تخریب تدریجی نقوش سنگی بز کوهی در کیارس گتوند

نقوش سنگی بز کوهی منطقه زیبای "کیارس" از توابع شهرستان گتوند نیازمند حفاظت و ثبت در فهرست آثار ملی هستند.

این منطقه در شمال شهرستان گتوند ودر فاصله تقریبا  بیست کیلومتری آن قرار دارد و نقوش مشتمل هستند از چند نقش بز که در مرکز تصویر بزی با ابعاد بزرگتر و بر بالای آن تصویر انسانی است که به نظر می رسد در حال شکار می باشد.

در حالی که گفته می‌شود بز کوهی یک اسطوره آریایی بوده و در فرهنگ ایل بختیاری محسوب می شود اما این نقوش سنگی بز کوهی در حال فرسایش و تخریب هستند.
نقش بز کوهی از جمله نقوش معروف استان خوزستان است. این نقش به دلیل ویژه‌گی‌های فرهنگی ایل بختیاری در منطقه، از اهمیت زیادی برخوردار بوده و حتی گفته می‌شود که قدمت برخی از این نقوش، هنوز به درستی مشخص نشده است.

مجتبی گهستونی، سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان با اعلام در خطر بودن نقوش سنگی بز کوهی در بعضی مناطق خوزستان گفت: نقوش سنگی بز کوهی در حین ناشناس بودن، زیر پای کشاورزان روستا و کودکان و نوجوانان در حال فرسایش و تخریب هستند و به جز مراقبت‌های موردی روستائیان هیچ حفاظت اصولی از آنها صورت نمی‌گیرد.

وی افزود: با مشاهده سنگ‌ نگاره‌های ایران که نشان از تاریخی دور و دراز این سرزمین دارند می‌توان نشانه‌هایی از حیوانات، انسان‌ها، گیاهان و زندگی را در آن مشاهده کرد.

دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان با اشاره به وجه تمایز سنگ نگاره‌های موجود در خوزستان گفت:نقش بز کوهی از جمله ویژگی‌های مشترک این سنگ‌نگاره‌ها است. وجود نقوش بزروی سنگ‌ها نشانه وجود آب و سرچشمه‌های آن بوده، به گونه‌ای که با کمی مطالعه سنگ نگاره‌ها می‌توان به این نتیجه رسید که عموما سنگ‌نگاره‌های اولیه و قدیمی‌تر تنها به نقش بز محدود می شده‌اند و در مناطقی که بعدها و در دوره‌های متاخرتر طرح‌هایی روی سنگ نگاره‌ها اضافه شده نقوش دیگری مانند انسان و شتر و حتی نوشته‌هایی می‌توان پیدا کرد.

علی محمد چهارمحالی کارشناس مرمت در استان خوزستان که تا کنون تلاش نموده تا با استفاده از امکانات مسئولین محلی در "کیارس" از این نقوش مراثبت شود گفت: نقوش در منطقه زیبای کیارس در فاصله ده متری رودخانه کیارس قرار دارند و بر روی تخته سنگی به ابعاد یک در هشتاد سانتی متر کشیده شده اند و در فاصله ۳متری این نقوش تصویر چند بز دیگر نیز وجود دارد که به شدت دچار فرسایش شده اند که جنسیت سنگ از نوع ماسه سنگ "سند استون" (سنگ شنی) می باشد.

از سوی دیگر «ایوب سلطانی»، از باستان‌شناسان خوزستانی با اشاره به اهمیت نقش بز کوهی که جایگاه ویژه‌ای در اساطیر دارد گفت: بز کوهی یک اسطوره آریایی است که در ایل بختیاری رسوخ کرده و می‌توان تاثیر آن را روی سفالینه‌ها، صخره‌ها، ریتون‌ها، اشیاء تزینی، لگام اسب، دستبافته‌ها و... مشاهده کرد.

شهر: 
دسته بندی: