تاکنون هیچ گونه عملیات کاوش، بررسی و شناسایی در تل برمی انجام نشده است

مسؤول انجمن دوستداران میراث فرهنگی رامهرمز خاطرنشان کرد: در "تل برمی"، تپه‌ای تاریخی که ثبت ملی شده، تاکنون هیچ گونه عملیات کاوش، بررسی و شناسایی انجام نشده است.

منصور معتمدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ‌در خوزستان بیان کرد: "تل برمی"، که یکی از مهم‌ترین تپه‌های مربوطه به دوره عیلامی است و در سال 1347 ثبت ملی شد، در حال حاضر تبدیل به منطقه‌ای مسکونی شده است.

به گفته‌ او: مسؤولان میراث فرهنگی برخوردی دوگانه نسبت به این مکان نشان می‌دهند به طوری که از سویی اقدامی برای خالی کردن منطقه از سکنه و اجرای عملیات کاوش و حفاظت در آن انجام نمی‌شود و از سوی دیگر به مردم محروم این منطقه امکانات دولتی مثل آب و گاز تعلق نمی‌گیرد.

وی افزود: مردم منطقه نیز که قشری مستضعف هستند اکثرا خواستار مهاجرت از این منطقه هستند. لذا در صورت اختصاص تسهیلاتی مثل واگذاری زمین یا اعطای وام حاضر به همکاری با میراث فرهنگی‌اند.

معتمدی عنوان کرد: اگر این تپه ارزش تاریخی ندارد چرا ثبت ملی شده و مردم ساکن بر آن از امکانات دولتی بهره‌مند نمی‌شوند و اگر ارزش تاریخی دارد چرا به کاوش و بررسی و شناسایی در تپه نمی‌پردازند؟

مسؤول انجمن دوستداران میراث فرهنگی رامهرمز ابراز کرد: برای خالی از سکنه کردن "تل برمی" به جز سازمان میراث فرهنگی نهادهای دیگری نیز باید دست به کار شوند.

وی یادآوری کرد: شش سال پیش در این تپه کتیبه‌ای مربوط به دوره آکدی پیدا شد که خطوط آن که نیمه تصویری و مربوط به قبل از اختراع خط است توسط هیات دکتر مفیدی رمزگشایی شد و هم‌اکنون در موزه رامهرمز نگهداری می‌شود.

شهر: 
دسته بندی: