روند ثبت جهانی اشکفت سلمان و کول فرح به کندی پیش می‌رود

دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی ایذه گفت: حدود سه سال از زمان طی کردن مراحل ثبت جهانی ۲ اثر تاریخی شهرستان ایذه شامل اشکفت سلمان و کول فرح برای ثبت در فهرست جهانی یونسکو می‌گذرد اما تاکنون هیچ اتفاق خاصی که بیانگر پیشبرد امور باشد نیفتاده است.

فرامرز خوشاب در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری ایران (ایسنا) در خوزستان اظهار کرد: ۲ مکان تاریخی کول فرح و اشکفت سلمان در ایذه یکی از منحصر به فردترین بناهای باستانی در دنیا به شمار می‌روند به طوری که در دوران تاریخی‌مان هیچ مکان تاریخی شاهد حکاکی نقاشی پادشاه و ملکه و حتی خانواده سلطنتی در یک سایت که در یک مقام قرار بگیرند نبوده است. هم‌چنین در آثار به جا مانده در اشکفت سلمان جایگاه زن در دوران ایران باستان مستند شده است.

وی عنوان کرد: حال این پرسش پیش می‌آید که چرا ما که دارای چنین فرهنگ غنی هستیم اقدامی برای ثبت جهانی سریع‌تر آن‌ها نمی کنیم؟ حداقل این آثار ساماندهی شوند که دنیا بداند ما از سه هزار سال پیش به آن‌ها رسیده‌ایم.

او خاطرنشان کرد: در تمام تصاویر حک شده در کول فرح و اشکفت سلمان یکتاپرستی موج می‌زند. در حقیقت این تصاویر اسناد دینی، فرهنگی، هویتی و معنوی ما به شمار می‌روند که از گذشته بر جا مانده است. در حال حاضر کم‌تر چنین صحنه‌هایی در جاهای تاریخی دیگر به چشم می‌خورد. در سایر آثار مشابه رب‌النوع بودن آن‌ها مشاهده می‌شود اما در نقش برجسته کول فرح بدون شک یکتاپرستی وجود دارد.

خوشاب تصریح کرد: خواسته اصلی انجمن دوستداران میراث فرهنگی ایذه در خصوص این دو سایت تاریخی ثبت جهانی می‌باشد که متاسفانه این امر با روندی بسیار کند در حال پیش‌روی است. این در حالی است که هم‌اکنون تنها یک سقف اطلاعات از کول فرح و اشکفت سلمان در سایت یونسکو وجود دارد. انتظار می‌رود روند ثبت جهانی این دو اثر سرعت و شدت بیش‌تری به خود بگیرند.

وی ادامه داد: هر چند به ثبت رسیدن هر اثری از ایران در فهرست آثار جهانی یونسکو باعث افتخار و خوشبختی ما می‌شود اما برخی چیزها دارای تقدم و تاخر بر یکدیگر هستند. به همین دلیل، به نظر من ثبت جهانی آثار تاریخی کول فرح و اشکفت سلمان مقدم بر سازه‌های آبی - تاریخی شوشتر بود.

شهر: 
دسته بندی: