خطر تخریب کتیبه مسجد ۹۳ ساله آیت الله انصاری

در مرکزی ترین نقطه شهر اهواز آن زمانی که خیابان دکتر علی شریعتی را سی زرعی یا سی متری می گفتند ۳ کتیبه که تا به امروز نزدیک به ۶ دهه از عمر آنها که بر روی دیوار مسجد ۹۳ ساله آیت الله انصاری اهواز نصب شده است می گذرد.

کتیبه های مورد نظر در میان بساط بازاریان اهواز و عدم توجه کافی به آن امکان تخریب شان بیش از پیش وجود دارد. چندی پیش محمد حسین هدایت اهوازی از نویسندگان و پژوهشگران مناطق تاریخی و اماکن مذهبی، انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان را از وجود سقاخانه یی قدیمی در اهواز که از سه کتیبه برخوردار بود مطلع کرد.

اگر چه دیگر نشانی از سقاخانه آن مسجد وجود ندارد اما سه کتیبه مورد نظر تا سال ۱۳۸۸ به صورت خوانا قابل مشاهده بود تا اینکه شهرداری منطقه یک پس از برچیدن بازارچه خیابان جعفری دیوار مسجد آیت الله انصاری که کتیبه ها بر روی آن نصب هستند را رنگ آمیزی نمود.

محمد حسین هدایت اهوازی در اینباره گفت: مسجد آیت الله انصاری یکی از مساجد قدیمی اهواز که سال ۱۳۳۸ هجری قمری توسط مرجع عالیقدر شیعه مرحوم آیت الله العظمی شیخ میرزا محمد جعفر انصاری بنا و ساخته شد. این مسجد در خیابان اصلی سی متری نبش خیابان جعفری قرار دارد. وی افزود: بر دیوار مسجد که در خیابان جعفری سقاخانه ای به نام و نیت حضرت امام حسین علیه السلام توسط شخصی به نام اسدالله جولا در تاریخ ۱۳۳۲ شمسی ساخته و تکمیل شد.

این نویسنده در ادامه بیان کرد: این سه کتیبه حاوی اشعاری بر روی دیوار مسجد است که سال بنا و هدیه کننده آن را معرفی می کند که همچنان قابل مشاهده هستند که در ابتدای یکی از کتیبه شعر زیر حکاکی شده است:

چو گشت بانی این کار خیر اسدالله
غریق رحمت حق شد روان نصرالله
هزار و سیصد وهفتاد سه شد از هجری
که ساخت منبع این آب قربت الی الله
 

شهر: 
دسته بندی: