روستای «گرمز» بهبهان نیاز به پژوهش باستان‌شناسی دارد

مسؤول انجمن دوستداران میراث فرهنگی بهبهان گفت: روستای گرمز در جنوب شرق بهبهان منطقه‌ حاصلخیزی می‌باشد که در دو سوی رودخانه خیرآباد قرار گرفته و زمین‌های آبرفتی مناسبی برای کشاورزی دارد.

دولتی مختاران در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خوزستان بیان کرد: روستای گرمز در فاصله حدود ۲۰ کیلومتری بهبهان به علت واقع شدن در دره عمیق و ارتفاعاتی که اطراف آن را فراگرفته از دیرباز دشت مناسبی برای زندگی انسان بوده است. این محیط جغرافیایی سبب شده که آثار مناسبی از فعالیت انسان از دوران گذشته به جا بماند.

وی افزود: در انتهای منطقه گرمز کنار رودخانه و به سمت منطقه دولت‌آباد وجود قنات‌های متعدد که از آب رودخانه خیرآباد مشروب می‌شده به طرف بهبهان سرازیر و قسمتی از جنوب این شهرستان را سیراب و حاصلخیز می‌کند. چنان که در تاریخ دوران قاجار آمده  احتشام‌الدوله حاکم وقت بهبهان و کهگیلویه دستور بازسازی قنات‌ها و پر کردن خنهدق اطراف را برای دفاع و جلوگیری هجوم دشمن در موقع لزوم داده است.

او خاطرنشان کرد: آثار تاریخی به جا مانده در این منطقه امروزه متروک مانده به طوری که در دهانه ورودی آن احشام نگه‌داری می‌شود. هم چنین در تحقیقات سال ۸۸ که به وسیله گروه باستان‌شناسی زیر نظر کامیار عبدی انجام شد در تپه‌های مشرف بر این منطقه آثار گران‌بهایی شامل خشت پخته با خطوطی بر آن‌ها به دست آمد. بر اساس این گمانه‌زنی‌ها مشخص شد که این منطقه از دوران ایلام پربار و فعال بوده است.

مختاران، با توضیح این مطلب که آثار به دست برای تحقیقات و بررسی‌‌های لازم به تهران ارسال شده و بنا به گفته یکی از کارشناسان مربوط قسمتی از این آثار برای بازخوانی به خارج از کشور فرستاده شده‌اند، گفت: امروزه منطقه گرمز به علت آبیاری‌های ماشینی به منطقه‌ای پربار و با رونق تبدیل شده و بهره‌برداری شایانی از آن می‌شود.

وی ادامه داد:‌ در صورتی که منطقه گرمز مورد مطالعه تحقیقات باستان‌شناسی قرار گیرد احتمال داده می‌شود که آثار با ارزشی در آن جا به دست آید. لازم به ذکر است که روستای گرمز و سایر روستاهایی که در مسیر رودخانه قرار گرفته‌اند تا مصب آن در هندیجان سرشار از آثار گران‌بهای تمدن قدیم هستند که قدمت و ارزش تاریخی آن‌ها بسیار بالا است.

شهر: 
دسته بندی: