جاده، تپه ای باستانی را در رامهرمز تسطیح کرد

بخشی از تپه باستانی رامهرمز ـ اهواز به دلیل جاده کشی تسطیح شد. این درحالی است که بیش از یکسال از احداث جاده توسط وزارت راه می‌گذرد اما متولیان میراث فرهنگی باعلم به این مسئله هیچ اقدامی در خصوص کاوش و نجات‌بخشی این تپه باستانی متعلق به دوره اشکانیان انجام نداده‌اند.

بخشی از تپه باستانی متعلق به دوره اشکانیان درحالی تسطیح شد که بیش از یکسال از احداث جاده می‌‌گذرد. این تپه که پس از لایه برداری‌ها مشخص شده متعلق به دوره اشکانیان است نه تنها به ثبت ملی نرسیده بلکه متولیان میراث فرهنگی پس از تسطیح بخشی از این تپه هیچگونه اقدامی در خصوص کاوش و نجات بخشی آن انجام ندادند. به گفته حشمت الله دهقان یکی از فعالان میراث فرهنگی رامهرمز، این تپه باستانی معروف به تپه قبرسید است و بررسی‌های اجمالی کارشناسان میراث فرهنگی استان قدمت این تپه را به دوره اشکانیان تخمین زده‌اند.

وی افزود: بااینکه جاده رامهرز ـ اهواز تکمیل شده است اما قسمتی از آن که مربوط به عبور جاده از میان تپه است، با مخالفت و اعتراض دوستداران و فعالان میراث فرهنگی مواجه و احداث آن متوقف شد. درحال‌حاضر بخشی از این تپه تسطیح شده و احداث جاده نیمه‌کاره باقی مانده است که این بلاتکلیفی باعث اعتراض مردم هم شده است. این فعال میراث‌فرهنگی رامهرز با ابراز گلایه از متولیان میراث فرهنگی و وزارت راه استان ادامه داد: با اینکه متولیان میراث فرهنگی از باستانی بودن این تپه اطلاع کامل دارند اما هیج اقدامی در جهت کاوش و نجات‌بخشی آن انجام نمی‌دهند و معتقدند که قسمتی که تسطیح شده را باید وزارت راه و ترابری هزینه کند تا ما فعالیت و نجات‌بخشی را شروع کنیم.

هم اکنون جاده رامهرمزـ اهواز تکمیل و آماده بهره برداری است اما قسمتی از آن که از تپه می‌گذرد بدون آنکه کاوش صورت بگیرد رها شده و فعالیت عمرانی نیز متوقف باقی مانده است. این درحالی است که این تپه هنوز به ثبت ملی هم نرسیده است و حریم آن احتمالا بسیار گسترده است.

شهر: 
دسته بندی: