دو سال گذشت؛ پارک جزیره اهواز نه موزه منطقه‌ای شد نه گنجینه ملی آب

خبرگزاری میراث فرهنگی: پارک جزیره اهواز هرچند قرار بود به موزه گنجینه ملی آب تبدیل شود اما در سال ۱۳۸۸ سازمان میراث فرهنگی با ورود به این جزیره، طرح سازمان آب را متوقف کرد و قرار شد موزه منطقه‌ای جنوب غرب کشور در این جزیره ساخته شود. حال دو سال می‌گذرد و نه گنجینه ملی آب به سرانجام رسید و نه خبری از موزه منطقه‌ای اهواز شنیده می‌شود.

به گزارش CHN پارک جزیره که در کارون واقع شده‌است یکی از پارک‌های اهواز بود که تعطیل شد و از سال ۱۳۸۳ طی طرحی از سوی سازمان آب و موسسه گنجینه ملی آب قرار بود به موزه گنجینه ملی آب تبدیل شود.

«مجتبی گهستونی»، سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان (تاریانا) درباره احداث این موزه به CHN گفت: «قرار بود موزه گنجینه ملی آب در پارک جزیره احداث شود که مقدمات آن هم انجام گرفت. اما پس از شروع کار و احداث بخشی از ساختمان موزه توسط پیمانکار، کار با ورود سازمان میراث فرهنگی متوقف شد و هنوز به بهره‌برداری نرسیده‌است.»

گفته می‌شود که در دور اول سفرهای استانی رئیس جمهور به خوزستان طرح ساخت موزه منطقه‌ای در هیات دولت به تصویب رسید و از آن زمان سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان با ورود به پارک جزیره قصد احداث این موزه در محل یاد‌شده داشته‌است.

گهستونی دراین‌باره گفت: «با مداخله و ورود سازمان میراث فرهنگی، ساختمان نیمه‌کاره موزه گنجینه ملی‌ آب به این سازمان داده شد تا موزه منطقه‌ای را احداث کند اما این سازمان تا کنون برای ساخت موزه فعالیتی نکرده و ساختمان نیمه‌کاره نیز رها شده‌است.»

به گفته وی بخش‌هایی از این ساختمان به دلیل نیمه‌کاره بودن دچار فرسایش و فرسودگی شده‌اند و این‌ در حالی‌است که اگر سازمان آب به فعالیت‌های خود ادامه می‌داد، اکنون موزه گنجینه ملی آب به بهره‌برداری می‌رسید.

موزه منطقه‌ای در خوزستان نیز از جمله نیازهای علمی ـ گردشگری استان است و تا کنون بارها کارشناسان میراث فرهنگی به نبود چنین موزه‌ای در استان خوزستان اعتراض داشته‌اند.

شهر: 
دسته بندی: