فراخوان نمایشگاه آثار هنری برای نگاهی به پیشینه زندگی هزاران ساله انسان پیرامون شاخاب پارس

پیشینه شهرنشینی و هستی چندین هزار ساله زیستگاه‌های بشری پیرامون شاخاب پارس، آن را در زمره زیستگاه‌های یگانه و راهبردی جهان جای می‌دهد. آنچه از دستاوردهای هنر، معماری، فن آوری و دریانوردی این زیستگاه‌های بشری به جا مانده همگی تایید کننده دانش، خرد و فرزانگی مردمان پارسی است که برپاکننده این زیستگاه‌ها بوده اند، و امروزه تمدن‌های پیرامون شاخاب پارس و فلات ایران را به عنوان نقاط فراز در تاریخ تمدن جهان مطرح می‌نماید.

مرکز بین المللی پژوهش هنر و معماری و دفتر منطقه ای BLP «سازمان اسکان بشر» سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی اسکان بشر و به موازات برگزاری همایش جهانی «معماری، زیستگاه، و هویت شهری در منطقه خلیج فارس» در دانشگاه وستمینستر لندن، مسابقه و نمایشگاه بین المللی را برای جوانان در شاخه‌های نقاشی و عکاسی (گرایش‌های: هویت و شهر، معماری و اسکان، اقلیم و انسان) برگزار می نماید.

محورهای کلیدی سوژه مسابقه دربردارنده عناوین زیر می‌باشد:
«آب، خاک، زیستگاه»، «هنر در زیستگاه ( خط، نقاشی، آزین‌ها وابسته به ساختمان)»، «زیستگاه‌های فراموش شده»، «زیستگاه‌های مردمی»، «دریانوردی، معیشت، و زیستگاه»، «بوم شناسی زیستگاه ها (از زاویه مصالح، فرم، کارکرد و بافت)»، «آب و زیستگاه»، «هویت در سکونتگاه‌ها»، «خانه و حقوق انسانی»، «خانه و اکوسیستم»، «حاشیه نشینی در زیستگاه»، «شهر، خانه، زندگی، انسان».

اهداف مسابقه:
1. جستجو و یافتن ردپاهایی از پیشینه نام خلیج پارس در هویت هنری و فرهنگی به جا مانده از زیستگاه‌های پیرامون آن از زاویه دید هنرمندان جوان.
2. توانمندسازی دیدگاه و رویکرد فضاهای هنری نوین در میان هنرمندان جوان.
3. همکاری گسترده جوانان و هنرمندان در کارهای هنری و فرهنگی در سطح جهانی در پشتیبانی از برنامه‌های «سازمان اسکان بشر» سازمان ملل متحد.
4. آشنایی مخاطبان نمایشگاه با هویت فرهنگی، هنری و معماری شکل گرفته در زیستگاه‌های پیرامون شاخاب پارس از روزگاران کهن تا به امروز.
5. معرفی هنرمندان جوان و دعوت به حضور آنها در نمایشگاه‌های بین المللی برای نمایش توانمندی‌ها و پتانسیل‌های جوانان و ایجاد پل ارتباطی فرهنگی و هنری بین آنها با سازمان‌ها، دانشگاه‌ها و محافل معتبر بین المللی.

مدیر مسابقه و نمایشگاه: علی پولادی
دبیر مسابقه و نمایشگاه: سمیه رخ گیره
دبیر انجمن داوری و کارشناس هنری: جاوید رمضانی

داوران بخش عکس: حمید سوری ، شهریار توکلی ، جاوید رمضانی و بابک زیرک
داوران بخش نقاشی: بابک اطمینانی، دکتر باقر ضیایی، نصرت اله مسلمیان و مجید کریمی

شاخه های مسابقه: شاخه های هنری که در آن هنرمندان می توانند به ارائه اثر بپردازند در دو بخش خواهند بود.
1. نقاشی (رویکرد های معاصر، به کارگیری سبک‌های گوناگون)
2. عکاسی (عکاسی مستقیم، صحنه پردازی، ترکیب و تلفیق رسانه ها)

شرایط و نحوه شرکت در مسابقه :
1. شرکت برای تمامی هنرمندان جوان رشته‌های نقاشی و عکاسی رده سنی 18 - 39 سال آزاد می باشد.
2. روش‌های به کار رفته در نقاشی و عکاسی آزاد می‌باشد و هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.
3. اثبات مالکیت یا اصالت اثر یا آثار تحویلی به دبیرخانه نمایشگاه بر عهده شرکت کننده می‌باشد.
4. حق چاپ تصاویر فرستاده شده، در کتاب، بروشور، انتشارات جشنواره به صورت کارت پستال و پوستر با آوردن نام هنرمند، برای برگزار کننده و به نفع برنامه «سازمان اسکان بشر» سازمان ملل متحد UN-HABITAT محفوظ می باشد.
5. برگزار کننده هیچ مسئولیتی درباره آسیب‌های وارده ناشی از فرستادن اثر به دبیرخانه با پست نمی‌پذیرد.
6. همه 30 اثر گزینش شده در هر بخش برای نمایش در نمایشگاه، متعلق به برگزار کننده خواهد بود.

شیوه فرستادن آثار:
1. تصاویر آثار باید از راه ایمیل (E-Mail) به صورت پرونده JPG فرستاده شوند. تصاویر JPG باید دست کم دارای کیفیت 120 DPI و طول و عرضی بیشتر از 864 Pixel داشته باشند و وزنشان کمتر از 2 مگابایت باشد.
2. تکمیل و فرستادن فرم شرکت در مسابقه که بر روی وب سایت نمایشگاه قرار دارد به همراه فایل تصاویر الزامی می‌باشد.
3. هر هنرمند اجازه دارد تنها در یک بخش از مسابقه اثری ارائه دهد.
4. شرکت کنندگان هر بخش مجاز خواهند بود تا حداکثر سه اثر (یا یک اثر به صورت مجموعه سه تایی) به دبیرخانه بفرستند.
5. اندازه آثار فرستاده شده در بخش نقاشی، حداکثر طول 180 سانتیمتر، و در بخش عکاسی دست‌کم طول 30 سانتیمتر و حداکثر طول 70 سانتیمتر می‌باشد.

شیوه داوری و قضاوت آثار:در روند قضاوت و داوری آثار رویکرد خلاقانه، بیان هنری نوین، زیبایی شناسی معاصر و همچنین توجه به محور اصلی موضوع مسابقه مد نظر قرار می‌گیرد. قضاوت و داوری بر روی آثار در دو مرحله انجام می پذیرد. در مرحله نخست تصاویر فرستاده شده از آثار، برای راه یافتن آثار برگزیده به نمایشگاه لندن توسط هیات داوری ارزیابی خواهد شد و در هر بخش 30 اثر برای ارائه در نمایشگاه و شرکت در مرحله دوم رقابت انتخاب می‌گردد.

در صورت پذیرفته شدن در مرحله نخست از هنرمند دعوت خواهد شد تا اصل اثر را برای ارائه در نمایشگاه و شرکت در مرحلهدوم رقابت به دبیرخانه تحویل نماید. در مرحله دوم آثار راه یافته به نمایشگاه لندن مورد قضاوت هیات داوران قرار می‌گیرند و از بین مجموع 60 اثر ارائه شده در دو بخش، 6 اثر برگزیده و 14 اثر قابل تقدیر انتخاب می‌گردد.

جوایز مسابقه جوانان:هیات داوران از بین آثار ارائه شده در هر بخش 3 اثر برگزیده و ‌7 اثر منتخب سزاوار ستایش را از میان آثار ارائه شده در نمایشگاه انتخاب می نمایند. در مجموع دو بخش، 6 اثر برگزیده و 14 اثر قابل تقدیر خواهند بود.

جوایز اهدایی به نفرات نخست تا سوم در هر بخش:
نفرات نخست: اهدای مبلغ سه میلیون تومان جایزه نقدی - (3000 دلار آمریکا). اعطای تندیس و لوح سپاس ویژه، از سوی سازمان اسکان بشر ملل متحد، و چاپ اثر در کتاب نمایشگاه.

نفرات دوم: اهدای مبلغ یک میلیون و پانصد هزار تومان جایزه نقدی - (1500 دلار آمریکا). اعطای تندیس و لوح سپاس ویژه، از سوی سازمان اسکان بشر سازمان ملل متحد، و چاپ اثر در کتاب نمایشگاه.

نفرات سوم: اهدای مبلغ یک میلیون تومان جایزه نقدی - (1000 دلار آمریکا). اعطای تندیس و لوح سپاس ویژه، از سوی سازمان اسکان بشر سازمان ملل متحد، و چاپ اثر در کتاب نمایشگاه.

جوایز اهدایی به نفرات چهارم تا دهم در هر بخش (7 نفر ) – آثار سزاوار ستایش: اهدا تندیس و لوح سپاس ویژه، از سازمان اسکان بشر سازمان ملل متحد، و چاپ اثر در کتاب نمایشگاه.

جوایز اهدایی به نفرات یازدهم تا سی ام در هر بخش ( 20 نفر ): اهدای گواهینامه شرکت در نمایشگاه لندن به امضا مدیر منطقه ای سازمان اسکان بشر سازمان ملل متحد، و چاپ اثر در کتاب نمایشگاه.

گاهشمار مسابقه و نمایشگاه:مهلت ارائه آثار به صورت فایل دیجیتال به ایمیل (E-Mail) دبیرخانه: پایان وقت اداری 28 مرداد ماه 88
اعلام نتایج اولیه داوری: 1 شهریورماه 1388
مهلت فرستادن اصل آثار برگزیده به دبیرخانه: تا پایان وقت اداری 12 شهریور ماه
ارائه آثار برگزیده در نمایشگاه لندن – دانشگاه وستمینستر: 19 - 12مهرماه
اعلام نتایج نهایی داوری :13 مهرماه 1388

سازمان‌های پشتیبان و برگزار کننده:- سازمان اسکان بشر سازمان ملل متحد (UN-Habitat) - سازمان یونسکو - دانشگاه وستمینستر لندن (University of Westminster) - مرکز بین المللی پژوهش هنر و معماری (IAARA) - شرکت بین المللی کاراشار پارسیان آرتا سرا - گروه هنرو معماری

نشانی دبیرخانه: تهران، بلوار آفریقا، خیابان گلفام، ساختمان 50، طبقه سوم، واحد 6 - تلفن : 22057078-021
برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت کنفرانس و مسابقه مراجعه نمایید :
http://www.humanhabitation.org/YouthArtCompetition.html
نشانی ایمیل مسابقه: artcompetition@humanhabitation.org

دسته بندی: