فرماندهی یگان حفاظت میراث فرهنگی برای مشاهده حفاری‌ها به خوزستان بیاید

در حالی که «روح الله احمد زاده کرمانی» رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‏دستی و گردشگری کشور از عزم جدی سازمان میراث‏فرهنگی در برخورد با حفاری‌های غیرمجاز سخن می گوید اما شواهد و قرائن حاکی از آن است که حجم حفاری های غیر مجاز در محوطه های تاریخی چه آنهایی که ثبت شده و چه در محوطه هایی که به هر دلیل ثبت نگردیده اند باعث ناراحتی دوستداران میراث فرهنگی است.

ما از فرماندهی یگان حفاظت میراث فرهنگی کشور درخواست می نماییم با حضور دوستداران میراث فرهنگی هر شهر بدون حضور نیروهای یگان خود در استان به محل هایی که حفاری صورت گرفته و مراقبت از آثار و محوطه ها با سستی صورت می گیرد حضور به هم رسانند تا خود شاهد ماجرا باشند.

در هفته‏ ای که گذشت رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‏دستی و گردشگری کشور اعلام کرد یگان حفاظت این سازمان در برخوردحفاری‏‌های غیر مجاز قاطعانه عمل خواهد کرد.اگر چه این قاطعیت باید در هر زمان اتفاق بیافتد اما بحث بر سر این است که بر روی بسیاری از حفاری ها چه در شهرستان و چه در مرکز استان سرپوش گذاشته می شود و به تهران گزارش نمی شود.

«روح الله احمد زاده کرمانی» با اشاره به اینکه حفاری‌های غیر مجاز به طور یقین از سوی یگان حفاظت برخورد قاطعی صورت خواهد گرفت گفت: همچنین از همه دستگاه‌های اجرایی متولی توسعه زیرساخت‌ها و امور زیر بنایی اعم از وزارت نیرو و راه و شهرسازی می‌خواهیم در توسعه پروژه‌ها حتما حرایم فرهنگی ما را مد نظر داشته باشند. قابل توجه این مقام مسئول در کشور اینکه به جرات می توان گفت که برخورد یگان حفاظت میراث فرهنگی خوزستان در بسیاری جهات قاطعانه نیست.

در بسیاری مواقع وقتی با یگان حفاظت تماس گرفته می شود مسئولین پس از اطلاع از اینکه این حفاری در محوطه ثبت شده و یا ثبت نشده آنوقت اقدام له مراحل بعدی می نمایند. شخصا در بسیاری مواقع شاهد نقش منفعل نیروهای یگان بوده ام که در این میان دوستداران میراث فرهنگی و یا سایر افراد را پیشقدم می نمایند.

البته در این میان باید متذکر شد که برابر گزارش مکرر دوستداران میراث فرهنگی استان و بازدیدهای پی در پی از محوطه ها و بناهای تاریخی خوزستان، حفاری غیر مجاز در این استان پهناور بسیار دیده می شود به گونه ای که با اعلام گزارش این حفاری‌ها به اداره کل میراث فرهنگی خوزستان اگر چه تلاش می شود مانع از تخریب و حفاری های غیر مجاز شوند ولی این مشکل همواره دل دوستداران میراث فرهنگی را به درد می آورد.

با توجه به بسته بودن فضای یگان حفاظت میراث فرهنگی خوزستان و عدم همکاری دوسویه این یگان در ارتبط متقابل با انجمن ها آمار صحیح و دقیقی از میزان حفاری ها وجود ندارد ولی همان مشاهدات دوستداران میراث فرهنگی حاکی از وضعیت نامناسب موضوع دارد.

در این میان فرماندهی یگان حفاظت میراث فرهنگی خوزستان باید نمایندگان خود را در شهرستان‌ها ترغیب به ارائه گزارش حفاری ها به مرکز استان و در نهایت ارجاع آنها به فرماندهی یگان حفاظت میراث فرهنگی کشور کند تا تصمیم لازم اتخاذ و نیرو و امکانات مناسب در اختیار خوزستان قرار گیرد. سهم خوزستان با کمتر از ۲۰۰ نیروی یگان حفاظت در میراث فرهنگی خوزستان که بیش از یک سوم آنها به کار ستادی و نه مراقبتی با کمترین امکانات مشغول هستند چاره حفاظت از میراث فرهنگی خوزستان نیست.

دسته بندی: