در نشست یک روزه «شوش و میراث جهانی آن» عنوان شد: ایجاد رشته باستان شناسی در شوش

در نشستی که پایگاه میراث فرهنگی و گردشگری شوش با همکاری انجمن دوستداران میراث فرهنگی و اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شوش با عنوان «شوش و میراث جهانی آن؛ چالشهای کنونی و چشم­انداز آینده» برگذار کرد، فرماندار شوش از ایجاد رشته باستان شناسی در این شهر خبر داد.

این نشست که دکتر موسوی کوهپر (معاون پژوهشی پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی)، دکتر چیت­ساز (سرپرست جدید پایگاه میراث فرهنگی و گردشگری)، استاد میرعابدین کابلی، مهندس صادق محمدی و مسئولان ادارات و سازمانهای شهرستان شوش حضور داشتند، با 2 ساعت تاخیر برگذار شد. دکتر موسوی و دکتر چیت­ساز برخی از چالشهای پیش روی فعالیت پروژه شوش و ثبت جهانی آن را بازگو کرده و برنامه­های آینده را برشمردند. همچنین مهندس سیلاوی فرماندار شهرستان شوش نیز سخنانی درباره قابلیتهای پژوهشی و گردشگری شهرستان شوش و بویژه اهمیت ثبت جهانی محوطه تاریخی شوش ایراد نمود. فرماندار شهرستان شوش از مشکلاتی که بر سر راه ثبت جهانی محوطه شوش قرار دارد سخن گفت که مهمترین آنها را حصار کشی محوطه تاریخی شوش، ساماندهی محوطه به شکلی که نمای آن از این حالت اسفبار رها شود و همچنین ترتیبی اتخاذ شود تا حفاظت فیزیکی از مجموعه به شکل دقیقتری انجام شود، ذکر کرد.

مهندس سیلاوی در ادامه افزود: محوطه­های باستانی دشت شوش که در محدوده سیاسی شهرستان شوش واقع شده­ است و بالاخص محوطه تاریخی شوش اهمیت این را دارد که به ثبت جهانی برسد. وی همچنین از ایجاد دانشکده باستان شناسی در شهر شوش خبر داد و گفت: مراحل مقدماتی احداث دانشکده باستانشناسی انجام شده و مجوز آن از دانشگاه شهید چمران (جندی شاپور) اهواز صادر شده است. در این دانشکده در سه رشته مدرک کارشناسی و یک رشته مدرک کارشناسی ارشد در ارتباط با رشته تحصیلی باستان­شناسی ارائه می­ شود.

این در حالی است که در سالهای اخیر باستان شناسان، رشد بی رویه مراکز آموزشی باستان شناسی را مورد انتقاد قرار داده­اند و افراط در ایجاد گروه­های دانشگاهی باستان شناسی را که عموماً با کیفیتی نازل برپا شده­اند، به زیان میراث فرهنگی دانسته­اند. خصوصاً که هم اکنون رشته باستان شناسی در شهرستان دزفول (در 20 کیلومتری شوش)، و شهرستان شوشتر (در60 کیلومتری شوش) وجود دارد.

شهر: 
دسته بندی: