حفاری قاچاق و تخریب آثار تاریخی خوزستان به گردن سازمان میراث فرهنگی است

دبیر انجمن تاریانا اعلام کرد که سازمان میراث فرهنگی خوزستان به حفاظت از آثار تاریخی این استان بی‌توجه بوده و یک برنامه تلویزیونی نمی‌تواند حفاران غیرمجاز را به شوش بکشاند و این اظهار نظر بی اساس است.

دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان تاریانا در پی اظهار نظر غیر کارشناسانه رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان درباره پخش یک برنامه تلویزیونی که منجر به هجوم حفاران غیرمجاز به شوش شده اعلام کرد که سازمان میراث فرهنگی خوزستان به حفاظت از آثار تاریخی این استان بی‌توجه بوده و چنین اظهار نظرهایی بی اساس است.

به گزارش CHN رئیس سازمان میراث فرهنگی خوزستان چندی پیش در مصاحبه‌ای غیر منتظره اعلام کرد که اظهار نظر در یک برنامه ۳۰ دقیقه‌ای تلویزیونی با موضوع شوش که هر پنجشنبه صبح از شبکه اول سیما پخش می‌شود باعث شده تا حفاران غیرمجاز به این شهر باستانی هجوم آورده و مشکلاتی ایجاد کنند.

در پی انتشار این مصاحبه دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان طی ارسال یادداشتی اعلام کرده است که بی‌توجهی سازمان میراث فرهنگی نسبت به حفاظت از آثار تاریخی خوزستان دلیل حفاری‌های غیرمجاز و تخریب‌های پی در پی است و یک برنامه تلویزیونی نمی‌تواند منجر به راهنمایی حفاران غیرمجاز شود.

متن کامل این یادداشت به این شرح است:

در پی اظهار نظر رییس سازمان میراث فرهنگی خوزستان مبنی بر اینکه بعضی از اظهار نظرها در خصوص وجود گنجینه‌های زیرزمینی در شوش باعث گشته تا حفاران غیر مجاز به سمت شوش هجوم آورند ما را بر آن داشت تا در گفتاری به این سخنان پاسخگو باشیم.

واقعیت امر این است که حفاری غیرمجاز در محوطه‌های باستانی و قاچاق اشیاء تاریخی داستان یکی دو روزه نیست و از زمانی که انسان به اهمیت و ارزش این محوطه‌ها و اشیاء پی‌برده دست به تعرض به این گنجینه‌ها کرده است حالا رییس سازمان میراث فرهنگی خوزستان چه اصراری دارد تا هجوم حفاران غیرمجاز را به گردن دوستداران میراث فرهنگی بیاندازد حتما دلایلی دارد که بر ما هم پوشیده نیست.

هرگاه یک بنا، شی و محوطه چه از سوی سازمان میراث فرهنگی و چه از سوی دوستداران میراث فرهنگی و تاریخی شناسایی و مورد اهمیت قلمداد شود گاه شاهد طمع عده‌یی برای سودجویی خواهیم بود که این موضوع ضمن آنکه اجتناب ناپذیر است باید دقت حافظان این آثار، اشیاء و محوطه‌ها بالا برود.

قابل توجه رییس سازمان میراث فرهنگی خوزستان آنکه وقتی در استان پهناوری همچون خوزستان با گستره تاریخی عظیم تنها از ۱۹۰ نیروی یگان حفاظت بهره‌گرفته می‌شود که بخش عمده آنان در طول شبانه روز یا به کارهای اداری و ستادی مشغول هستند و درصدی از آنها که البته شناخت مختصری از اهمیت میراث فرهنگی دارند به گشت زنی با ساده‌ترین امکانات می‌پردازند و یا حقوق اندکی آن‌هم پس از چند ماه دریافت می‌کنند چه انتظاری دارید که از جان مایه بگذارند و از میراث فرهنگی این استان حفاظت کنند.

من به جرات می‌گویم شما به خاطر اینکه حفاران غیر مجاز که در استان خوزستان کم نیستند به شوش هجوم آورده اند نگران نیستید، بلکه از اعتبارو آبرویی که از شما در رسانه ملی رفته است نگرانید لذا در صدد هستید که بار دیگر همچون دفعات قبل با فرا فکنی همه گناهان و اشکالات خود و بعضی همکارانتان را به گردن دیگران بیاندازید.

هنوز تخریب بالکن مهدیان در اهواز یادمان نرفته است. در رامهرمز تمام پیکره تاریخی این شهر که شامل ده‌ها تپه باستانی است در نتیجه ساخت سد جره و دیگر تاسیسات در حال نابودی است اما شما چه کار کرده اید؟ مگر در تل برمی مجوز عبور لوله گاز ندادید؟ در نتیجه نبود مراقبین در اشکفت سلمان سنگ نوشته‌های آن با رنگ تخریب شده‌اند. هر بار هم که به شما و همکارانتان درباره تخریب یک بقعه با ارزش تاریخی خبر می‌دهیم یک جمله می‌شنویم: " حفاظت و جلو گیری از تخریب بقاع تاریخی وظیفه ما نیست". مگر در خصوص حفاظت از مدارس تاریخی خوزستان به کرات سکوت اختیار نکرده‌اید. آیا اخیرا از حفاری غیرمجاز بیش از ۸۰ نقطه در بردنشانده مسجد سلیمان شما را با خبر نکرده‌اند. آقای محمدی گناه این چشم پوشی‌ها کمتر از حفاری‌های غیر مجاز که البته عامل اصلی وقوع آن سازمان متبوع شما و دیگر همکاران دولتی تان هستند شخص یا نهاد دیگری نیست.

راستی هنگامی که دوستداران میراث فرهنگی از باستانی بودن بین تپه‌های باستانی شوش و کاخ شاپور برایتان گفتند چرا هربار به دفاع از ساخت هتل امیر زرگر پرداختید؟ چرا وقتی همین دوستداران تاریخ از باستانی بودن مسیر قطار شهری سخن گفتند شما هربار سعی کردید چماقی بر سر آن بزنید و اعلام نمایید که مسیر قطار شهری تاریخی نیست. چرا نگران عبور مترو از زیر دانشکده به ثبت رسیده ادبیات اهواز نیستید. چرا در اندیمشک مانع تخریب کلیسای این شهر نشدید. در شوشتر اقدام کارشناسان بی‌تجربه‌یی که دستور داده‌اند بیش از ۱۰ حلقه حفره در جوار پل گرگر کنده شود تا آن خرابی‌ها بوجود آید چه فرقی با حفاری‌های غیر مجاز کوچک و بزرگ با قاچاق چیان دیگر محوطه‌های شوشتر دارد.

شما با رها کردن بعضی از شهرهای تاریخی شرق خوزستان به حال خود فاقد اداره میراث فرهنگی هستند دست حفاران غیر مجاز را باز گذاشته‌اید یا دوستانی که خالصانه به معرفی میراث خوزستان می‌پردازند و از تخریب‌های بوجود آمده ابراز نگرانی می‌کنند؟ این روزها اگر به اطراف رامشیر، رامهرمز، بهبهان، هندیجان، اندیکا، لالی، باغملک، مسجد سلیمان، اندیمشک، ایذه ، شوش، شوشترو... سری بزنید متوجه حفاری‌های ریز و درشتی می‌شوید که اگر اعتراض بکنیم که کرده‌ایم برای هرکدام از آنها یک توجیه حواله می‌کنند.

خواهش می‌کنم به تعداد آثار و محوطه‌هایی که ثبت نکرده‌اید و راه تخریب و حفاری را برای سودجویان باز گذاشته‌اید توجه کنید. شما که می‌گویید ما فقط وظیفه حفاظت از آثار و بناهای تاریخی را داریم کافی است یک بار دیگر ۸۰۰ اثر و محوطه ثبت شده خوزستان را مرور کنید تا متوجه شوید که چه تعداد از آنها در نتیجه اقدام مشترک شما و ناتوانی‌های سازمانتان دیگر وجود ندارند و چه تعداد با تخریب‌های متعدد مواجه هستند.

یک مقدار متعجبم که چه شده به جای آنکه از تخریب میراث تاریخی و فرهنگی به خشم بیایید همچون دیگر اقدامات رسانه‌یی از برنامه سی دقیقه یی رسانه ملی که در یک اقدام شجاعانه به میراث فرهنگی توجه نشان داده پریشان شده‌اید.

لطفا به این سئوال پاسخ دهید تا حالا سر نخ چه مقدار و چه تعداد حفار و قاچاق چی را با توانایی خود و پس از تحقیقات بسیار جستجو و دستگیر کرده‌اید و چه میزان را نیروی انتظامی و ادره اطلاعات انجام داده است.

دسته بندی: