گزارش تصویری

ترک‌های عمیق بناهای تاریخی و مسکونی واقع شده روی گسلی در دیواره غربی مشرف به آسیاب‌های آبی شوشتر نگرانی‌هایی را در میان فعالان میراث فرهنگی این شهر بوجود آورده است. خبرگزاری مهر- گروه فرهنگ: مجموعه آسیاب‌ها و آبشارهای شوشتر از شاهکارهای فنی و مهندسی در جهان هستند که به دلیل ویژگی‌های منحصر به فردشان در فهرست میراث جهانی یونسکو به نام ایران به ثبت رسیده اند. اما مدتی است که برای بخش آسیاب‌های این سازه‌ها مشکلی بوجود آمده است.

در اقدامی نو، تعدادی از سازمان های مردم نهاد در اهواز به برپایی آئین شام غریبان در ساحل کارون در کنار جاده ساحلی این شهر اقدام کردند. به گزارش ایرنا در این آئین که روی کشتی موسوم به کشتی سوزیانا صورت گرفت پس از قرائت زیارت عاشورا، دسته های سینه زنی با نواختن دمام در عزای سالار شهیدان اباعبدالله الحسین(ع) عزاداری کردند.

آدم‌ها مرده‌هایشان را دوست دارند. دلیل‌اش هم این است که به روح و خاک و گاه حتی به اسم اموات‌شان سوگند یاد می‌کنند. ماتریالیست‌ها هم که هی می‌گویند وقتی مُردی همه چه چیز تمام می‌شود چون به خلوت می‌روند آن کار دیگر می‌کنند. این‌ها هم بالاخره آدم‌اند و چیزهایی به اسم دلتنگی، غم و غصه و قس علیهذا به سراغ‌شان می‌آید. ماتریالیست‌ها را جدی نگیرید. گاهی جو می‌گیردشان و از آن جا که این روزها بعضی‌ها مخالفت با هر چیزی ـ به خصوص با اعتقادات ـ را نشانه روشن‌فکری می‌دانند در قالب دگراندیش و انتلکتوئل قُمپُوز در می‌کنند!

صبح روز گذشته پس از مشاهده تخریب  سنگهای قبر و صلیبهای قبرستان ارامنه، آشوری و لهستانی های اهواز، یگان حفاظت میراث فرهنگی خوزستان با حضور در محل قبرستان موضوع را در دستور کار قرار داد. سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان گفت: پس از انتقال میدان بارفروشان اهواز و قرارگرفتن معاونت فرهنگی اجتماعی در آن محدوده خیال می کردیم که سرنوشت قبرستان لهستانی ها و مسیحیان که در محور فرهنگی تاریخی تپه باستانی آسیه آباد وگورستان سنگی پارک کوهساران قرار دارد به مراتب بهتر شود.

تصاویری که مشاهده می کنید مربوط به یک مزرعه پرورش گل در حمیدیه خوزستان است. در این مزرعه به وسعت سه هکتار گل های شب بو سفید، صورتی، زرد، بنفش و قرمز کشت می شود. حمیدیه از خاک بسیار حاصل خیزی برخوردار است که عبور رودخانه کرخه از میان این شهر کشاورزی را در آن رونق داده است. به دلیل همین پتانسیل بخشی از سبزیجات و گل شب بو خوزستان در این منطقه تولید می شود. در استان خوزستان افزون بر شهرحمیدیه، شهرهای درفول، بهبهان و شوشتر از باغ گل برخوردارند

برای بارگذاری تصاویر صبور باشید
برای دیدن تصاویر در اندازه اصلی و بزرگتر روی آنها کلیک کنید

شوش به‌عنوان یکی از مهمترین محوطه‌های باستانی ایران و جهان، درحالی طی هفته‌های اخیر چندین بار گرفتار شعله‌های آتش شد که فعالان میراث‌فرهنگی به‌شدت از آتش‌سوزی‌های اخیر اظهار نگرانی کردند. عدم جمع‌آوری زباله‌ها، خس و خاشاک و گیاهان خودرو هرس نشده علت آتش‌سوزی‌های اخیر عنوان می‌شود. کاخ آپادانا درحالی چند روز پیش بر اثر انباشت نخاله‌ها، خس و خاشاک و گیاهان خودرو هرس نشده به آتش کشیده شد که کارشناسان و باستان‌شناسان میراث‌فرهنگی هنوز گزارشی از میزان خسارت‌های وارده بر این محوطه باستانی اعلام نکرده‌اند.

مجتبی گهستونی: چندی پیش پس از سفر محمدی زاده ریاست سازمان حفاظت از محیط زیست به دزفول وی تصمیم گرفت از جنگل ملی کرخه و سایت نگهداری و تکثیر گوزن زرد ایرانی بازدید نماید. او در این بازدید رودروی خبرنگاران نشست و اقدامات حفاظتی را در این سایت که در طول یک ماه گذشته بیش از ۴۵ گوزن از ۷۰ راس گوزنی که در سایت نگهداری می شود را تشریح نمود. در این جلسه وی که سعی در توجیه عملکرد خود داشت و مدام تلاش می کرد به اقدامات پس از تلف شدن گوزن ها بپردازد با انتقاد صریح اینجانب مواجه شد که البته واکنش فوری وی را به همراه داشت.

مجتبی گهستونی: یکی از مهم ترین چالش هایی که در اهواز وجود دارد ولی هیچ نهاد و ارگانی به این "بحران خاموش" واکنشی نمی دهد تخریب بخش عمده ای از بناهای با ارزش معماری است که حتی ثبت ملی هم نشده اند.

مجتبی گهستونی: سرای عجم خیابان سیروس اهواز که تا کمتر از یک دهه پیش محل رفت و آمد تجار مرکزی ترین خیابان های بازار این کلان شهر بود در آستانه تخریب کامل توسط مالک خود است. تاکنون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و شهرداری اهواز برای این بنای در وضعیت خطر هیچ گونه اقدام مرمتی و دیگر اقدامات پیشگیرانه انجام نداده است. سرای عجم در سال ۱۳۸۲ با شماره ۱۰۸۷۵ به ثبت رسید که کرمعلی مهدیان از معروف ترین خیرین مدرسه ساز و از سرمایه داران اهواز با خرید این بنا در سال ۱۳۸۵ تلاش های بسیاری کرده تا این بنا را از فهرست آثار ملی خارج کند.

نمایشگاه عکس خوزستان گهواره تاریخ در پل طبیعت اهواز به کار خود پایان داد.

از سوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان نمایشگاه عکسی با هدف معرفی آثار تاریخی و مناطق گردشگری خوزستان از هشتم تا یازدهم خرداد بر روی پل طبیعت اهواز برگزار شد.

بازدید از این نمایشگاه که در همه ساعات شبانه روز امکان پذیر بود با استقبال بسیار خوب مردم برگزار شد و با تشویق ها و انگیزه دادن های بسیار بازدیدکنندگان همراه بود.

صفحه‌ها