به دنبال کاوش غیرمجاز در رامشیر بازمانده چند تابوت دوره اشکان یافت شد

کاوش غیرمجاز باعث کشف بقایایی از تابوت‌های اشکان در محوطه تل رضوان شد. این تابوت‌ها که از نقوش دوره اشکان برخوردارند بقایای حفاری غیرمجاز سودجویان و قاچاقیان میراث‌فرهنگی محسوب می‌شوند. تل رضوان رامشیر که یکی از مهمترین تپه‌های باستانی شهرستان رامشیر به‌شمار می‌آید درحالی مورد تعرض سودجویان و قاچاقیان میراث‌فرهنگی قرار گرفت که به جا ماندن بقایایی از چند تابوت اشکان روی تپه نشان از حفاری غیرمجاز در این محوطه دارد.

به‌گزارش CHN، تل رضوان رامشیر ازمهمترین تپه‌های باستانی شهرستان رامشیر محسوب می‌شود که بیش از ۸۰ هکتار وسعت دارد. ۳ سال پیش بود که روی تپه باستانی تل رضوان به‌صورت کاملا اتفاقی تابوتی متعلق به کودک اشکان کشف و منجر به تعیین حریم آن توسط سازمان میراث‌ فرهنگی شد.

با این وجود حفاری‌های متعدد غیر مجاز و پیشروی زمین‌های کشاورزی منجر به آسیب‌های جدی به تپه باستانی تل رضوان و محوطه‌های رامشیر شده است. گفته می‌شود عاملان حفاری غیر مجاز تل رضوان هنوز شناسایی نشده و تعداد آثار کاوش شده از این تپه مشخص نیست. مجتبی گهستونی فعال میراث‌فرهنگی و دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان در اینباره به CHN گفت: شهرستان رامشیر یکی از شهرهای شرقی استان خوزستان به‌شمار می‌آید که متشکل از تعداد بسیاری محوطه باستانی است.

به گفته این فعال میراث‌فرهنگی، چندی پیش تل رضوان رامشیر مورد تعرض سودجویان و قاچاق‌چیان میراث‌فرهنگی قرار گرفت. بقایایی از چند تابوت اشکان نشان از این حفاری غیرمجاز در تپه باستانی تل رضوان دارد. درحال‌حاضر روند بررسی و شناسایی محوطه های باستانی رامشیر، کاوش، تعیین حریم و حفاظت از محوطه های رامشیر در وضعیت نامناسبی قرار دارد.

سخنگو انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان با اشاره به اینکه محوطه‌‌های باستانی شهرستان رامشیر سالیان درازی است که به حال خود رها شده است نبود اداره میراث‌فرهنگی و یگان حفاظت را مهمترین عامل این تخریب‌ها عنوان می‌کند.

به گفته وی، تنها شهرستان رامهرمز دارای اداره میراث‌فرهنگی است که شهرهای هندیجان، هفت‌گل، ماهشهر، امیدیه و رامشیر تحت پوشش این اداره کل قرار گرفته‌اند.

این درحالی است که سال ۱۳۸۸ با کشف تابوت کودک اشکان محوطه باستانی تل رضوان از سوی سازمان میراث‌فرهنگی تعیین حریم شد اما با وجود هشدارهای سازمان میراث فرهنگی بر لزوم حفاظت از این محوطه‌ها، کشاورزان همچنان با گسترش زمین‌های کشاورزی در محوطه های باستانی رامشیر و در حریم و عرصه تل رضوان باعث تخریب بخش اعظم محوطه‌ها شده‌اند.

شهر: 
دسته بندی: