بسیاری از محوطه‌ها و آثار باستانی خوزستان بدون سند هستند

سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان اعلام کرد: سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی خوزستان در تهیه نقشه‌های ده هزارم بناها و محوطه‌های تاریخی کوتاهی می‌کند و به همین دلیل بسیاری از این سایت‌ها بدون سند هستند.

مجتبی گهستونی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خوزستان بیان کرد: کمیسیون مستندسازی و تعیین بهره‌بردار که در اداره کل دارایی استان خوزستان مستقر است با توجه به اسناد و مدارک متفرقه و ادعای حق ادارات بهره‌برداری از آن اموال غیرمنقول را مهیا و در نهایت سندی را صادر می‌کنند.

وی ادامه داد: در این کمیسیون سازمان میراث فرهنگی برای این که سند محوطه‌های باستانی را به نام خود کند علاوه بر مدارک مورد نیاز به یک نقشه ده هزارم نیاز دارد.

گهستونی خاطرنشان کرد: بناها و محوطه‌های تاریخی متعددی در خوزستان وجود دارد که نسبت به مالکیت آنها ادعاهای فراوانی وجود دارد. سازمان میراث فرهنگی در چنین شرایطی باید با به کارگیری مشاور برای تمام شهرستان‌های استان اقدام به تهیه نقشه‌های یک ده ـ هزارم کند.

او افزود: به عنوان مثال در استان خوزستان بناهای بسیار مهمی چون ایوان کرخه، جندی شاپور، ارجان، محوطه باستانی شوش و از همه مهم‌تر اثر ثبت جهانی شده چغا زنبیل بدون سند هستند که نقشه این سایت‌ها باید تهیه شود.

به گفته این دوستدار میراث فرهنگی: از زمان تشکیل کمیسیون مستندسازی و تعیین بهره‌بردار سازمان میراث فرهنگی استان برای هیچ یک از محوطه‌ها و بناهایی که مالکیت‌شان مورد ادعا است نقشه یک ده هزارم تهیه نکرده است.

دسته بندی: