سازمان میراث فرهنگی اقدامات خود را برای مستندسازی سد جره ارائه کند

سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان با اشاره به آبگیری سد جره در بهمن ماه ‌جاری گفت: سازمان میراث فرهنگی اقدامات خود را در راستای مستندسازی برای این سد تاریخی ارائه کند.

مجتبی گهستونی امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در اهواز اظهار داشت: برخی از مقامات مسئول در وزارت نیرو اظهار داشته‌اند که سد جره در بهمن ماه سال‌جاری به مرحله آبگیری می‌رسد و برای این اقدام، سازمان میراث فرهنگی کشور هیچ اعتراضی ندارد که این مسئله با واقعیت فاصله زیادی دارد.

وی افزود: چگونه ممکن است که سدی تاریخی با پیشینه یک‌هزار و۷۰۰ ساله در جریان آبگیری سد جره به زیر آب برود و به طور کامل نابود شود و از طرف متولی اصلی نگهداری این سد، هیچ‌گونه اعتراضی نشود، چنین موضوعی بسیار تعجب برانگیز است.

این دوستدار میراث فرهنگی با اشاره به خساراتی که ساخت سد جره در منطقه عمومی رامهرمز به وجود آورده است، گفت: در این منطقه به دلیل ساخت شبکه‌های پایین‌دست سد، تپه‌های تاریخی بسیار زیادی از بین رفته است که می‌توان از جمله این تپه‌ها به زیر زرد، پاگچی، مولوچه، شاه جنید، عباس علی، گوراب و قزو اشاره کرد.

گهستونی با اشاره به اتمام مراحل باستان‌شناسی در این منطقه گفت: گروه باستان‌شناسی اعزام شده به منطقه رامهرمز کار خود را به پایان رسانده و اکنون وقت آن است که نتیجه باستان‌شناسی‌ها به مردم ارائه شود.

سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان با اشاره به عدم انتشار اقدامات صورت گرفته برای نگهداری و مستندسازی آثار زیر آب رفته پس از آبگیری سد جره گفت: سازمان میراث فرهنگی خوزستان باید اقدامات خود را برای نگهداری این آثار تشریح کند، البته اگر اقدامی انجام شده باشد.
وی با اشاره به کوتاهی از طرف اداره کل میراث فرهنگی گفت: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به همراه وزارت نیرو اقدامات فراوانی در سال‌های گذشته انجام داده‌اند که میراث فرهنگی ملت ایران را نابود کرده‌اند که این اقدامات موجب نگرانی دوستداران میراث فرهنگی شده است.

سد جره با ۱۹ متر ارتفاع و ۸۹ متر طول در فاصله ۲۰ کیلومتری شهرستان رامهرمز واقع است که قدمت این سد تاریخی به دوره ساسانیان می‌رسد و در ردیف آثار ملی نیز ثبت شده است.

سد جره یکی از پنج سدی است که ساسانیان بر رودخانه‌های خوزستان احداث کرده‌اند که تاکنون تنها دو نمونه از آنها یافت شده است که با آبگیری این سد، یکی از این دو سد کشف شده نیز به زیر آب می‌رود.

شهر: 
دسته بندی: