سازمان میراث فرهنگی خوزستان یافت محوطه تاریخی در مسجدسلیمان را تکذیب کرد

سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خبر کشف یک محوطه تاریخی در مسجدسلیمان را تکذیب کرد.

مجتبی گهستونی، دبیر و سخنگو انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان با اعلام این مطلب گفت: این تکذیب در حالی صورت می‌گیرد که سه روز پیش از حضور نمایندگان انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان در محل حفاری غیرمجاز، نمایندگانی از اداره کل میراث فرهنگی خوزستان شامل سرپرست یگان حفاظت میراث فرهنگی خوزستان، معاون پژوهشی میراث فرهنگی خوزستان و نمایندگانی از اداره میراث فرهنگی مسجدسلیمان به همراه مالک زمین کشاورزی محل یافت محوطه به نام فرهاد پوررضایی  در آنجا حضور یافته و محل حفاری غیرمجاز را مشاهده کرده اند.

همچنین، در تماسی که خود با شماری از مسئولین اداره کل میراث فرهنگی خوزستان برقرار کردم تا آنها را در جریان موضوع بگذارم، آنها از کشف این محوطه آگاه بوده و تائید می‌نمایند و متذکر می‌شوند که احتمالا سازه کشف شده متعلق به دوره اشکانی است.

حال چگونه می‌توان این خبر را تکذیب کرد؟ هنگامی که عکس‌های آن در خبرگزاری ها منتشر شده و در تاریخ مشخص از سوی انجمن تاریانا به حراست و یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی خوزستان تحویل داده شده است.

از یک سو روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، با صدور اطلاعیه ای با این بهانه که کشف آثار و محوطه های باستانی موضوعی است که همواره مورد سوءاستفاده قاچاقچیان و سارقان اموال فرهنگی قرار گرفته و از این منظر، از حساسیت وی‍ژه‌ای برخوردار است، به طور کلی منکر اصل موضوع شده است و دوستداران میراث فرهنگی را به انتشار یک خبر دروغ متهم می کند، و از سوی دیگر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در خبری که ۱۳ آبان در پایگاه خبری میراث آریا منتشر شده است، کشف محوطه اشکانی در مسجدسلیمان را به کلی کذب محض می‌داند.

سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به خوبی می‌داند که تلاش‌های دوستداران میراث فرهنگی برای کمک به حفاران غیرمجاز، سودجویان، و قاچاقچیان آثار تاریخی نیست بلکه پرسشی است درباره فعالیت‌های متصدیان حفاظت از میراث فرهنگی، و از رو که هیچ پاسخ قانع کننده ای برای عدم ثبت، کاوش و در نهایت حفاظت اینگونه آثار وجود ندارد، مسئولین سازمان میراث فرهنگی به نادیده گرفتن صورت مسئله پناه می‌برند.

 

دسته بندی: