برای گردشگری به خوزستان بیایید فصل کوچ پرندگان به تالاب‌ها و آبگیرهای آغاز شد

استان خوزستان در مجموع بیش از ۵۰ درصد از وسعت تالاب های کشور را در خود جای داده است و تالاب بین المللی شادگان با وسعت ۴۰۰ هزار هکتار علاوه بر ثبت در کنوانسیون رامسر به عنوان پناهگاه حیات وحش شادگان از لحاظ تنوع زیستی ، بی نظیری برخوردار است.

هم اکنون که مهاجرت پرندگان آبزی و کنار آبزی به تالابها و آبگیرهای استان خوزستان آغاز شد فرصت خوبی است که گردشگران و علاقه مندان به مشاهده تالاب ها و آبگیرها و همچنین فعالان عرصه پرنده نگری به خوزستان سفر کنند تا خاطره خوشی را برای خود رقم بزنند.

مهندس تورج همتی مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان با بیان این مطلب که هر ساله با سرد شدن هوا، مهاجرت پرندگان آبزی و کنار آبزی از مناطق مدارهای شمالی به آبگیرها و تالابهای استان انجام می شود. از ورود این پرندگان به تالابهای استان خبر داد. این مقام مسئول گفت: در بررسی های انجام شده توسط کارشناسان این اداره کل تا کنون گونه هایی نظیر اردک مرمری، خوتکا و اردک ارده ای و همچنین پرندگانی چون اگرت بزرگ ، حواصیل ارغوانی ، سنگ گردان ، انواع دم جنبانک، انواع آبچلیک و ... دیده شده اند.

مهندس همتی از نکات بارز ورود پرندگان مهاجر به استان به مشاهده اردک تاجدار در تالاب شادگان اشاره نمود و گفت این گونه کمتر در تالاب های استان مشاهده گردیده و تا کنون در سرشماری های زمستانه استان آماری از این پرنده ارائه نشده بود.

ایشان با بیان اینکه استان از دیگر تالاب های استان ، تالاب هورالعظیم و تالاب بامدژ، تالاب میانگران را می توان نام بود که از لحاظ بوم شناختی کانون و مرکز تنوع زیستی استان بوده که بسیاری از گونه های آسیب پذیر و گونه های در معرض خطر در این زیست بوم های حیات بخش قرار دارند.

سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان ضمن دعوت از هموطنان و گردشگران خارجی که خواهان مشاهده جاذبه های تاریخی و گردشگری هستند خواست به خوزستان سفر کنند تا با حضور راهنمایان گردشگری بیش از پیش پتانسیل های خوزستان را مشاهده کنند.

مجتبی گهستونی گفت: استان خوزستان با برخورداری از تالاب ها و آبگیرهای محلی، استانی، ملی و بین المللی و همچنین رودخانه ها و دریاچه ها و در نهایت آثار و محوطه های تاریخی فرصت مناسبی است تا ذائقه کلیه گردشگران را پاسخگو باشد.

وی افزود: در سرشماری زمستانه سال گذشته تعداد ۱۱۴ هزار قطعه پرنده آبزی و کنار آبزی در استان در قالب ۱۷۳ گونه سرشماری گردیدند که از جمله این پرندگان می توان به اردک مرمری ، غاز پیشانی سفید ،اکراس پیشانی سفید ، مارگردن ، باکلان کوچک، اردک سرسفید ،گیلانشاه ، عروس غاز، گونه های پلیکان اشاره کرد که این پتانسیل قابلیت جذب گردشگران پرنده نگر و بازدیدکنندگان تالاب ها را دارد.

گهستونی اظهار داشت: با توجه به فروکش کردن دمای هوا و مناسب بودن شرایط سفر به خوزستان از عکاسان، خبرنگاران، محققان، مستندسازان و کلیه کسانی که می توانند روایت گر همه زیبایی های خداوندی در خوزستان باشند دعوت می شود به این استان بیایند.

وی بیان کرد: از میراث فرهنگی و گردشگری خوزستان و اداره کل محیط زیست خوزستان درخواست می شود تا با هماهنگی هم نسبت به ایجاد شرایط مطلوب برای گسترش گردشگری در تالاب ها و پرنده نگری توانمندتر عمل نمایند.

دسته بندی: