به دلیل رعایت نکردن استانداردها و طرح جامع و برنامه تفصیلی پرندگان و حیوانات باغ وحش اندیمشک تشنه و گرسنه اند

مجتبی گهستونی: باغ وحش پارک بزرگ اندیمشک که متعلق به شهرداری است در حالی به حیات خود ادامه می دهد که جز باغ وحش های رسمی کشورنیست و فاقد معیارها، استانداردها و طرح جامع و برنامه تفصیلی باغ وحش است و این در حالیست که به گفته رئیس سازمان محیط زیست کشور از ۴۲ باغ وحش شناسایی شده در کشور تنها ۱۹ باغ وحش حداقل استاندارهارارعایت می کنند.

در اندیمشک اما به دلیل رعایت نکردن بسیاری از مقررات و ضوابط مورد نظر، حیوانات و پرندگان باغ وحش این شهر به دلیل عدم مراقبت های لازم و گرسنگی رنج بی شماری متحمل می شوند.

حیوانات و پرندگان ساکن در باغ وحش اندیمشک که در ۱۴ قفسه نگهداری می شوند اما به دلیل توجه نکردن نداشتن متولی برای رسیدگی به مسائل بهداشتی، شرایط زیست محیطی، نبود فضای فیزیکی لازم و مناسب، نبود تغذیه سالم و کافی، نبود مراقب وسرپرست حیوانات وپرنده گان باغ وحش اندیمشک و... رنج بی شماری می برند.

در طول شبانه روز تنها یک نفر همزمان از پارک و باغ وحش نگهبانی می کند و این به آن معنی است که حیوانات و پرندگان مورد نظر هر چند روز یک بار و آن هم به مقدار اندکی غذا می خورند. که اینجانب پس از مذاکره با عزت الله جعفری مدیر رستوران پارس اندیمشک که از جمله بزرگترین و بهترین رستوران های خوزستان محسوب می شود مقرر شد به صورت رایگان و در صورت آمادگی شهرداری هر روز غذای مورد نیاز پرندگان و حیوانات باغ وحش تامین و به محل منتقل شود.

با توجه به اینکه پیشتر سازمان محیط زیست کشور مدعی شده بود که با صدور ابلاغیه هایی به استانداران سراسر کشور به آنها تاکید گردید تا زمینه لازم را برای رسیدن به حد مطلوب و استاندارد گردشگرها فراهم کنند که در نتیجه بی توجهی های صورت گرفته اما حیوانات و پرندگان باغ وحش اندیمشک تاکنون شرایط خوبی را پیش روی خود شاهد نبوده اند.

در فروردین ماه سال جاری هم علاقمندان به محیط زیست و حیات وحش پس از بازدید از شرایط نگران کننده این باغ وحش با انجام پیگیری هایی در اداره کل محیط زیست خوزستان خواستار توجه هر چه بیشتر شدند اما به دلیل آنکه باغ وحش مورد نظر در حوزه اختیارات این اداره کل نیست با جواب های قانع کننده ای مواجه نمی شوند و مسئولین مربوطه عنوان می کنند که با مراجع دیگ ردراین زمینه صحبت کنم.

با این حال و بر اساس پرس و جو کردن متوجه شدم که مسئولیت این پارک برعهده شخصی است که ظاهراً مسئولیت چندین پارک و باغ وحش را بر عهده دارد و به تنها چیزی که اهمیت نمی دهد آسایش این موجودات است که صرفاً زنده گیری و اسارت این حیوانات وفروش آنها از طریق تکثیر و کسب در آمد انگیزه اصلی ایشان از راه اندازی چنین مکان هایی یاد می شود که نحوه مدیریت و رسیدگی ایشان از این مکان ها موید این قضیه است.

پارک و باغ وحش اندیمشک در ورودی شهر و در مقابل ترمینال بزرگ این شهر واقع است و عمده بازدید کنندگان آن کسانی هستند که منتظر اتوبوس و سواری برای انتقال به مقصد مورد نظر خود هستند و یا خانواده هایی که در شب برای استفاده از وسائل بازی به پارک می آیند که با توجه به گرمای هوا میزبان بازدید کننده به حداقل می رسد.

به دلیل نبود آموزش های لازم و همچنین فقر فرهنگی, بازدیدکنندگان رفتار نامناسبی با حیوانات داشته و باعث آزار جسمی و روانی آنها شده، لذا حضور شخصی به عنوان مسئول جهت تذکر و راهنمایی بازدیدکنندگان نا آگاه و نصب تا بلوهایی بدین منظور تأثیری بسزایی در جلوگیری از این مسأله و بالا بردن سطح آگاهی بازدیدکنندگان خاطی، خواهد شد.

در ۳ بازدیدی که بعمل آمد تعدادی از قفس بدون آب بود که با توجه به فصل گرما و نیاز بیشتر این حیوانات به استحمام ونوشیدن آب این مسأله جای تأمل دارد. که پس از تذکر به عمل آمده شیر اصلی آب را باز کرده که باز بودن شیر آب مرکزی هم باعث جمع شدن آب در کف قفس ها و تبدیل شدن آن به صورت مانداب شده و در محل خواب و استراحت این حیوانات ایجاد مشکل می کند.

با توجه به اینکه برای نظافت قفس ها متصدی خاصی وجود ندارد به گونه ای که فضولات آنها و زباله های مردم در اطراف قفس پراکنده شده و بوی تعفن از آنها به مشام میرسد که طبیعتا برای خود این موجودات نیز خوشآیند نخواهد بود و ازنظر ظاهری نیز جلوه خوبی ندارد.

عدم تناسب سایز و موقعیت قفس ها با حیواناتی که در آنها نگهداری می شود از جمله مشکلات این باغ وحش است. به عنوان مثال سگ ها در قفس کوچکی که به منظور نگهداری پرندگان ساخته شده، قرار داده شده اند در صورتی که در نقاط دیگر پارک قفس های بزرگ تر و به مراتب مناسب تر جهت آسایش این حیوانات، موجود است که چنانچه فرد مسئول و دلسوزی در این پارک باغ وحش وجود داشته باشد هرچه سریعتر ترتیب انتقال این حیوانات را به مکان دیگر خواهدداد. دراین قفس های کوچک ۳ سگ بالغ نگهداری می شود که در وضعیت نامناسبی از لحاظ جا و غذا و بهداشت به سر می برند .

در بازدید های بعمل آمده شاهد وجود زخمهایی روی گوش سگها و بعضی حیوانات دیگر بودم که این امر چنان چه مورد رسیدگی دامپزشک قرار نگیرد باعث ایجاد عفونت و بیماری و انتشار آن به سایرحیوانات و حتی بازدیدکنندگان پارک شده که این امر لزوم رسیدگی هرچه سریعتر مسئولان را می طلبد.

با توجه به اینکه ماده ۳۵ آیین نامه اجرایی قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست، ظوابط و مقررات مربوط به باغ وحش را تعیین و اعلام کرده است ضروریست که بازرسان محیط زیست به صورت سرزده از این باغ وحش بازدید کنند و تذکرات لازم را به شهرداری اندیشمک که سازوکار لازم را برای راه اندازی و مراقبت از باغ وحش ندارد ابلاغ نماید.

شهر: 
دسته بندی: