تپه باستانی «کلگه ‌زرین» در مسجدسلیمان باید تعیین حریم شود

سخن‌گوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی مسجدسلیمان تپه باستانی کلگه‌زرین این شهرستان را بقایایی از دیواره‌های قدیمی ساخته شده از سنگ،‌ ملات و گچ معرفی کرد.

غلام‌رضا جلیلی‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خوزستان بیان کرد: دکتر علی‌اکبر سرافراز، باستان‌شناس، در توصیف این تپه تاریخی می‌گوید: در هنگام خاک‌برداری محل بقایای دیوارهای قدیمی این تپه، که با سنگ و ملات و گچ ساخته شده، نمایان گردید. طول دیوار ۲۵۰ متر و عرض آن ۱۵۰ متر است. هم چنین نقوشی که در هنگام عملیات حفاری پیدا شده نشان دهنده یک ایدئولوژی مذهبی است زیرا گاوی را نشان می‌دهد که عقابی آن را به طرف مذبح یا قربانگاه هدایت می‌کند و در کنار مذبح فردی به همراه کودکی قرار دارد.

وی افزود: کلگه‌زرین از جمله تپه‌های باستانی مسجدسلیمان به شمار می‌رود که در وسط شهر قرار گرفته است. بنای موزه مردم‌شناسی و باستان‌شناسی این شهرستان که در گذشته محل نمایندگی سازمان میراث فرهنگی مسجدسلیمان بوده روی این تپه واقع گردیده و به زودی به بهره‌برداری می‌رسد.

او خاطرنشان کرد: این تپه باستانی در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده اما متاسفانه در حال حاضر ۲ ساختمان به حریم این تپه تاریخی تجاوز کرده‌اند که پرونده آن‌ها برای رسیدگی به دادسری مسجدسلیمان و کمیسون ماده ۱۰۰ شهرداری ارسال شده‌اند و منتظر دستور اجرای حکم هستند.

سخن‌گوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی مسجدسلیمان توضیح داد: گفته می‌شود که "کلگه‌" در اصل به معنای خرابه بوده و نام "زرین" را به این دلیل به آن افزوده‌اند که کودکان در گذشته هنگام بازی روی این تپه سکه‌هایی را پیدا می‌کرده‌اند.

جلیلی‌نیا تأکید کرد: متاسفانه همجواری تپه باستانی کلگه‌زرین با منازل مسکونی منطقه باعث سوءاستفاده برخی افراد سودجو شده است. بنابراین این باید هر چه سریع‌تر نسبت به تعیین حریم، حصارکشی‌ و حفاظت از این تپه باستانی اقدام شود.

دسته بندی: