حمید بقایی: روابط عمومی میراث فرهنگی خوزستان از روی هیجان رسانه‌یی موضوع کاهش حریم شوش را مطرح کرد

رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تأکید کرد: حریم قدیمی شهر تاریخی شوش تا اعلام نتایج شورای راهبردی و بررسی کارشناسانه، پایدار می‌ماند.

حمید بقایی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) درباره‌ی اخبار منتشرشده مبنی بر تجدید نظر در حریم شهر تاریخی شوش، اظهار داشت: مسلم است که حریم قدیمی این شهر که طبق نظریه‌ی کارشناسان، قصر‌ها و محل اصلی شهر همان جاست، باقی می‌ماند، چون اگر حریم شهر در جایی دیگر بود، حتما فرانسوی‌ها آن را تعیین می‌کردند.

وی ادامه داد: یک گروه کارشناسی، مطالعاتی را برای افزایش حریم شهر آغاز کرده که هنوز در مرحله‌ی تحقیق است و باید نتایج آن در شورای راهبردی بررسی، تأیید و تصویب شود تا بتوانیم بگوییم، حریم شهر تغییر می‌کند یا خیر.

معاون رییس‌جمهور با اشاره به اعلام تعدیل حریم شهر شوش از سوی روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان خوزستان، گفت: عمل این فرد جرم و قابل پی‌گیری است، چون هنوز پیمانکار یا مشاور ما مطالعات خود را انجام نداده و نتیجه‌ای به‌دست نیاورده بود که این مسأله رسانه‌یی شد.

بقایی با بیان این‌که بسیاری از کارشناسان تغییر حریم شهر شوش را قبول ندارند، ادامه داد: در جلساتی که داشته‌ایم، برخی نظرهای کارشناسی چنین طرحی را کاملا رد می‌کنند؛ اما به هر حال، همه‌چیز به تصمیم شورای راهبردی چه در شوش و چه در تهران بستگی دارد.

وی مشکل شهر تاریخی شوش و دامن زدن به موضوع تغییر حریم شهر را اختلاف‌های شخصی دانست و گفت: مدیر پایگاه شهر تاریخی شوش که مدیر پروازی هم بود، به‌دلیل مشکلاتی که با معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان خوزستان داشت، به این موضوع دامن زد. در واقع، در مسأله‌ی‌ شهر شوش، میراث فرهنگی فدای اختلاف‌های شخصی شد.

رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تأکید کرد: من به این نتیجه‌ رسیده‌ام که حریم کنونی شوش، همین حریم اصلی است که باید از آن مراقبت کرد. شهرداری هم یکی دو بنا در آن ساخته است که باید با موافقتی که شورای شهر اعلام کرده است، آن‌ها را حذف و هر مسأله‌ای را درباره‌ی حریم جدید به کارشناسی دوباره واگذار کنیم.

به گفته‌ی او، طرح تغییر حریم شهر تاریخی شوش مورد نقد و انتقاد بسیاری از کارشناسان است و البته تعداد مخالفان آن به‌مراتب بیش‌تر از موافقان این طرح است.

معاون رییس‌جمهور با تأکید بر این‌که نباید تا زمانی که اصلی درباره‌ی تغییر حریم شهر شوش اثبات نشده است، آن را رسانه‌یی کنیم، بیان کرد: مهم‌ترین ضرر چنین کاری به‌هم ریختن جو اجتماعی شهر و وقوع دوباره فاجعه‌ی جیرفت است. رسانه‌یی شدن چنین فرضیه‌ای سبب می‌شود تا سودجویان با بیل و کلنگ به جان شهر بیفتند و همه فکر کنند، زیر خانه‌های‌شان آثار تاریخی خوابیده است.

بقایی با بیان این‌که تا پیش از هرگونه تجهیز حفاظتی شهر تاریخی شوش، اعلام هر فرضیه‌ای درباره‌ی آن عقلانی نیست، افزود: روابط عمومی استان خوزستان از روی هیجان‌های رسانه‌یی چنین موضوعی را مطرح کرد.

۲۴ شهریورماه امسال روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان خوزستان اعلام کرد: عرصه و حریم پیشنهادی شهر تاریخی شوش با هدف حل مشکلات موجود تعدیل می‌شود.

در آن مطلب آمده بود: با توجه به مشکلات متعددی که درباره‌ی حریم پیشنهادی شهر شوش به‌وجود آمده بود،‌ نشست بررسی مسائل و مشکلات تعیین حریم محوطه‌ی باستانی شوش با حضور کارشناسان، باستان‌شناسان، اعضای شورای فنی و متخصصان در امور شهری و نیز با حضور فرماندار، شهردار، اعضای شورای شهر و اعضای انجمن دوست‌داران میراث فرهنگی برگزار شد. در این نشست با توافق حاضران، مقرر شد با استفاده از یک گروه خبره و کارشناس در عرصه و حریم پیشنهادی شهر شوش تجدید نظر و حریم و ضوابط آن تعدیل شود.

شهر: 
دسته بندی: