زیست بوم

بردیا صفایی: با فرار رسیدن فصل پاییز و آغاز نسیم های این فصل مردم خوزستان با اطمینان از اینکه گرد وغبار مهمان ناخوانده آنان نخواهد بود که به یکباره مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان از فراگیری سامانه جدید گردوغبار در خوزستان خبر داد.  در برخی از روزهای مهرماه میزان گرد و خاک در اهواز به یک هزار و 495 و سوسنگرد به یک هزار و 221 میکرو گرم به متر مکعب رسید. همچنین میزان گرد و خاک در امیدیه به 383، بهبهان 137 و اندیمشک به 210 میکر گرم بر متر مکعب رسید.

سرانجام فیلم "مادرکشی" به کارگردانی "کمیل سوهانی" که مرکز استراتژیک نهاد ریاست جمهوری آن را حمایت کرد در سینما هلال اهواز به نمایش در آمد.  در آیین اکران یک روزه این فیلم، دکتر "کاوه مدنی" استاد دانشگاه امپریال کالج لندن، "هژیرکیانی" نماینده تشکل های محیط زیستی خوزستان و دکتر قمشی مشاور استاندار در امور آب و عضو هیت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز سخنرانی کردند و اجرای برنامه را هم "مجتبی گهستونی" روزنامه نگار، دبیر و سخنگو انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان برعهده داشت. مرضیه لرکی از فعالان محیط زیستی هم از دیگر برگزار کنندگان این برنامه بود. 

سیلاب اخیر برای خوزستانی‌ها اشک و لبخند آورد. ناراحتی از خسارت‌هایی که به مردم وارد آمد و شادی تماشای کارون پرخروش، حالا مقدمه‌ای است برای میزبانی از ریزگردهایی که آرام آرام فرامی‌رسند. سرزمین آب و آفتاب هنوز از خسارت سیلاب‌های اخیر کمر راست نکرده که آرام آرام باید آماده‌ی مهمان هر ساله شود: ریزگردها. مردم این خطه‌ی ارزشمند کشور بیشترین زیان را از تغییرات اقلیمی دیده‌اند و با وجود این هنوز هم بیشترین تهدید طرح‌های انتقال آب و سدسازی متوجه این استان است.

الهام عدیمی: بارش باران بدون وقفه در روزهای اخیر، باعث بروز سیلاب‌هایی در استان‌های مختلف شده است و براساس گزارش‌ها 14 استان، بر اثر این بارندگی‌ها دچار مشکل شده‌اند. در این میان اهمیت جان مردم در اولویت قرار می‌گیرد و مسئولان تلاش می‌کنند تا در وهله نخست از بروز فاجعه‌ای انسانی جلوگیری کنند.

ایران خبر- مجتبی گهستونی، روزنامه نگار، فعال میراث فرهنگی و محیط زیست خوزستانی درباره آسیب های ناشی از انتقال آب رودخانه کارون به استان های دیگر با ایران خبر به گفت و گو پرداخت: به عنوان کارشناس مسائل و مشکلات کارون، نقش آب و به خصوص رودخانه کارون را در اقتصاد خوزستان چگونه می بینید؟

 سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان گفت: آبشار «ملار آهنی» تنها تفرجگاه مردم هفتکل در یک قدمی نابودی قرار دارد. مجتبی گهستونی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: آبشار «ملار آهنی» از دو شاخه «آب شور» و «آب تلخ» سرچشمه می گیرد که این دو نیز از کوه «آسماری» سرچشمه می گیرند. ملار آهنی پس از پیوستن به رودخانه ای به نام «دوسرون» و «آب شیرین گرگر» به کارون می ریزد. ضمن اینکه ملار آهنی به خاطر شور بودن جنبه درمانی دارد. وی افزود: آبشار ملار آهنی با ارتفاع چهار متر در ۱۰ کیلومتری شهر هفتکل و ۵۰۰ متری روستای شور باریک قرار دارد که از آب تلخ آن برای کشاورزی هم می توان استفاده کرد.

تالاب‌های شادگان، هور العظیم، میانگران و بام‌دژ از جمله مهمترین تالاب هایی هستند که با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می کنند و گاه تا آستانه ورود به لیست منابع طبیعی در حال خطر نیز پیش می روند. یک فعال حوزه محیط زیست،ضمن تشریح وضعیت و مشکلات تالابهای استان خوزستان به اهمیت آموزش مردم محلی برای نگهداری از تالاب‌ها اشاره کرد و گفت: آموزش مردم مقدم و مهمتر از هر اقدام دیگری برای نجات جان این تالاب ها است.

 انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان با همکاری دیگر تشکل های زیست محیطی و فعالان این حوزه همایش همایش از اروند تا ارس را در تاریخ پنج شنبه 11 اردیبهشت برگزار کرد. گفتی است که این همایش با حضور تعدادی از فعالان محیط زیست و میراث فرهنگی به میمنت رکاب زنی عبدالرضا کوهپایه و مهدی معماری که اروند (در خوزستان) تا ارس در (آذربایجان شرقی) را رکاب می زنند برگزار شد.

مجتبی گهستونی: منطقه شکار ممنوع ميشداغ استان خوزستان با وسعت 60 هزار هکتار در غرب رودخانه کرخه و در 45 کیلومتری شمال غرب سوسنگرد واقع شده است. با گذر از جاده میانی جنگل‌های «ام‌الدبس»، به رشته تپه‌هایی می‌رسیم که به میشداغ معروف هستند.

بر اثر بالا آمدن آب مخزن سد گتوند علیا و به زیر آب رفتن پل ترکمه بر روی رودخانه «تلک»، آخرین جاده ارتباطی ۷ روستای منطقه آبماهیک با شهرستان لالی قطع گردید و محاصره انسانی در این منطقه کامل شد. مجتبی گهستونی سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان تاریانا در این باره به خبرنگار ایبنانیوز گفت: بر اساس اخبار واصله، در مرحله اخیر آبگیری سد گتوند علیا و پس از بالا آمدن آب رودخانه تلوک، بخش دیگری از آثار طبیعی و تاریخی منطقه از جمله آبشار و دره ی رودخانه تلوک، آسیابهای تاریخی «آ اسمال» به همراه شبکه دستکند آبیاری و گورستان پیرامون آن، گورستان تاریخی گلزاری و قلعه و قناتهای سربیشه به زیر آب رفته است.

وی افزود: متاسفانه طی چند روز اخیر بخش مهمی از دره ی زیبای تلوک که قبلا گمان نمی رفت در مخزن سد قرار داشته باشد، به زیر آب رفته است و هم اکنون مخزن سد گتوند علیا علاوه بر تهدید به زیر آب رفتن باقی مانده ی این اثر طبیعی، منطقه ی «چم بنگشت» روستای چیتی را هم در معرض تهدید قرار داده است.

صفحه‌ها