بهبهان شهر همه دوران های تاریخی

مجتبی گهستونی: بهبهان شهری در کنار ارگان؛ شهر ایلامی پر آب و تنگ حقیقت های ناشناخته ای دارد که در اسفند ماه با آرش نورآقایی و دوستانی دیگر به سراغش رفتیم تا خوب دبده شود. بهبهان این شهر هزاره های گمشده از اعماق تاریخ دل می رباید به واسطه همه دارایی هایش. تاریخ این حوالی است و ما در دیاری دیگر به سراغش می رویم.

بهبهان شهری است که تاریخ آن در سال 1361 خورشیدی دگرگون شد. در این سال بود که بولدوزرهای هنگام خاک برداری در محلی به نام ارجان به دخمه ای برخورد کردند که بعدها معلوم شد آرامگاهی به جای مانده از دوره ایلام است.

کشف آرامگاه مورد نظر و اشیاء بسیار نفیس و گرانبهایی که از داخل آن به دست آمد بزرگترین و مهمترین کشفیات باستان شناسی در زمان خود بسیار مهم بود.

این شهر از جاذبه های تاریخی و گردشگری فراوانی برخوردار است که شما را به دیدار آنها دعوت می کنم.

آرش نورآقایی در وبلاگ خود www.nooraghayee.com گزارشی تصویری به نام "بهبهان شهری که تازه کشف کردم " منتشر کرده است که به نقل از سایت ایشان آن را تقدیم می کنم.

به نظرم بهبهان یک افق تازه است برای فعالیت در عرصه ی گردشگری. سعی می کنم در آینده بیشتر بر رویش متمرکز شوم.

قلعه مدرسه خیرآباد در نزدیکی بهبهان

نمایی دیگر

سفر آب

بازمانده های یک پل ساسانی به نام “خیری مَح خان” در اطراف بهبهان. یکی از زیباترین و پرابهت ترین پل هایی است که تاکنون دیده ام.

نمایی از سد مارون

نمایی دیگر

یکی از اقامتگاه های سد مارون. این اقامتگاه ها برای استفاده عموم آزاد است.

این حفره ها متعلق به سقف یک حمام هستند.

چشمه ی آب معدنی در نزدیکی بهبهان

بدون شرح

مسیر باستانی. جاده ی شاهی؟ شاید چندین سال بود که به دنبال جاده شاهی می گشتم، و احتمالا به زیارتش نائل شده ام. برایش فکرهایی دارم.

برای نوشتن کتاب خوزستان و برای یافتن جاده شاهی، چنین راه هایی را هم پیموده ایم.

و او در میان تن سخت سنگی زاگرس، روییده است.

و درختان سرو هزارساله ای دیدیم، در جایی که انتظارش را نداشتیم. به محض این که دیدمشان با خودم گفتم: “این جا سرزمین مقدسی است.”

رگ های زاگرس پیدایند.

و این… یوگای درخت

جاده شاهی؟

جاده شاهی؟

جاده شاهی؟ با خودم فکر کردم چرا رنگ جاده سفید است؟ به این پاسخ رسیدم که این سنگ ها را از بستر رودخانه آورده اند به دو دلیل: ۱- صیقل خورده باشند. ۲- راه مشخص باشد به خصوص در شب.

راه را، راه سرزمین مقدس را نشان می دهند.

پیانو می نوازد این پیرمرد. عبا می بافد.

عمرشان را بافته اند.

شهر: