به خوزستان بیاید و از تاثیرات احتمالی هر یک از پروژه‌ها بر محیط زیست بازدید کنید

در پنجمین همایش تجلیل از مدیران مسئول، دبیران سرویس و خبرنگاران حوزه محیط زیست و منابع طبیعی که روز پنجشنبه سوم شهریورماه در تهران برگزار شد، از دو چهره خوزستانی نیز تجلیل شد.

در این همایش که با تلاش کانون عالی گسترش فضای سبز و حفظ محیط زیست ایران و حمایت سازمان جنگلها و مراتع و آبخیزداری کشور برگزار شد، دکتر معصومه ابتکار عضو شورای شهر تهران، مهندس اورنگی سرپرست سازمان جنگلها و مراتع و آبخیزداری کشور، دکتر اسماعیل کهرم استاد دانشگاه و مژگان جمشیدی روزنامه نگار محیط زیست و مدیر مسئول جدید پایگاه خبری سبزپرس به ایراد سخنرانی پرداختند.

در ادامه همایش، بیانیه هیئت داوران پنجمین همایش تجلیل از خبرنگاران محیط زیست و منابع طبیعی کشور توسط دکتر نورالله مرادی مدیرکل سابق روابط عمومی سازمان محیط زیست کشور قرائت شد و برگزیدگان هر بخش توسط برگزیدگان سالهای قبل و پیشکسوتان حوزه محیط زیست معرفی شدند.

در بخش معرفی فعالان محیط زیست، دکتر ناصر کرمی بعد از دقایقی سخنرانی راجع به زنده یاد یاسر انصاری کجوری و مژگان جمشیدی، آقایان مجتبی گهستونی از خوزستان و حسین عبیری گلپایگانی از تهران را به عنوان نفرات برگزیده این بخش معرفی کرد.

مجتبی گهستونی رتبه اول فعالان محیط زیست کشور، وقتی که برای دریافت جایزه خود به جایگاه مخصوص رفت او یک تراشه استوانه ای شکل از گمانه های ژئوتکنیک معدن نمک سد گتوند را همراه خود از اهواز به تهران برده بود و در حالی که آن را در دست گرفته بود، نسبت به تهدید سلامت این رودخانه، صحبت کرد.

گهستونی در ابتدای سخنان خود گفت: من به نوبه خود یاد و خاطره زنده یاد یاسر انصاری را گرامی می دارم. من از استان خوزستان آمده ام. سرزمینی که نقش کلیدی آن در گذشته، حال و آینده ایران برای همه شما عزیزان مشخص است. می دانیم که اگر ایران را بدون خوزستان تصور کنیم - که ممکن نیست - شاهد یک پیکر نحیف از ایران خواهیم بود. الان در خوزستان با پدیده سدسازی های مکرر مواجه ایم و این پدیده علاوه بر اینکه زیست بوم فرهنگی و اقلیم برخی مناطق را از بین برده، پیامدهای محیط زیستی زیادی برای ما داشته است. با آبگیری سدها خانوارهای بسیاری بی خانمان شدند و زیست گاههای عشایری غرق شدند.

وی افزود: مطالعه 30 سد در خوزستان و آغاز به ساخت بخشی از آنها تبعات زیست محیطی فراوانی را به دنبال خواهد داشت.

فعال برتر محیط زیست کشور به انتخاب پنجمین همایش محیط زیست کشور، در ادامه افزود: یکی از پیامدهای محیط زیستی سدسازی مکرر بر رودخانه های خوزستان، شور شدن کارون است. اخیراً شاهد طرح دغدغه کارشناسان مستقل بابت شور شدن کارون هستیم. من از همه فعالان محیط زیست کشور دعوت می کنم به خوزستان بیایند و از تاثیرات احتمالی هر یک از این پروژه ها بر محیط زیست بازدید کنند. لطفا بعد مسافت را بهانه ی نیامدن قرار ندهید. گهستونی تاکید کرد: من با خودم استوانه ای از گنبدهای نمکی سد گتوند را آورده ام که به شما نشان دهم. ما نگران شور شدن آب کارون هستیم. کارون که زمانی یک رودخانه قدرتمند و خروشان بود، امروز با مشکلات محیط زیستی فراوانی دست و پنجه نرم می کند. به خوزستان بیایید و کارون را از نزدیک مشاهده کنید.

در بخش دیگری از این همایش، از دکتر نورالله مرادی مدیرکل سابق سازمان محیط زیست کشور به پاس زحماتش در این سازمان و تعامل سازنده با فعالان و رسانه های محیط زیست کشور تجلیل شد تا هم خوزستان از جایزه های معتبرترین جشنواره محیط زیستی کشور به دو جایزه افزایش یابد. خوانده شدن نام مرادی از تریبون، با تشویق پی در پی حضار همراه بود.

گفتنی است همایش تجلیل از خبرنگاران محیط زیست و منابع طبیعی که هرساله با همت زنده یاد یاسر انصاری کجوری دبیر کل کانون عالی گسترش فضای سبز و حفظ محیط زیست ایران برگزار می شد امسال در غیاب او در محل خانه هنرمندان برگزار شد. در این مراسم دکتر اسفندیاری مشاور امور رسانه ای ریاست سازمان حفاظت محیط زیست،دکتر ناری ابیانه دبیر شورای مشاوران شهرداری تهران، مهندس نقیلو مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل، مهندس شجاعی معاون آبخیزداری، مهندس گرشاسبی معاون مناطق خشک و نیمه خشک، مهندس لموکی معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی و مهندس علیزاده معاون روابط عمومی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور حضور داشتند.

دسته بندی: