بیانیه روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی، و گردشگری استان خوزستان: مردم قضاوت می‌کنند و سیاه نمایی را نمی‌پذیرند

روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی، و گردشگری استان خوزستان درباره رویدادهای اخیر بیانیه ای صادر کرده است که خود دارای نکاتی قابل تامل و در تناقض با برخی حقایق و حتی گفته‌های رئیس سازمان مربوطه است.

متن این بیانیه را در زیر می‌خوانید:

در پی انتشار اخبار غیر موثق در بعضی سایت‌ها و بخش خبری۲۰:۳۰ سیما در خصوص پیدا شدن آثار فرهنگی و سفال در ایستگاه سِخیریه قطار شهری اهواز موارد ذیل جهت تنویر افکار عمومی از پیگیری و نوع فعالیت اداره کل میراث فرهنگی خوزستان اقدامات انجام گرفته را به اطلاع دلسوزان واقعی میراث فرهنگی و کارشناسان و عموم مردم می رساند:

- در روز سه شنبه میلاد حضرت قائم ( عج ) و روز تعطیل مورخ ۵ / ۵ / ۸۹ به محض اطلاع از طریق کارکنان کارگاه قطار شهری مبنی بر وجود آثار فرهنگی و سفال در بخشی از کارگاه ایستگاه فرهنگی (سخیریه) قطار شهری اهواز نیروهای یگان حفاظت، و کارشناس سریعاً به محل اعزام گردیدند و گزارش کارشناس ارائه و تصاویری تهیه گردید.

- در صبح روز چهارشنبه مورخ ۶ / ۵ / ۸۹ کارشناس باستان شناسی واحد پژوهشی به منظور بررسی مجدد و با کارشناسان باستان شناسی بیشتر در محل مراجعه و در عمق ۴ الی ۵ متری از وجود آثار فرهنگی مربوط به دوره اسلامی و پیش از اسلام گزارش تهیه نمودند.

- بر این اساس روز پنج شنبه ۷ / ۵ / ۸۹ و روز جمعه ۸ / ۵ / ۸۹ به علت تعطیل بودن از طریق یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی به صورت شفاهی به رئیس کارگاه (شرکت کیسون) و مدیر پروژه توقف کار برای بررسی فنی و کارشناسی اعلام گردید.

- در روز شنبه مورخ ۹ / ۵ / ۸۹ به علت احتمال وجود لایه های باستانی و نیاز به بررسی بیشتر ۲ نفر از کارشناسان باستان شناسی و مسئول امور پایگاه‌ها به محل کارگاه اعزام گردیدند در همین روز در ضلع مورد نظر کارشناسان، توقف کار به صورت کتبی به مدیریت محترم قطار شهری اعلام گردید. در همین راستا نیز کارشناسان باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی استان خوزستان از طریق پژوهشکده سازمان میراث فرهنگی کشور تقاضای تمدید مجوز و ادامه کاوش و اعلام نظر فنی و کارشناسی فنی را نمودند.

لذا عکس ذیل برای قضاوت افکار عمومی منعکس می گردد. از توجه و فعالیت میراث فرهنگی خوزستان همین بس که این تصویر با حضور عوامل و نیروهای اعزامی یگان حفاظت و کارشناسان تهیه شده است و پیگیری فنی و باستان شناسی از لحظه وصول گزارش تا این لحظه ادامه دارد کسانی که سیاه نمایی می کنند واقعاً در پی چه اهدافی هستند؟

خودکار رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی، و گرشگری استان خوزستان

پایان بیانیه. منبع

و اما پرسش‌های که این بیانیه برمی‌انگیزد:

۱. در آغاز این بیانیه آمده است «اخبار غیر موثق در بعضی سایت‌ها و بخش خبری۲۰:۳۰ سیما در خصوص پیدا شدن آثار فرهنگی و سفال».

سایت‌ها که در دسترس همه هستند، و متن خبر ۲۰:۳۰ نیز برای روشن نمودن افکار عمومی در زیر می‌آید:

مجری ۲۰:۳۰ > امروز بعضی سایت‌ها و خبرگزاری‌ها خبر داده بودند که کارکنان سازمان قطارشهری اهواز در عملیات حفاری ایستگاه مترو اهواز اشیائی مثل پایه ستون به شکل سنگ آسیاب و سفال‌های سالم پیدا کردند و موضوع را برای پیگری بیشتر و اینکه احتمال داره در این حفاری‌ها اشیای تاریخی بیشتری پیدا بشه به میراث فرهنگی اطلاع دادند. اما این طور که همین منابع خبری نوشته اند ظاهراً مسئولین میراث فرهنگی خوزستان موضوع رو خیلی جدی نگرفتند.

کدام بخش از این خبر «غیر موثق» است؟

آیا سخنان پرویز پورفرخی، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی، و گردشگری استان خوزستان در رادیو جوان درباره پایه ستون و اینکه اندازه یک خودکار است، نقل محافل خبری نشد؟ آیا با وجود اظهار نظری این چنینی می‌توان گفت که مسئولین میراث فرهنگی خوزستان موضوع را «جدی» گرفته اند؟

آیا آثار در ایستگاه مترو مرکز فرهنگی یافت نشده است؟ درست در بند دوم همین بیانیه آمده است که کارشناسان باستان شناسی سازمان میراث فرهنگی «از وجود آثار فرهنگی مربوط به دوره اسلامی و پیش از اسلام گزارش تهیه نمودند». اگر آثاری وجود ندارد، پس کارشناسان میراث فرهنگی از چه چیزی گزارش تهیه کردند؟

۲. در بیانیه آمده است که اطلاع رسانی به سازمان میراث فرهنگی درباره یافته شدن آثار از طریق کارکنان کارگاه قطارشهری صورت گرفته است، در حالی که مجتبی گهستونی دبیر و سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان این کار را کرده است، به این ترتیب که ساعت ۸ صبح با سرهنگ بلونه فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی تماس گرفته است و چون موفق با گفتگو با ایشان نشده، بار دیگر ساعت ۱۰ صبح با ایشان تماس گرفتند و ماجرا را به ایشان اطلاع دادند که در نتیجه به همراه یک سرباز در محل حاضر شدند و ادامه ماجرا. چرا در بیانیه به گونه ای الغا شده است که گویی انجمن تاریانا در این ماجرا نقشی نداشته است؟

۳. در بند چهارم بیانیه شرحی از انجام بخشی از وظایف سازمان میراث فرهنگی آمده است که در صورت حقیقت داشتن بدون شک سبب خرسندی و آسایش خاطر دوستداران میراث فرهنگی خواهد بود. ولی اگر واقعاً چنین اقداماتی انجام شده و می‌بایست به نتیجه آن امیدوار باشیم، پس چرا مدیرعامل سازمان قطارشهری اهواز و حومه در تمام گفتگوهای اخیر خود با رسانه‌های گوناگون با اطمینان تمام از تاریخی نبودن آن منطقه سخن می‌گوید؟ و چندین بار تاکید می‌کند که منطقه یاد شده در پنجاه سال گذشته پست و عمیق بوده و شهرداری آن را به وسیله نخاله‌های ساختمانی پر کرده است.

جالب‌تر اینکه، رئیس سازمان میراث فرهنگی که به گفته خویش باید «مدافع میراث فرهنگی» باشد، منطقه یاد شده را در قدیم محل «کارگاه‌های سفال و فروشندگان سفال» می‌داند. (خبرگزاری ایرنا - یک‌شنبه ۱۰ / ۵ / ۱۳۸۹)

در چنین شرایطی که به نظر می‌آید مسئولین هر دو سوی ماجرا پیش‌پیش نتیجه‌گیری و جمع‌بندی‌های خویش را انجام داده اند، و حتی آن را در رسانه‌ها نیز بازگو می‌کنند، آیا می‌توان امید داشت که در این بین وظایف و کار باستان شناسان فرصت ابراز وجود پیدا کنند؟ یا دوباره ماجرای ایستگاه مترو میدان خلیج فارس تکرار خواهد شد؟

 

شهر: 
سوژه: 
دسته بندی: