تندیس مرد اشکانی ایذه پس از ساخت برای جلوگیری از تخریب خاک شد

ایذه به دلیل برخورداری از سنگ نگاره ها و سنگ نوشته ها به شهر کتیبه های سنگی معروف است. وجود سنگ نگاره ها و سنگ نوشته ها در کول فرح، اشکفت سلمان، خنگ اژدر، شهسوار، یارعلی وند، کمال وند و در نهایت کشف مجسمه مفرغی مرد اشکانی در روستایی به نام "شمی" باعث گردید که شهر تاریخی ایذه بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

تاکنون درباره مجسمه مفرغی مرد اشکانی که جز مواریث ملی محسوب می شود و در موزه ایران باستان در معرض نمایش علاقمندان قرار دارد اظهار نظر های مختلفی مطرح شده است به گونه یی که عده یی اعتقاد دارند نقش "خونگ اژدر" ایذه متعلق به همان مرد شمی موزه ایران باستان است.

سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان با اعلام مطلب گفت: با توجه به اهمیت این مجسمه، شهرداری ایذه به خاطر علاقه مردم برای معرفی تاریخ پر اهمیت این شهر تاریخی و به منظور یادآوری کشف یکی از مهم ترین اشیاء تاریخی ایران در ایذه تصمیم گرفت در میدان ورودی شهر و در نزدیکی قبرستان تاریخی شهسوار، تپه های باستانی چغاکهره و پرچستان، کول فرح و تالاب میانگران اقدام به نصب تندیس زیبای مرد شمی نماید که پس از مخالفت عده محدودی از این اقدام صرف نظر کرد.

مجتبی گهستونی افزود: از حدود یکسال پیش شهرداری شهرستان ایذه واقع در استان خوزستان که یکی از کهنترین مناطق ایران میباشد و از دید باستان شناسان به شهر کتیبه های سنگی معروف شده است قصد بر نصب تندیس مرد پارتی در میدان تازه تاسیس ورودی شهر کرده بود که با مخالفت سعی بر اخلال در این اقدام شگرف کرده اند و تاکید دارند که این میدان باید به نام دیگری نام گذاری شود.

وی بیان کرد: افراد مورد نظر این اقدام شهرداری را مغایر با تعالیم دین اسلام می داند و آن را ترویج کفر و بت پرستی در جامعه تلقی می کند.

دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان با اشاره به مخالفت های مورد نظر که جنبه احساسی دارد اظهار داشت: این مخالفت ها بدون توجه به علایق مختلف صورت می گیرد حال اینکه ساکنین ایذه از اقوام بختیاری بوده و دارای قدمتی چند هزار ساله میباشند. این در حالی است که تندیس مرد پارتی که هم اکنون جز میراث ملی در موزه ایران باستان در تهران نگهداری می شود را ترویج کفر و بت پرستی می دانند.

گهستونی گفت: مسئولان شهرداری و مردم هم از ترس تخریب مجسمه ای که هنوز نصب نشده است و به ارزش ۳۰۰ میلیون تومان ساخته شده آنرا در جایی امن مدفون کرده اند تا در فرصتی دیگر آن را در میدان ورودی شهر در نزدیکی روستای تاریخی شهسوار، نقش برجسته های کول فرح و در اطراف تالاب میانگران نصب کنند. 

سراورل استین انگلیسی که در سال ۱۳۱۴ هجری شمسی آثار تاریخی "شمی" ایذه را مورد بررسی و حفاری و قرار داده و کم و کیف این کاوش‌ها را به رشته تحریر درآورده معتقد است:« ۳۰ سال پیش توسط مردم محل که مشغول پی‌کنی ساختمان مسکونی بودند به مجسمه‌ای برنزی تمام قد که فاقد دو دست بود به طور اتفاقی برخورد نمودند. وی قامت این مجسمه را ۱ فوت و ۵ اینچ و عرض آن را ۲ فوت و ۵ اینچ ذکر کرده است.

در ادامه حفاری یک مجسمه کوچک به طول نیم ‌متری، در حالی که پا افزاری چکمه گونه در پاها طناب و  یا شالی بر دوش که دست خود را به آن گرفته بود، از زیر خاک بیرون آمد.

در ادامه این کاوش‌های دو دست از سنگ مرمر یافت شد که احتمال می رود به دلیل کوچکی یکی از آنها متعلق به یک کودک باشد. همچنین دو قطعه سنگ مربع مستطیل شکل به دست آمد که جای پای مجسمه روی آن‌ها مشهود بود .

شهر: 
دسته بندی: