اهواز

بی‌توجهی به شاخص‌ترین محوطه تاریخی اهواز

دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان با اعلام این مطلب به صدای میراث گفت: آثار تاریخی پیرامون هرمز اردشیر از جمله محوطه‌های باستانی «آسیآباد»، «چنیبه (گلستان)»، «زرگان»، بخش‌هایی از «نیوساید»، «اهواز قدیم (عامری)»، «کوهساران» و… از بی‌اقبال‌ترین محوطه‌های باستانی اهواز هستند که به حال خود رها شده‌اند.

مجتبی گهستونی افزود: شهر هرمز اردشیر در ۲۴ شهریور ۱۳۱۰ در فهرست آثار ملی ثبت شد و در دهه ۸۰ خورشیدی یعنی ۷۰ سال پس از ثبت خرابه‌های این شهر، انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان به اهمیت شناسایی و نجات‌بخشی هرمز اردشیر در مسیر مترو اهواز پرداخت.

تپه آسیاب‌آباد از جمله آثار دوره ساسانی اهواز است که این روزها مورد تعرض و حفاری قرار گرفته‌، این درحالی‌ست که سرپرست معاون میراث فرهنگی خوزستان از نبود عرصه و حریم مصوب برای این منطقه خبر می‌دهد. تپه آسیاب‌آباد اهواز ازجمله آثار باستانی است که در محدوده کنونی اهواز واقع شده و در زمره خرابه‌های شهر قدیم هرمز اردشیر قرار می‌گیرد. این اثر ساسانی در تاریخ ۲۴ شهریور ۱۳۱۰ با شماره ثبت ۴۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

خانه تاریخی ثبت ملی شده «نفیسی» در اهواز به دلیل بی‌توجهی شهرداری و اداره میراث فرهنگی شهر بطور تعمدی و پنهانی توسط مالک این بنا تخریب شد. خانه نفیسی شهر اهواز مربوط به دوره پهلوی اول است که در تاریخ ۲۵ اسفندماه سال ۷۹ با شماره ۳۴۹۴ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد.

براساس تصاویر و اطلاعاتی که مجتبی گهستونی عضو انجمن میراث فرهنگی خوزستان و مسئول کمیته رسانه شورای هماهنگی تشکل‌های میراث فرهنگی که برای صدای میراث ارسال کرد، مالک این بنای تاریخی بدون آن که دیوارهای این خانه را تخریب کند بطور پنهانی این بنا را از درون فرو ریخته است.

مجتبی گهستونی: یكی از جاذبه هایی كه هر گردشگری وقتی به خوزستان سفر می كند و دلش می خواهد مشاهده كند، «لب كارون» و «شب های لب شط» است. در كنار همین لب كارون هم جاذبه های دیگری وجود دارد كه به جذابیت سفر اضافه می كند. البته كه جنوبی ها به رودخانه، «شط» می گویند. گردشگری كه عینك ریبون زده كنار «پل سفید» عكسی به یادگار می گیرد، گروهی هم در بلم های درون شط عكس دسته جمعی خود را به یادگار می گیرند تا در آلبوم خوش بنشیند. البته گروهی از گله داران هم وقتی كه گرم شان می شود و می خواهند تنی به آب بزنند در كنار گله «گاومیش» خود آب تنی می كنند.

انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا بررسی کرد:

انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان٬ روز چهارشنبه سوم خرداد نشست تخصصی‌یی را با نام «نقش تاریخی هویت ایرانی در همبستگی ملی» به مناسبت هفته‌ی میراث فرهنگی و سالروز آزادسازی خرمشهر با همکاری معاونت میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی٬ صنایع دستی و گردشگری خوزستان در سالن همایش‌های این اداره برگزار کرد.

به مناسبت ۲۹ فروردین روز بناها و یادمان‌های تاریخی

اشکان زارعی: درسال ۱۳۰۶ هجری ناصرالدین‌شاه قاجار امتیاز کشتی‌رانی و بازرگانی  در رود کارون ازخرمشهر تا اهواز را به شرکت انگلیسی «برادران لینچ» واگذار کرد. اگر چه وی در پی سود خویش بود٬ شرکت انگلیسی نیز اندیشه‌های سیاسی و اقتصادی خود را جستجو می‌کرد٬ اما این پیمان‌نامه زمینه‌ی مناسبی را برای گسترش وشکوفایی شهر‌های کناری رود کارون به ویژه اهواز پدید آورد.

به کوشش انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان

امرداد - فرشته جمشیدی:  انجمن تاریانا خوزستان آدینه ۲۰ امرداد۹۶ در دنباله‌ی روند بزرگداشت آیین‌های ایرانی٬ جشن امردادگان را در تماشاخانه‌ی قاف اهواز گرامی داشتند. ندا عزیزیه که اجرای برنامه را بردوش داشت  پیش از آغاز جشن این موضوع را یادآوری کرد که برخی پندارهای نادرست در میان مردم رواج دارد که ناشی از مطالعه نداشتن در باره‌ی تاریخ ایران است. جشن‌های ملی وابسته به مذهب و سرزمینی ویژه و محدود نیست بلکه از آنِ همه‌ی مردم ایران هستند. در ایران باستان مردمان و دین‌های گوناگون در یک جغرافیای گسترده می‌زیستند و آیین‌هایی درپیوند با فرهنگ و جغرافیای خود آفریده‌اند.

دبیر و سخنگوی انجمن میراث‌فرهنگی تاریانای خوزستان گفت: مبلغ 700 میلیون تومان برای مرمت آرامستان کلدانی در نظر گرفته شده اما برنامه مرمت این مکان جزو اولویت‌های اداره کل میراث فرهنگی خوزستان قرار نگرفته است.

مجتبی گهستونی، دبیر و سخن‌گوی انجمن میراث‌فرهنگی تاریانای خوزستان، امروز شنبه 13 خرداد 96، در گفت‌وگو با میراث‌آریا، با اعلام این خبر، گفت: «این آرامستان 120 سال قدمت دارد و در آن 200 تن از هم‌وطنان مسیحی آشوری کلدانی دفن هستند. همچنین در این آرامستان قطعاتی وجود دارد که به‌اسم ”مزار“ شناخته می‌شود و متعلق به تعدادی از لهستانی‌هایی است که در آرامستان دفن هستند.» او افزود: «این لهستانی‌ها در جریان جنگ جهانی دوم در ایران دفن شدند.

 دبیر و سخن‌گوی انجمن میراث‌فرهنگی تاریانای خوزستان، با اشاره به تلاش‌های صورت‌گرفته برای مرمت و سامان‌دهی آرامستان کلدانی گفت: در حال‌حاضر گروه‌های گردشگری از لهستان برای دعا و نیایش در این قبرستان به ایران سفر می‌کنند. به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، مجتبی گهستونی اظهار داشت: «آرامستان کلدانی 120 سال قدمت دارد و در آن 200 تن از هم‌وطنان مسیحی آشوری کلدانی دفن هستند. همچنین در این آرامستان قطعاتی وجود دارد که به‌اسم ”مزار“ شناخته می‌شود و متعلق به تعدادی از لهستانی‌هایی است که در آرامستان دفن هستند.»

صفحه‌ها