شاخاب پارس

بخش هایی از این مقاله، پیش از این، در برخی از همایش های داخلی و خارجی از جمله در مراکز علمی و دانشگاهی ایران، دانشگاه دورهام انگلیس، مرکز مطالعات CNRS فرانسه ووو به صورت مقاله و یا سخنرانی، با عناوینی چون The Persian Gulf in the Scope of History و یا The name of Persian Gulf in the Scope of Histor ارایه شده است. به مناسبت فرا رسیدن روز خلیج فارس، اینک خلاصه ای از آن، در سه بخش، برای ارایه به جامعه علمی کشور، تقدیم می گردد.

محمدرضا چیت ساز - دکترای تاریخ ایران باستان

به مناسبت روز ملی خلیج فارس از سوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان و با همکاری روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری اهواز مسابفه نقاشی با موضوع خلیج فارس برگزار شد.

در این مسابقه که ۱۰ اردیبهشت ماه از ساعت ۱۸ تا ۲۱ در پارک دولت شهرداری منطقه ۲ برگزار شد صدها نفر از شهروندان در سنین مختلف در این مسابقه شرکت کرده و هدایای فرهنگی دریافت نمودند.

سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان ضمن تشکر از همکاری شهرداری اهواز در برپایی این رویداد ملی در این باره گفت: با توجه به هتاکی امارات متحده عربی در خصوص جزایر ایرانی برخود واجب دانستیم که همچون سالهای گذشته با مشارکت شهرداری اهواز روز ملی خلیج فارس را گرامی بداریم.

مجتبی گهستونی افزود: در این ویژه برنامه علاوه بر سخنرانی در خصوص ویژگی ها و اهمیت خلیج فارس برای دانش آموزان دبیرستان دخترانه خوارزمی اقدام به عرضه نقشه های باستانی بعضی کشورهای عربی و اروپایی که در گذشته بر ایرانی بودن خلیج فارس تاکید داشتند نمودیم.

دومین دوره مسابقه نقاشی با موضوع خلیج فارس به همت انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان، انجمن بوم آب و آفتاب، پشتیبانی مرکز خرید مهزیار و پارک سرزمین سحرآمیز برگزار شد.

در این مسابقه که ۱۰ اردیبهشت ماه مصادف با روز ملی خلیج فارس بود صدها کودک، نوجوان و بزرگسال در دو رده مبتدی و حرفه یی نقاشی های خود را بر روی دو رول پارچه یی به طول ۱۵۰ متر کشیدند.

در مسابقه نقاشی خلیج فارس به تمام شرکت کنندگان که نقاشی هایی با موضوع خلیج فارس و آزاد کشیده بودند جوایزی اهدا شد.

۱۰ اردیبهشت ماه مصادف است با روز ملی خلیج فارس که در تقویم رسمی جمهوری اسلامی به آن اشاره گردیده به همین دلیل انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان تصمیم دارد با همکاری انجمن بوم آب و آفتاب و شهرداری اهواز و پشتیبانی مالی مجتمع تجازی مهزیار و پارک سرزمین سحرآمیز اقدام به برگزاری دومین دوره مسابقه نقاشی با موضوع خلیج فارس نماید.

از آنجایی که بخشی از سواحل خلیج فارس در محدوده جغرافیایی خوزستان واقع است هدف از برگزاری این مسابقه معرفی خلیج فارس برای کودکان، نوجوانان و خانواده‌های خوزستانی می‌باشد.

این مسابقه در عصر روز جمعه دهم اردیبهشت ماه از ساعت ۱۷ تا ۲۱ در پارک ساحلی کیانپارس (پارک دولت) برگزار خواهد شد.

پیشینه شهرنشینی و هستی چندین هزار ساله زیستگاه‌های بشری پیرامون شاخاب پارس، آن را در زمره زیستگاه‌های یگانه و راهبردی جهان جای می‌دهد. آنچه از دستاوردهای هنر، معماری، فن آوری و دریانوردی این زیستگاه‌های بشری به جا مانده همگی تایید کننده دانش، خرد و فرزانگی مردمان پارسی است که برپاکننده این زیستگاه‌ها بوده اند، و امروزه تمدن‌های پیرامون شاخاب پارس و فلات ایران را به عنوان نقاط فراز در تاریخ تمدن جهان مطرح می‌نماید.

مرکز بین المللی پژوهش هنر و معماری و دفتر منطقه ای BLP «سازمان اسکان بشر» سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی اسکان بشر و به موازات برگزاری همایش جهانی «معماری، زیستگاه، و هویت شهری در منطقه خلیج فارس» در دانشگاه وستمینستر لندن، مسابقه و نمایشگاه بین المللی را برای جوانان در شاخه‌های نقاشی و عکاسی (گرایش‌های: هویت و شهر، معماری و اسکان، اقلیم و انسان) برگزار می نماید.

انجمن مردم نهاد «بوم آب و آفتاب» با همکاری شورای شهر اهواز مسابقه نقاشی ای با سوژه خلیج فارس در چهارچوب جشنواره «ایران، جنوب، خیلج فارس» برگزار کرده است. شرکت کنندگان، بدون محدودیت سنی، می‌توانند آثار خود را پیش از تاریخ 87/12/15 به نشانی اهواز صندوق پستی 613354418  بفرستند.