گزارش

آئین نکوداشت جشن تیرگان روز چهارشنبه بیست ویکم تیر به کوشش انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان و همکاری کافه ۲۸ سینما هلال اهواز برگزار شد.

دراغاز برنامه، بانو ندا عزیزیه کارشناس موزه داری، نبرد تیشتر واپوش و چگونگی باران زایی رابه گونه یی زیبا وداستانی برای حاضرین بازگو کرد.  سپس نقال خردسال، دینا کفه زاده حماسه ی آرش را آهنگین ونمایشی اجرا کرد. در بخش دیگری از برنامه، اشکان زارعی پژوهشگر میراث فرهنگی از نقش وجایگاه جشن های ایران باستان  وازجمله جشن تیرگان در ایران امروز سخن گفت.

از مهمترین دانش‌هایی که بشر در طول تاریخ آن را همواره با خود به همراه داشته دانش تولید صنایع دستی است که در ردیف میراث فرهنگی از نوع ناملموس قرار می گیرد که به همراه خود روایت‌هایی از سنت‌ها، باورها، آداب و فنون اقوام را دارد. از دوران کهن تا به امروز هرگاه گردشگران از این سوی دنیا برای دیدار با ملل گوناگون در چهارسوی جهان سفر می کردند برای دادن سوغات و یا حتی نیازهای سفر خود، از صنایع دستی خریداری می کردند. ویژگی های گردشگری باعث شده است تا جوامع محلی تولیدات خود را به گردشگران عرضه کنند.

به موازات گل بازی های کودکانه در خیابانهای خاکی و گرم خوزستان ما را وادار به بازی بر روی تپه هایی می کرد که بعدها فهمیدیم ارزش فرهنگی دارند. تپه هایی که در زیر پاهایمان خرده سفال هایی قرار می داد که به اقتضای سن و سالمان نمی دانستیم این تپه ها و این سفال هایی که زیر پایمان به فراوانی وجود داشت از دوران باستان آمده اند. حالا که به دوران کودکی ام نگاه می کنم نمی توانم تپه "آسیه آباد" اهواز، تپه "ابوفندوا" هفت تپه در حوالی شوش، "تپه چغا" در گتوند و البته تپه ای در کازرون را که محل بازی هایمان بود را فراموش کنم.

دبیر و سخنگوی انجمن میراث‌فرهنگی تاریانای خوزستان گفت: مبلغ 700 میلیون تومان برای مرمت آرامستان کلدانی در نظر گرفته شده اما برنامه مرمت این مکان جزو اولویت‌های اداره کل میراث فرهنگی خوزستان قرار نگرفته است.

گهستونی، فعال میراث فرهنگی خوزستان در گفت‌وگو با «شهروند»: سقف مرمت‌نشده تونل بلیتی ریزش کرده و نیازمند مرمت فوری است حیدری، رئیس پایگاه جهانی سازه‌های آبی شوشتر در پاسخ به «شهروند»: بلیتی اصلا ترک‌نخورده، مسئولیت این تونل با سازمان آب و برق است علم‌الهدایی، معاون سازمان آب و برق خوزستان در گفت‌وگو با «شهروند»: بخشی از تونل ریزش‌کرده و از یک ماه پیش درباره ریزش هشدار داده شده زارع، استاد زلزله‌شناسی در گفت‌وگو با «شهروند»: این ترک‌ها می‌تواند با لرزه‌خیزی کم تا متوسط به‌تدریج توسعه یابد.

 دبیر و سخن‌گوی انجمن میراث‌فرهنگی تاریانای خوزستان، با اشاره به تلاش‌های صورت‌گرفته برای مرمت و سامان‌دهی آرامستان کلدانی گفت: در حال‌حاضر گروه‌های گردشگری از لهستان برای دعا و نیایش در این قبرستان به ایران سفر می‌کنند. به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، مجتبی گهستونی اظهار داشت: «آرامستان کلدانی 120 سال قدمت دارد و در آن 200 تن از هم‌وطنان مسیحی آشوری کلدانی دفن هستند. همچنین در این آرامستان قطعاتی وجود دارد که به‌اسم ”مزار“ شناخته می‌شود و متعلق به تعدادی از لهستانی‌هایی است که در آرامستان دفن هستند.»

صنایع دستی در استان خوزستان از دیرباز رایج بوده و در طول سالیان دراز فعالیت های مربوط به صنایع دستی همواره در کنار دیگر فعالیت ها سهم بسزایی در تامین اقتصاد خانواده داشته است. این تولیدات رابطه ای تنگاتنگ با یکدیگر ایجاد کرده اند و تا به امروز همواره نقشی در زندگی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مردم داشته اند.

دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا از عدم انتشار و بلاتکلیفی مجموعه ۱۴ جلدی اطلس صنایع‌دستی استان خوزستان، پس از گذشت سه سال خبر داد. مجتبی گهستونی دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا، در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به تنوع صنایع‌دستی در استان خوزستان گفت:صنایع دستی، برگرفته از ذوق و خلاقیت هنری، مهارت فنی، مواد اولیه طبیعی و بومی و بینش صنعتگران نسبت به جهان پیرامونی آن‌ها است. این حیطه، با تکیه بر سابقۀ تاریخی، ویژگی‌های اقلیمی و طبیعی محیط زندگی، فرهنگ تولیدکننده و مصرف‌کننده و...

نمایشگاه یک روزه عکس بناها و یادمان‌های تاریخی استان خوزستان به مناسبت روز بین‌المللی بناها و یادمان‌های تاریخی روز گذشته (29 فروردین 96) به همت انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان (تاریانا) در پارک باغ معین برپا شد.

مجتبی گهستونی: مشاهده نقش برجسته های متعدد در ارتفاعات خوزستان از زنان، همچنین وجود سردیس ها، مجسمه ها و پیکرک هایی که به زنان اختصاص دارد، وجود یک مجسمه نیم تنه تاریخی از یک زن در آرمستان های شمال خوزستان، وجود داستانهایی تاریخی که نقش اصلی آن را زنان بازی می کنند، وجود نقوش اشیا زنانه بر روی سنگ مزارهای تاریخی خوزستان، تولید انواع صنایع دستی و حضور فعلی و البته پرقدرت زنان در صحنه های اجتماعی و اداره کانون گرم خانواده ایرانی همه گواه از نقش بی بدیل زن از گذشته تا به امروز دارد.

صفحه‌ها