رییس پژوهشکده باستان شناسی ایران: بقایای شهر هرمز اردشیر ساسانی تاکنون در اهواز یافت نشده است

رییس پژوهشکده باستان‌شناسی ایران گفت: بقایایی از شهر هرمز اردشیر مربوط به دوره ساسانی تاکنون در ایستگاه دروازه قطار شهری اهواز یافت نشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) از خوزستان، حسن فاضلی نشلی امروز در بازدید از کاوش شهر هرمز اردشیر در منطقه دروازه اهواز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: کاوش در منطقه دروازه برای یافتن بقایای شهر تاریخی هرمز اردشیر از دوره ساسانی از 2 ماه پیش در این منطقه آغاز شد.

وی ادامه داد: این کاوش‌ها بر اساس اظهارات دوستداران میراث فرهنگی انجام شد. از سوی این افراد گزارش وجود یک شهر تاریخی که آدرس دقیق آن مشخص نشده به سازمان میراث فرهنگی کشور ابلاغ گردید. بر همین اساس عده زیادی در این فکر بودند که احتمال دارد این شهر تاریخی در همین ایستگاه مترو (منطقه دروازه) وجود داشته باشد.

رییس پژوهشکده باستان شناسی ایران عنوان کرد: چاپ پوسترهایی از سوی این بخش‌ها که حاوی تصاویری از کاخ‌های دوره ساسانی و همچنین اماکن تاریخی در زمان اردشیر اول بودند و مرتبط ساختن این تصاویر با شهر هرمز اردشیر و منطقه دروازه باعث شد سازمان میراث فرهنگی گروهی را برای کاوش در این مناطق مامور کند.

فاضلی نشلی اظهار کرد: پس از این که باستان‌شناسان حفاری خود را در این منطقه آغاز کردند با ادامه روند کار برای ما ثابت شد که در منطقه مذکور و در محل ایستگاه مترو هیچ گونه آثار تاریخی بر جای مانده از شهر هرمز اردشیر وجود ندارد.

وی افزود: باستان‌شناسان با احتمال این که در این منطقه آثار تاریخی وجود دارد حفاری‌های خود را انجام دادند که اگر در محل ایستگاه‌ مترو آثار باارزش تاریخی یافت می‌شد، کار ساخت ایستگاه با هماهنگی مسؤولان استان تا مدتی متوقف و در راستای توسعه مترو آثار تاریخی این منطقه نیز حفظ و این مکان به سایت موزه تبدیل می‌شد.

او خاطرنشان کرد: اگر شهر هرمز اردشیر در این منطقه یافت می‌شود، می‌توانستیم با استفاده از این فرصت استثنایی در کنار مترو که روزانه هزار نفر را از این ایستگاه جا به جا می‌کند یک سایت موزه داشته باشیم و شهر اهواز در زمینه بازدید گردشگران موقعیت بسیار خوبی پیدا می‌کرد.

فاضلی نشلی به اعتبار 30 میلیون تومانی اخذ شده برای کاوش در این منطقه اشاره کرد و گفت: با آغاز حفاری‌ها کار ساخت ایستگاه قطار شهری منطقه دروازه متوقف شد و علی‌رغم ضررهای اقتصادی که به بخش توسعه عمرانی استان وارد می‌شد، حفاظت میراث فرهنگی در اولویت نخست کار ما قرار داشت. باستان‌شناسی هرگز مانع کارهای عمرانی استان نمی‌شود مگر این که آثار تاریخی با ارزش یافت شود. کسانی هم که گفته‌اند در این منطقه شهر هرمز اردشیر وجود دارد، اشتباه کرده‌اند چون این منطقه در طول دوران خود فاقد آثار تاریخی باارزش بوده است.

به گزارش ایسنا، همچنین بهزاد فریادیان، مدیر هیات کاوش قطار شهری، درباره حفاری‌های انجام گرفته در این منطقه اظهار کرد: در پی حساسیت‌هایی که به علت ساخت پروژه قطار شهری در این منطقه وجود داشت گروه 10 نفره ما با دقت بسیار بالایی حفاری‌های خود را آغاز کرد و این منطقه را به عمق 4 تا 7 متر حفر کردیم. در منطقه دروازه یکی از ایستگاه‌های قطار شهری در برخی از لایه‌های خاک قطعات سفالی فاقد ارزش تاریخی یافتیم.

وی عنوان کرد: ما امیدوار بودیم در این منطقه آثاری از شهر تاریخی هرمز اردشیر بیابیم ولی به این نتیجه رسیدیم که هیچ گونه آثار تاریخی در این منطقه وجود ندارد.

فریادیان ادامه داد: طول مسیر قطار شهری حدود 23 کیلومتر است که 28 ایستگاه دارد. ما برای حصول اطمینان بیشتر از این امر در همه ایستگاه‌ها در کنار کار عمرانی متروی اهواز حفاری‌ها را انجام دادیم. این کاوش‌ها در مسیر قطار شهری تا 2 ماه دیگر ادامه می‌یابد و تا به امروز حدود 6 ایستگاه را بررسی کردیم.

سید محسن حسینی، مدیر هیات کاوش نیروگاه رامین (منطقه زرگان)، نیز درباره حفاری‌های انجام شده در این منطقه به خبرنگاران گفت: در منطقه زرگان 7 مورد حفاری انجام شد که در همه موارد به خاک بکر رسیدیم. خاک بکر لایه نهایی است که پس از آن امکان یافت لایه باستانی وجود ندارد. تنها آثار و سازه‌ای که در این منطقه یافتیم در ضلع جنوبی قرار دارد که طبق اظهارات کارشناسان تاکنون ارزش تاریخی نداشته است.

وی ادامه داد: چنانچه پس از مطالعات باستان‌شناسی به این نتیجه رسیدیم که این سازه نیاز به حفاظت دارد با مدیران نیروگاه رامین هماهنگی‌ها انجام می‌شود تا این محل به صورت یک موزه روباز ساخته شود. در این زمینه مطالعات باستان‌شناسی هنوز ادامه دارد.

شهر: 
سوژه: 
دسته بندی: