هفته برنامه هایی باید برگزار شود؟

دسته بندی: