برخی انجمن‌های مردم‌نهاد نگرانی خود را نسبت به مسائل میراث فرهنگی اعلام کردند

تعدادی از انجمن‌های مردم‌نهاد فعال در حوزه‌ی میراث فرهنگی با انتشار مطلبی نسبت به برخی اتفاق‌ها هشدار دادند. از خوزستان 2 تشکل این بیانیه را امضاء کردند.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، متن بیانیه به این شرح است: به این وسیله، نگرانی شدید خود را از رویدادهای تلخی که این روزها در کشورمان رخ داده‌اند و گنجینه‌های باستانی و گران‌بهای میهن‌مان را یکی پس از دیگری به نابودی می‌کشند، اعلام کرده و ضمن یادآوری وظیفه‌ی دولت، یعنی نگهداری و پاسداری از گنجینه‌های این سرزمین، از میان انبوه ویرانی‌هایی که این روزها دل هر ایرانی پاک‌نهادی را به درد آورده است، پنج پاره‌ی زیر را نگران‌کننده‌تر از همه دانسته و آن‌ها را به آگاهی ملت گرامی ایران می‌رسانیم:

1ـ ما از هماهنگی‌های انجام‌شده میان سازمان میراث فرهنگی و مدیریت بریتیش میوزیوم لندن برای بازگشت ـ اگرچه موقت ـ استوانه‌ی خشتی کوروش بزرگ (منشور حقوق بشر کوروش) از موزه‌ی بریتانیا به گنجینه‌ی ملی ایران و نمایش همگانی آن، به‌شدت نگران هستیم و از هم‌اکنون دلواپسی ژرف خود را از این موضوع، به آگاهی هم‌میهنان و نیز همه‌ی نهادهای فعال فرهنگی می‌رسانیم، زیرا بر این باوریم که سازمان میراث فرهنگی، هرگز کارنامه‌ی روشنی در پاسداری از گنجینه‌های کشورمان نداشته است و ندارد. برای نمونه، همان بس که نتوانسته از سنگ‌نوشته‌ی ارزشمند جزیره‌ی خارک، بیش از 199 روز نگهداری کند. هم‌چنین هنوز هم مردم بزرگوار ایران، خاطره‌ی تلخ ربوده شدن لوح زرین تخت جمشید را از همین گنجینه‌ی ملی ایران و سپس پخش خبری مبنی بر آب کردن آن‌را از یاد نبرده‌اند.

2ـ همان‌گونه که کارشناسان غیردولتی از همان آغاز پیش‌بینی کرده بودند، رطوبت‌سنج‌های پاسارگاد نم بسیار بالایی را پیرامون آرامگاه کوروش بزرگ نشان داده‌اند و با آن‌که همه‌ی گروه‌ها، پیش از آب‌گیری سد سیوند، بارها و بارها درباره‌ی اثرهای ویران‌گر این آب‌گیری هشدار داده بودند، ولی هنوز هم و برخلاف وعده‌های داده‌شده، شاهد اقدام مثبتی برای تخلیه‌ی آب‌های آن سد نبوده‌ایم تا پس از قطع شمار بالایی درخت منحصربه‌فرد و نابودی محوطه‌های باستانی تنگ چشمه (تنگ بلاغی) دست کم اینک از شدت آسیب‌های پیش رو بکاهیم.

3ـ شنیده می‌شود، کسانی به جرم ویران کردن سنگ‌نوشته‌ی جزیره‌ی خارک دستگیر شده‌اند. هرچند پیرامون دلیل دستگیری دست کم یک تن از آن‌ها ابهام‌هایی وجود دارد، ولی در میان شگفتی همگان، منابع رسمی تاکنون به بهانه‌ی امنیتی بودن مسأله از شناساندن آن‌ها به مردم و روشن شدن دلیل مسأله سر باز زده‌اند و این درحالی است که می‌دانیم به‌دلیل نفت‌خیز بودن جزیره‌ی خارک و داشتن تأسیسات نفتی بسیار، هیچ‌کسی بدون داشتن پروانه از مسؤولان مربوط به آنجا نمی‌تواند آمد‌ و شد کند.

آشکار است که برای جلوگیری از گسترش شایعات پیرامون این رویداد که چندان خوشایند نیز نبوده و اعتماد دوست‌داران میراث فرهنگی را نسبت به دولت می‌تواند کم‌تر کند، ضمن برکناری مدیریت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان بوشهر، شایسته است که نتایج پیشرفت پرونده گام به گام اعلام شود.

4ـ در خبرها آمده است که در کمال شگفتی بخشی از محوطه‌ی کاخ آپادانای شوش، آن گنجینه‌ی کهن و گران‌بهای کشور و یادمان روزگار داریوش بزرگ، به پیست موتورسواری تبدیل شده است. آشکار و بدیهی است که باید ضمن برچیدن چنین وضعیتی، هرچه زودتر حریم آن اثر ارزشمند مشخص و مورد نگهبانی قرار گیرد تا دیگر بار، فجایعی هم‌چون تخریب پایه‌ستون‌های دروازه‌ی شرقی همان کاخ و نیز نابودی کتیبه‌ی خارک را شاهد نباشیم.

5ـ باز از خوزستان و دیگر کهن‌شهر آن «اهواز» خبری دال بر کاوش و رسیدگی به شهر باستانی هرمزاردشیر که خود یادگاری 1700 ساله از روزگار ساسانیان و از آثار ثبت ملی‌شده‌ی آن استان است، به گوش نرسیده است و نمی‌رسد. ما چنین کوتاهی‌هایی را تنها و تنها از ناکارآمدی مدیریت سازمان میراث فرهنگی آن استان می‌بینیم و خواستار بازبینی در رفتار و عملکرد این سازمان هستیم.

سازمان‌های غیردولتی امضاکننده‌ی این بیانیه به این شرح هستند: بنیاد دوست‌داران میراث فرهنگی افراز (تهران)، انجمن بارگاه مهر (اصفهان)، انجمن فرهنگی بیستون (تهران)، انجمن فریاد (شیراز)، انجمن اندیشه جوان (اصفهان)، انجمن دوست‌داران و حافظان خشت خام (یزد)، کانون دوست‌داران شاهنامه (توس)، کانون جوانان پاسارگاد (گرگان)، گروه جوانان شکوه هخامنشی (خراسان)، جمعیت عصر سبز (یزد)، انجمن فرهنگی سرزمین پارس (خراسان)، جمعیت دوست‌داران میراث فرهنگی یادگار (یزد)، خانه سیمرغ (تهران)، خانه ماورای جوان (گرگان)، انجمن دیده‌بان یادگارهای فرهنگی و طبیعی ایران (تهران)، انجمن کهن‌دژ (همدان)، کانون گسترش فرهنگ ایران بزرگ (اصفهان)، انجمن هخامنشیان (تهران)، خانه ادب مهر (اصفهان)، انجمن دوست‌داران میراث فرهنگی تاریانا (خوزستان)، کانون سیمرغ اندیشه (نجف‌آباد)، کانون فرهنگی لر بختیاری ایرانیان(خوزستان) ، انجمن ایلام‌شناسی ایران (تهران)، انجمن اسپاهانا (تهران)، انجمن فرهنگی کوروش بزرگ و گروهی از فرزندان ایران‌زمین.
دسته بندی: