سوسنگرد

مجتبی گهسونی: وقتی از محور شوش، بستان، سوسنگرد و هویزه که شهرهای مرزی خوزستان محسوب می شوند یعنی به یکی از بارزترين و با ارزش ترین محورهای نظامي جبهه‌ی مياني پرداخته ایم.

به مناسبت فرا رسیدن سال نو 1394 انجمن دوستداران میراث فرهنگی صنایع دستی گردشگری تاریانا خوزستان اقدام به انتشار کاتالوگ "در ضیافت دشت میشان" را با هدف احیاء و معرفی محور گردشگری اهواز سوسنگرد بستان نمود. در این کاتالوگ که پژوهش آن توسط خانم منصوره رضوری کارشناس مردم شناسی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی گردشگری خوزستان و مجتبی گهستونی فعال میراث فرهنگی صورت گرفته کلیه جاذبه های گردشگری در مسیر اهواز سوسنگرد بستان معرفی شده است. 

در کاتالوگ مورد نظر به گردشگران یادآور می شود چگونه و با چی در این محور سفر کنند، چی ببینند، چی بخورند و کجا اسکان داشته باشند. 

مجتبی گهستونی: منطقه شکار ممنوع ميشداغ استان خوزستان با وسعت 60 هزار هکتار در غرب رودخانه کرخه و در 45 کیلومتری شمال غرب سوسنگرد واقع شده است. با گذر از جاده میانی جنگل‌های «ام‌الدبس»، به رشته تپه‌هایی می‌رسیم که به میشداغ معروف هستند.

سوسنگرد - موزه سوسنگرد - 01

مجتبی گهستونی: با اینکه شهرداری سوسنگرد ساخت موزه سوسنگرد را با الهام از معماری بومی خوزستان به پایان رسانده اما تاکنون مراحل تحویل و بهره برداری آن از سوی اداره کل میراث فرهنگی خوزستان تاکنون پیگیری نشده است.

اعتبار این موزه 4 هزار متر مربعی از سوی وزارت نفت تامین شده و شهرداری سوسنگرد که زمین آن را واگذار کرده مکلف شده تا برای بهره برداری از این موزه، آن بنا را به اداره میراث فرهنگی خوزستان واگذار کند که به گفته مسئولین شهری در سوسنگرد این اداره کل تاکنون اقدام موثری برای دریافت اسناد موزه انجام نداده است.

مجتبی گهستونی: اداره کل کتابخانه های عمومی خوزستان در ابتکار عمل جالبی تصمیم گرفته است که جلسات شورای اداری خود را در مناطق تاریخی و گردشگری و دور از فضای بسته و خشک اداری برگزار نماید. در نخستین اقدام، مدیران شهرستان و معاونان و مسئولین اداره کل کتابخانه های عمومی خوزستان در آستانه بیستمین هفته کتاب به سوسنگرد رفتند و جلسه اداری را در مضیف روستای بردیه برگزار کردند.

برگزاری نخستین جلسه شورای اداری اداره کل کتابخانه های عمومی خوزستان در یک سازه کاملا بومی و سنتی که امروزه ساخت آن مرسوم نیست و دانش ساخت مضیف از نی در فهرست آثار معنوی کشور به ثبت رسیده باعث شد تا ضمن آشنایی با نحوه زندگی مردم جنوب غربی خوزستان در چنین سازه منحصر به فردی، مدیران و کارشناسان این اداره کل، برای ورود به هفته کتاب از انگیزه کافی برخوردار بشوند. با حضور لفته منصوری در نهاد کتابخانه های عمومی خوزستان این انتظار وجود داشت که ایشان به یک سری ابتکار عمل ها از جمله برگزاری شورای اداری در مکان هایی دور از فضای اداری دست بزند.

مجتبی گهستونی: قدم به ام الدِبِس که می گذاری با عبور از تپه های سراسر رملی آنجا، درونت خنک می شود از رطوبت نهفته در زیر آن. خلاصه همه زیبایی ها در نسیم پر از سایه سار درختان جنگلی با غلت خوردن در تل های شنی از صافی ذهنت عبور می کند.

گویی اینجا تکه ای از ایران فراموش شده است که بعد از آن همه تاثیر در جنگ بی امان سربازان ایرانی در نبردی ماندگار به نام دفاع مقدس با دشمن متجاوز، چشم انتظار توجه بی کران مسئولان امر است.

از میدان سه راه خرمشهر پس از ترک اهواز به سمت جنوب غربی در مسیر شهرهای حمیدیه، سوسنگرد، و بستان قرار می گیری. در سوسنگرد مسیر دوتا می شود. جاده ای که تو را در مسیر شهرهای هویزه و رفیع قرار می دهد و جاده دیگری که تو را به سمت بستان، دهلاویه، چزابه و فکه هدایت می کند.