تخریب تپه باستانی سربیشه در منطقه آب ماهیک لالی

تپه باستانی سربیشه که یکی از نقاط تارخی منطقه آبماهیک در مخزن سد گتوند علیا بود، توسط عده ای ناشناس مورد دستبرد قرار گرفت.

به گزارش آژانس خبری بختیاری (ایبنانیوز)، روستای سربیشه یکی از روستاهای قدیمی در بخش آبماهیک شهرستان لالی است که در آبگیری سد گتوندعلیا به زیر آب خواهد رفت. این روستای قدیمی دارای بافت تاریخی منحصر به فرد شامل خانه های اعیانی، انبار غلات، گورستان، قنات و کوشک است. محوطه ی تاریخی چندین هکتاری روستای سربیشه، بدون کمترین پژوهش باستانشناسی یا نجات بخشی طی هفته های آینده به زیر آب خواهد رفت.

مجتبی گهستونی دبیر انجمن دوستداران محیط زیست تاریانا خوزستان که از این منطقه بازدید کرده است، در گفتگو با ایبنانیوز تاکید کرد: متاسفانه پس از درج تابلوهای خطر غرق شدن در آب دریاچه، تعدادی از مردم منطقه را ترک کرده و از همین رو تردد به این روستاها بسیار کم شد و این امر ناامنی را تشدید و زمینه را برای دستبرد سودجویان فراهم کرده است.

وی گفت: تخریبهای صورت گرفته بر روی تپه باستانی سربیشه، بقایای یک بنای گچی به همراه طاق و سفالینه های خورد شده را از زیرزمین بیرون آورده و نشان می دهد که سودجویان فرصت زیادی برای این کار داشته اند. به گزارش ایبنا نیوز، تعداد زیادی بردشیر (شیرسنگی) منحصر به فرد، بردگوری و محوطه های دارای ارزش تاریخی در روستاهای مخزن سد گتوند علیا وجود دارند.

گفتنی است تاخیر اعلام نشده در جریان آبگیری سد گتوند علیا، علاوه بر فراهم کردن فرصت دادن به سدوجویان برای دستبرد به میراث فرهنگی حوزه مخزن سد، همچنین باعث سلب آسایش روستاییان ساکن در این منطقه شده است. خانوارهای باقی مانده در منطقه آبماهیک که مطالبات خود را دریافت ننموده اند، به دلیل اعلام آبگیری سد و نصب تابلوهای هشدار دهنده با مشکل خلاء امنیتی مواجه شده اند و در یک بلاتکلیفی و سردرگمی قرار گرفته اند و در گفتگو با خبرنگار ما، از بروز نا امنی های اخیر به شدت اظهار نگرانی می کنند.

شهر: 
دسته بندی: